گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

عضو هیئت علمی بیمارستان شهدای تجریش: رشد جراحی مغز در ایران متناسب با کل دنیا است

عضو هیئت علمی بیمارستان شهدای تجریش بیان کرد: برای درمان در حوزه مغز نیاز به حرکت های تحقیقی خیلی انفجاری و بزرگی داریم به دلیل مشکلات مالی هنوز نمی توانیم بومی سازی انجام دهیم.

1397/01/22
|
10:45
|

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع دستاوردهای جراحی مغز در ایران و با حضور دکتر رضا جلیلی خشنود عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و بیمارستان شهدای تجریش روانه آنتن شد.

رضا جلیلی خشنود در آغاز درباره میزان بومی سازی جراحی مغز در ایران اظهار کرد: در درمان یکسری از بیماری ها و اختلالات حرکتی که درمان های نوینی پیدا کرده است، پیشرفت های خوبی داشته ایم اما این پیشرفت ها بومی سازی نشده است و بسیار به فناوری خارجی وابسته است و با وجود کارهایی که انجام شده است، فاصله ما با مراکز علمی دنیا زیاد است.

وی ادامه داد: برای درمان در حوزه مغز نیاز به حرکت های تحقیقی خیلی انفجاری و بزرگی داریم به دلیل مشکلات مالی هنوز نمی توانیم بومی سازی انجام دهیم. به عنوان مثال در بیماری هایی که دچار اختلال حرکتی هستند مانند پارکینسون، در گذشته برای درمان، بخشی از بافت مغز را تخریب می کردند اما با دستاوردهای نوین و با گذاشتن الکترود از تخریب جلوگیری می شود تا جلوی حرکت های اضافی بیمار را بگیرد. همچنین در کسانی که دچار لرزش هستند، با گذاشتن الکترود، این لرزش ها گرفته می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به دیگر روش ها در درمان مشکلات مغزی اشاره کرد و اظهار داشت: در کسانی که دچار افسردگی های شدید یا وسواس هستند با گذاشتن الکترود و در قدم پیشرفته تر با تمرکز امواج ماورای صوت، درمان صورت می گیرد. البته هزینه این درمان بسیار بالا است به طوری که در کشورهای پیشرفته هم بین 20 الی 30 هزار دلار هزینه آن می شود. با توجه به اینکه در ایران از این دست بیماران که دچار اختلالات حرکتی شدید هستند و این شیوه درمان مسیر زندگی شان را هموارتر می کند، نیاز داریم این مهم را بومی کنیم و روی آن کار کنیم.

عضو هیئت علمی بیمارستان شهدای تجریش با بیان اینکه درمان بیماری های مغزی در کل دنیا یک علم نوین محسوب می شود، اظهار کرد: بیماری های مغزی از گذشته خیلی دور با انسان همراه بوده است و همیشه مغز یک جعبه سیاه محسوب می شده است. در سال های اخیر با رشد فزاینده تکنولوژی و وارد شدن MRI و دیگر دستگاه های تشخیصی نوین، یک جهش در حوزه جراحی مغز و اعصاب ایجاد شده است.

وی ادامه داد: متناسب با رشد درمان بیماری های مغز و اعصاب در دنیا، ایران نیز رشد خیلی خوبی در زمینه جراحی های مغز و اعصاب داشته است اما با توجه به اینکه این یک علم رو به رشد است، نباید بگذاریم فاصله زیادی بین ایران با بقیه کشورها ایجاد شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی