صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رئیس پیشین آموزش و پرورش منطقه هفت با بیان اینکه تنها ده درصد از سند تحول بنیادین آموزش و پرورش اجرا شده است، عنوان کرد: اساسا زیرساخت های اجرای سند تحول هنوز محیا نشده و فکر می کنم اراده ای برای اجرای سند تحول وجود ندارد.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع سند بنیادین آموزش و پرورش و با حضور دکتر ابوالفضل کمالی رئیس پیشین آموزش و پرورش منطقه هفت روانه آنتن شد.

ابوالفضل کمالی در آغاز با بیان اینکه باید به صورت علمی فرآیند رسیدن چشم انداز تا به نتایج آن را بررسی کنیم، گفت: نخستین مرحله در این فرآیند طراحی چشم انداز 1404 بود که حدود 12 سال قبل این مهم انجام شد. دومین گام نگارش سند تحول بود که با کارشناسی های علمی نوشته و در سال 1390 ابلاغ شد.

وی با اشاره به زیرنظام های سند تحول بنیادین آموزش و پرورش اظهار کرد: سند تحول بنیادین دارای شش زیر نظام است که چهار زیر نظام آن ابلاغ شده است و دو زیرنظام همچنان ابلاغ نشده است. زیر نظام ها از آن جهت داری اهمیت هستند که برنامه ها با توجه به زیرنظام ها تعریف می شوند و پس از آن برنامه های عملیاتی، ارزیابی و اصلاح صورت می گیرد.

رئیس پیشین آموزش و پرورش منطقه هفت متذکر شد: هر پنج سال یک بار باید بازنگری در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش انجام شود که هنوز در مرحله زیرنظام ها هستیم و در زمینه اجرا و برنامه ریزی عملیاتی سند تحول، به جایگاه خاص و قابل قبولی نرسیدیم.

وی با بیان اینکه تنها ده درصد از سند تحول بنیادین آموزش و پرورش اجرا شده است، عنوان کرد: اساسا زیرساخت های اجرای سند تحول هنوز محیا نشده و فکر می کنم اراده ای نیز برای اجرای سند تحول وجود ندارد.

کمالی افزود: در سند تحول، جایگاه معلم و معیشت او خیلی خوب دیده شده است اما وقتی بودجه امسال آموزش و پرورش تنها 40 هزار میلیارد تومان است و حدود 98 درصد از آن بودجه فقط مربوط به حقوق پرسنل است، نباید انتظار اجرایی شدن سند را داشت. همچنین سیاسی کاری هایی که در آموزش و پرورش اتفاق می افتد و عدم ثبات مدیریتی، از دلایلی است که باعث اجرایی نشدن سند تحول است.

وی هدف از سند تحول را توسعه در آموزش و پرورش دانست و عنوان کرد: مفهوم توسعه فراتر از پیشرفت است. توسعه به معنای پیشرفت همه جانبه و از همه ابعاد است. شاید در اجرای سند تحول برای رسیدن به توسعه مورد نظر، کارهایی صورت گرفته است اما در مجموع به دلیل سلیقه ای و جزیره ای عمل کردن، اتفاق مهم و خاصی در این زمینه صورت نگرفته است.

مرتبط با این خبر

  • ضرورت کمرنگ شدن دولت در دیپلماسی علم و فناوری

  • دیپلماسی علم و فناوری لزوما صادرات و واردات محصول نیست

  • ابلاغ سند جامع روابط علمی بین المللی ایران به نهادهای مسئول از اردیبهشت ماه 97

  • توجه به مزیت محصولات علمی به جای دیپلماسی علمی

  • چالش‌های دیپلماسی علم و فناوری در کشور و راهکارهای توسعه آن

  • ضرورت تغییر سیلابس های درسی

  • ازدیاد دانشگاه های بی کیفیت باعث کاهش کیفیت فارغ التحصیلان شده است

  • بازنگری برنامه های درسی باید به تحول، نوآوری و روزآمدسازی منجر شود

  • ضرورت بازبینی برنامه های درسی بدلیل برطرف کردن نیازهای صنعت توسط حوزه فنی

  • کمبود 40 میلیون متر مربع، فضای آموزشی در کشور