گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

دكتر بهروز كاظمی: تعامل دانشگاهیان و صنعتگران در سرای علم و عمل دانشگاه آزاد

نایب رئیس شورای راهبری برنامه های علمی دانشگاه آزاد استان تهران گفت: در سرای علم و عمل یا همان پارک های علم و فناوری دانشگاه آزاد، باید فضایی ایجاد کنیم که اعضای هیئت علمی با صنعتگران و مدیران عملیاتی گفت وگو کنند.

1397/05/01
|
10:00

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع پیشرفت های علمی ایران در پرتو انقلاب اسلامی و با حضور دکتر بهروز کاظمی دکترای مدیریت استراتژیک دانش و نایب رئیس شورای راهبری برنامه های علمی دانشگاه آزاد استان تهران روانه آنتن شد.

بهروز کاظمی در آغاز در مورد پارک های علم و فناوری گفت: محیط اجتماعی پارک در بستر اجتماعی و فرهنگی و همچنین علمی و زیست بوم دانشمندان یک کشور شکل گرفت و تبدیل به یک الگوی مدیریتی شده است و در جامعه جهانی از جمله ایران توسعه پیدا کرده است درحالیکه امکان دارد زیست بوم دانشمندان و صنعتگران ایران نتوانند در این فضا تعامل کنند.

وی افزود: اینکه به جای تجاری سازی علم، تاجر سازی عالم را در حال پیگیری هستیم و این موضوع در سیاست های کشور خودش را نشان داد یعنی حمایت هایمان را به جای اینکه به سمت ایجاد تعامل ببریم، به سمت تاجر سازی دانشمندان برده ایم یعنی مثلا عضو هیئت علمی که کار تولید علم بلد است و می تواند مسائل را به صورت جزئی حل کند، تبدیل به یک بازرگان کرده ایم. این موضوع سبب شد بعضی از اعضای هیئت علمی بسیار خوب کشور، درگیر چک و چک بازی شوند.

دکترای مدیریت استراتژیک دانش با بیان اینکه در محیط علم دارای یک ادبیات فنی و تخصصی خاص خودش هستیم، عنوان کرد: در حقیقت در محیط های علمی یک ادبیات فنی وجود دارد که دانش ذخیره شده در آن بسیار ارزشمند است اما این ادبیات و دانش ذخیره شده برای صنعتگر قابل استفاده نیست. از سوی دیگر صنعتگر با مقالات علمی نیز مشکل دارد و به همین دلیل به سراغ کسانی دیگر می رود و به سمت دانشگاه نمی آید.

نایب رئیس شورای راهبری برنامه های علمی دانشگاه آزاد استان تهران اضافه کرد: در ایران تولید ادبیات برای حل نیاز حرفه ای ها و صنعتگرها بسیار ضعیف انجام می شود زیرا ادبیات علمی را تبدیل به ادبیات قابل استفاده برای صنعتگرها نکرده ایم.

وی تاکید کرد: در سرای علم و عمل یا همان پارک های علم و فناوری دانشگاه آزاد، بعد از اینکه مسئله ادبیات دانشگاهی حل شد، باید فضایی را ایجاد کنیم که اعضای هیئت علمی با ادبیات خاص خودشان بتوانند با صنعتگران و مدیران عملیاتی گفت وگو کنند و در واقع گفتمان این دو گروه را به یکدیگر نزدیک کنیم و این اتفاق قطعا در سرای علم و عمل خواهد افتاد.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی