گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

سرپرست اداره مهندسی و نگهداری تجهیزات پزشكی : نظارت مستمر بر عملکرد تجهیزات پزشکی مراکز درمانی و بیمارستان ها وجود دارد

سرپرست اداره مهندسی و نگهداری تجهیزات پزشکی بیان کرد: بر عملکرد دانشگاه های علوم پزشکی و بیمارستان ها به صورت مستمر نیز نظارت می کنیم تا اصول و الزاماتی که سازنده تجهیزات برای نگهداشت دستگاه ها را مشخص کرده اند، رعایت کنند.

1397/05/30
|
10:00

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع پیشرفت علمی و فنی کشور در حوزه تجهیزات پزشکی در کشور با توجه به تحریم ها و وضعیت شرکت های دانش بنیان در این حوزه و با حضور مهندس رویا شهبازی مسئول فناوری اطلاعات تجهیزات پزشکی و مهندس نسیم تربتی سرپرست اداره مهندسی و نگهداری تجهیزات پزشکی روانه آنتن شد.

نسیم تربتی در آغاز درباره فعالیت اداره مهندسی و نگهداری گفت: در این اداره اقدامات مختلفی انجام می دهیم که یکی از آن ها، نگهداری تجهیزات پزشکی در مراکز درمانی است. همچنین بر عملکرد دانشگاه های علوم پزشکی و بیمارستان ها به صورت مستمر نیز نظارت می کنیم تا اصول و الزاماتی که سازنده تجهیزات برای نگهداشت دستگاه ها را مشخص کرده اند، رعایت کنند.

وی خاطرنشان کرد: دستگاه های مختلف پزشکی، شرایط مختلفی را هم برای نگهداری دارند یعنی یک دستگاه ممکن است هر شش ماه یک بار کنترل کیفی و کالیبره شود و دستگاه ها به زمان کمتر و یا بیشتری برای انجام این کار نیاز داشته باشند. همچنین بعضی از تجهیزات هستند که نیازمند PM به صورت روزانه توسط کاربر دستگاه ها هستند. این نکات را دانشگاه ها و مراکز درمانی باید بدانند و آن را پیاده سازی کنند.

سرپرست اداره مهندسی و نگهداری تجهیزات پزشکی همچنین درباره دیگر اقدامات و وظایف این اداره توضیح داد و عنوان کرد: یکی دیگر از اقدامات این اداره، «رجیستریشن» شرکت ها است یعنی تشکیل شناسنامه، ثبت نمایندگی شرکت های پزشکی و تائید اعتبار نمایندگی شرکت ها وارد کننده است. این اقدامات انجام می شود تا خریداران تجهیزات پزشکی به نمایندگی ثبت شده نیز اعتماد کنند.

مهندس رویا شهبازی در ادامه با بیان اینکه در دنیا از تمام فناوری های روز استفاده می کنند تا بستر و زیرساخت مناسب در حوزه فعالیت خودشان ایجاد کنند، درباره فناوری اطلاعات در حوزه تجهیزات پزشکی نیز عنوان کرد: در این حوزه از فناوری های روز در عرصه تجهیزات پزشکی استفاده کردیم تا بتوانیم با تمام ارگان های مرتبط، یک بستر زیرساختی درست و صحیح ایجاد کنیم.

وی افزود: ایجاد بستر از فناوری اطلاعات در راستای ایجاد میز خدمت الکترونیکی است. همچنین متقاضیان فعالیت در حوزه تجهیزات پزشکی، پرونده های تکراری را ثبت می کردند که برای جلوگیری از این موضوع با ارگان های مرتبط، زیرساخت های مناسبی را ایجاد کردیم و در حال حاضر به صورت الکترونیکی با آن ها ارتباط داریم.

مسئول فناوری اطلاعات تجهیزات پزشکی درباره اقدامات این حوزه برای عموم مردم نیز توضیح داد و اظهار داشت: در قسمت های آی تی به صورت تخصصی و عمومی کار کردیم یعنی برای شرکت ها، متقاضیان و دانشگاه ها و کارشناس تجهیزات پزشکی یک سایت تخصصی ایجاد کردیم که کاملا الکترونیکی از آن استفاده می کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی