گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

استاد دانشگاه علم و صنعت ایران: پدافند غیر عامل، نتیجه طراحی ها و ساخت و ساز شهری است

استاد دانشگاه علم و صنعت ایران بیان کرد: به طور اصولی، وقتی طراحی ها و ساخت و سازها به درستی صورت بگیرد، به صورت خودکار پدافند غیرعامل در متن امور وجود دارد اما وقتی این کار صورت نگیرد، اجرای پدافند غیرعامل مشکل دار می شود.

1397/06/15
|
12:07

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع پدافند غیرعامل در شهرها و با حضور دکتر مصطفی بهزادفر استاد دانشگاه علم و صنعت ایران به روی آنتن رفت.

مصطفی بهزادفر در آغاز درباره پدافند غیرعامل شهری گفت: پدافند غیرعامل از زاویه شهرسازی، به قابلیت درونی کلیه عناصر و عواملی دلالت می کند که موجبات مقاومت در مقابل هر نوع آسیبی به ویژه حوادث غیر مترقبه را فراهم بیاورد. این نوع حوادث می تواند شامل سیل، زلزله، طوفان، خشکسالی و به طور خاص جنگ و آشوب های اجتماعی باشد.

وی اضافه کرد: به طور اصولی، وقتی طراحی ها و ساخت و سازها به درستی صورت بگیرد، به صورت خودکار پدافند غیرعامل در متن امور وجود دارد اما وقتی این کار صورت نگیرد، اجرای پدافند غیرعامل مشکل دار می شود. به عنوان مثال در تهران تقاطع های غیرهمسطحی داریم که ظاهرا خوب ساخته شده اند اما از نظر طراحی مسئله دار هستند.

استاد دانشگاه علم و صنعت ایران درباره وضعیت امروز ایران در حوزه پدافند غیرعامل شهری عنوان کرد: اگر خودمان را با نیم قرن پیش مقایسه کنیم، در جایگاه خوبی قرار داریم زیرا هم در بحث صدور پروانه ها و هم در موضوع آئین نامه های مرتبط نوشته شده توسط سازمان نظام مهندسی کشور و هم تجربه ای که در زمان جنگ و حوادث گوناگون، تجربیات مناسبی پیدا کرده ایم و خیلی از کارهایی که اکنون انجام می دهیم، نیم قرن پیش انجام نمی دادیم.

وی در عین حال تصریح کرد: متاسفانه با وجود پیشرفت ها، به هیچ عنوان در مقایسه با کشورهای دیگر در جایگاه ایده آل نیستیم و حتی در مقایسه با کشوری مانند نروژ که حوادث غیرمترقبه کمی دارند و مشکل شان نهایتا سقوط بهمن است، ایران با استانداردها فاصله زیادی دارد. ایران که یکی از بزرگترین کشورهای زلزله خیز دنیا لقب می گیرد، هیچ برنامه مشخصی در این زمینه ندارد.

بهزاد فر ادامه داد: البته در بعضی از اصول توانسته ایم کارهای مناسبی انجام دادیم؛ به عنوان مثال در زلزله کرمانشاه شاهد بودیم، مسکن مهر که ممکن است انتقاداتی به آن وارد باشد، از نظر سازه مقاومت خودش را حفظ کرد درحالیکه با توجه به هزینه هایی که انجام شده بود، انتظار بود بنایی با قیمت کم ساخته شود اما شاهد بودیم، اصول ساخت خانه در آن رعایت شده بود که این اصول بخشی از پدافند غیرعامل است.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی