گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

مدیر عامل شركت دانش بنیان در فضای مجازی: فضای مجازی نقش موثری در پیشرفت جنبش نرم افزاری دارد

مدیر عامل شرکت دانش بنیان در فضای مجازی گفت: حدود 25درصد از شرکت های دانش بنیان، در حوزه ICT و فناوری اطلاعات و فضای مجازی فعالیت می کنند و مشخص است فضای مجازی بسیار می تواند در حوزه ارتقاء و پیشرفت جنبش نرم افزاری تاثیر داشته باشد.

1397/06/18
|
09:46
|

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت وگو با موضوع جنبش نرم افزاری؛ آسیب ها، چالش ها، موانع و راهکارهای تولید علم در کشور و با حضور دکتر امیر لاجوردی عضو بنیاد ملی نخبگان و مدیر عامل شرکت دانش بنیان در فضای مجازی به روی آنتن رفت.

امیر لاجوردی در آغاز با اشاره به حوزه فضای مجازی و ارتباط آن با جنبش نرم افزاری، گفت: این حوزه مزایا و معایب بسیار دارد. البته امروز بیشتر درباره معایب آن صحبت می شود درحالیکه خصایصی همچون عمومی بودن، کاهش هزینه، دستیابی آسان، تبادل اطلاعات و تعاملی بودن، جذابیت و تنوع داده ها و حتی گسترش عدالت از مزایای فضای مجازی است که نقش بسیار زیادی در حوزه جنبش نرم افزاری دارد.

وی اشاره کرد: طبق آماری که اعلام شد، حدود 25 درصد از شرکت های دانش بنیان در حوزه ICT و فناوری اطلاعات و فضای مجازی فعالیت می کنند که این بزرگترین سهم شرکت های دانش بنیان است. در رده بعدی نیز شرکت هایی هستند که از خدمات فضای مجازی استفاده می کنند. بنابراین کاملا مشخص است فضای مجازی بسیار می تواند در حوزه ارتقاء و پیشرفت جنبش نرم افزاری تاثیر داشته باشد.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان در فضای مجازی با اشاره به شرکت های فناوری اطلاعات و فعال در حوزه مجازی از دانشگاه MIT ایجاد شده اند، نشان می دهد، این شرکت ها روی هم رفته اقتصاد 17 دنیا را تشکیل می دهند. این موضوع نشان می دهد می توانیم خیلی از مشکلات در حوزه جنبش نرم افزاری را از طریق فضای مجازی حل کنیم.

وی همچنین اشاره کرد: در بعضی ازدانشگاه های کشور شاهد بروز دانشگاه های نسل سوم و چهارم که در حوزه کارآفرینی ورود کرده اند، هستیم. به عنوان مثال در حال حاضر در اطراف دانشگاه صنعتی شریف، حدود 300 شرکت وجود دارد که از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف شکل گرفته است و این را در کمتر دانشگاهی از کشور مشاهده می کنیم زیرا بیشتر دانشگاه ها در دانشگاه های نوع اول و دوم که بیشتر روی آموزش و پژوهش تمرکز دارند، باقی مانده اند و به کارآفرینی و تولید ثروت نرسیده اند.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان در فضای مجازی با بیان اینکه در حوزه پژوهش شاهد پیشرفت های قابل توجهی بوده ایم، در عین حال تصریح کرد: همچنان در حوزه کارآفرینی از طریق دانشگاه ها نقص بسیار زیادی وجود و دانشگاه های معدودی در این حوزه در ایران پیشرفت داشته اند.

لاجوردی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب علاوه بر صنعت هسته ای، زیست فناوری و نانو حوزه فضای مجازی را نیز به عنوان یکی از بخش هایی که پیشرفت های خوبی داشته ایم، معرفی کرده اند، گفت: در برنامه ششم توسعه پیش بینی کرده بودیم ارتقاء 30 رتبه ای در پنج سال داشته باشیم که خوشبختانه طبق آمار، در یک سال گذشته ارتقاء 20 رتبه ای را داشته ایم.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی