گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

معاون كل وزارت بهداشت: طرح تحول سلامت در پوشش بیمه ای مردم ایران، رکورد جهانی ثبت کرد

حریرچی گفت: قرار بود در گام نخست طرح سلامت بیش از پنج میلیون نفر را بیمه کنیم اما مسئولین مربوطه تصمیم گرفتند تعداد بیشتری بیمه کنند و در پوشش بیمه ای از 83.3درصدی به بالای 93.5درصد رسیدیم که این یک رکورد جهانی بود.

1398/04/03
|
09:13
|

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع خدمات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و طرح تحول نظام سلامت و با حضور دکتر ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به روی آنتن رفت.

ایرج حریرچی در آغاز با اشاره به اهداف طرح تحول سلامت گفت: هدف غایی طرح تحول سلامت و نظام سلامت کشور همانند سایر کشورهای دنیا، رسیدن به پوشش همگانی سلامت است و این یک تعهد بین المللی نیز هست که کشورهای دنیا نسبت به اجرای آن متعهد شده بودند.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: طبق برنامه ریزی هایی که انجام شد، قرار بود با اولویت قرار گرفتن سلامت در دولت یازدهم و همکاری مجلس شورای اسلامی در افق 2025 میلادی، پوشش همگانی سلامت را اجرایی کنیم و این موضوع را به مراجع بین المللی اعلام کردیم.

وی درباره پوشش همگانی سلامت اظهار کرد: پوشش سلامت سه ضلع دارد؛ یک ضلع و هدف پوشش همگانی سلامت این است که تعداد افراد بیشتری را تحت پوشش قرار دهیم و از طریق نظام بیمه ای و یا هر نظام حمایت مالی دیگر، تمام افراد جامعه را تحت پوشش قرار دهیم. دومین هدف و ضلع این است که قریب به اتفاق و اکثر خدمات مورد نیاز مردم از نظر سلامت که مشتمل بر ارتقاء سلامت، پیشگیری، درمان، توانبخشی و طب تسکینی است را به طور عادلانه برای مردم تهیه کنیم.

حریرچی در گفتگو با رادیو گفت و گو درباره هدف سوم پوشش همگانی سلامت بیان کرد: باید حمایت مالی حداکثری از مردم انجام شود و مردم نباید به خاطر دریافت خدمات سلامت دچار سختی های مالی شوند. بنابراین پوشش بیشتر مردم ، ارائه بیشتر خدمات ضروری و کمک مالی در این راستا از اهداف پوشش همگانی سلامت است.

وی به طرح تحول سلامت و افزایش پوشش بیمه شدگان اشاره کرد و اظهار داشت: با وجود اینکه هم در قانون اساسی و بر اساس قوانین عادی قرار بود همه مردم ایران تحت پوشش بیمه قرار بگیرند اما این اتفاق هیچ گاه نیفتاده بود. هنگامی که طرح تحول سلامت را آغاز کردیم، 16.7 درصد یعنی یک پنجم مردم ایران بیمه نبودند و از نظر کیفیت بیمه نیز اعتراضات زیادی وجود داشت.

حریرچی ادامه داد: قدم نخستی که قرار بود در طرح تحول انجام شود افزایش پوشش بیمه ای مردم بود. برای این مهم قرار بود در گام نخست بیش از پنج میلیون نفر را بیمه کنیم اما مسئولین مربوطه تصمیم گرفتند تعداد بیشتری را بیمه کنند و به همین جهت در طرح تحول سلامت در پوشش بیمه ای از 83.3 درصدی که قبلا بود به بالای 93.5 درصد رسیدیم که این یک رکورد جهانی بود.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی