گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

شاهمیری: عدم ارتباط صنعت و دانشگاه تجاری سازی علم را مخدوش می کند

عضو هیئت مدیره انجمن صنعت و دانشگاه گفت: با وجود آنکه در تولید علم، نسبتا خوب و موفق عمل کرده ایم اما متاسفانه این علم به صنعت و تولید محصول کمکی نکرده. دلیل این موضوع نبود ارتباط صنعت و دانشگاه است.

1398/05/22
|
12:45

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع تجاری سازی علم و با حضور دکتر امیر شهاب شاه میری عضو هیئت مدیره انجمن صنعت و دانشگاه روی آنتن رفت.

امیر شهاب شاهمیری در آغاز با بیان اینکه در ایران در زمینه تولید علم و صنعتی شدن علم با دو عملکرد متفاوت روبرو بوده ایم، گفت: در چند سال گذشته خیلی خوب توانسته ایم در زمینه تولید علم عمل کنیم و این موضوع را می توانیم از تعداد مقالات چاپ شده متوجه شد. البته انتقادی که در این زمینه وجود دارد آن است که این مقالات به محصول کاربردی تبدیل نمی شوند، هر چند در همه کشورها نیز همه مقالات به علم تبدیل نمی شوند.

وی تصریح کرد: با وجود آنکه در تولید علم که در دانشگاه صورت می گیرد، نسبتا خوب و موفق عمل کرده ایم اما متاسفانه این علم به صنعت و تولید محصول کمکی نکرده است. دلیل این موضوع نبود ارتباط صحیح و درست بین صنعت و دانشگاه است. البته یک مشکل در این زمینه آن است در کشور صنعت به مفهوم اصلی خودش وجود ندارد بلکه کارخانجات تولیدی وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه هیچ کشوری در جهان صنایع را به صورت کامل در اختیار ندارد و کشورهای جهان به یکدیگر نیاز دارند، عنوان کرد: در ایران صنعت خاصی که بتوانیم روی آن تمرکز کنیم وجود ندارد زیرا ارتباط منسجمی بین صنعت و دانشگاه وجود ندارد و دلیل این موضوع نیز آن که نه دانشگاه، صنعت را قبول دارد و نه صنعت، دانشگاه دارد.

عضو هیئت مدیره انجمن صنعت و دانشگاه در این باره توضیح داد و گفت: طرح فکر دانشگاه این است که وقتی می خواهند تبدیل به صنعت کنند در برخورد با صنعت، علم را متعلق به خودشان می دانند و صاحبان سرمایه و کارخانه را نابلد و بی سواد می دانند. صنایع نیز نگاه مشابه ای دارند و گمان می کنند، دانشگاهیان با مطالعه چند کتاب می توانند کار یاد بگیرند و در واقع یک نوع نگاه خودبرتر بینی بین اهالی صنعت و اهالی دانشگاه وجود دارد. البته این موضوع فقط مشکل ایران نیست هر چند در کشورمان، بسیار پر رنگ تر است.

وی تاکید کرد: برای رفع مشکلات حوزه صنعت و دانشگاه باید جایگاه صاحب ایده که فرد خلاقی است مشخص باشد و قانون نیز از آن حمایت کند اما متاسفانه در ایران صاحبان سرمایه، صاحبان علم و ایده را به رسمیت نمی شناسند زیرا این افراد عموما تحصیلکرده و جوان هستند اما فرد سرمایه دار کاملا برعکس است.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی