گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

رئیس مركز تحقیقات اُزن تراپی دانشگاه بقیه الله: کیفیت مقالات علمی حوزه بهداشت و درمان در 3 سال گذشته 2.9 درصد افزایش یافته است

ایزدی گفت: تا سه سال پیش، تقریبا نسبت کیفیت به کمیت مقالات برابر بود، اما در این سه سال، هم در کمیت مقالات حوزه بهداشت و درمان با افزایش 1.9 درصد روبرو بوده ایم و هم در کیفیت با افزایش 2.9 درصد مواجه شده ایم.

1398/06/03
|
11:58

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع عملکرد چهل سال دولت ها در زمینه بهداشت و درمان و با حضور دکتر مرتضی ایزدی رئیس مرکز تحقیقات اوزون تراپی دانشگاه بقیه الله به روی آنتن رفت.

مرتضی ایزدی با اشاره به پیشرفت های حوزه بهداشت و درمان در طول 40 سال گذشته، گفت: اگر به نمودار تولید علم نگاهی بیاندازیم، متوجه می شویم در چهل سال پیش در هیچ حوزه علمی حرفی برای گفتن نداشتیم اما از چهل سال پیش و بخصوص در ده سال گذشته، رشد زیادی در علم و بخصوص فناوری داشته ایم که این مهم به دنبال تاکیدات مقام معظم رهبری بر شرکت های دانش بنیان صورت گرفت.

وی خاطرنشان کرد: رشد کشور در تولیدات علمی بیش از فناوری بوده است و در ده سال گذشته در حوزه علم بیش از 12 برابر فناوری رشد داشته ایم در حالی که تا قبل از سال 85 رشد علمی کشور در حوزه بهداشت و درمان قابل توجه نبود.

رئیس مرکز تحقیقات اوزون تراپی دانشگاه بقیه الله با تصریح بر اینکه صرف انتشار یک مقاله نمی توان در جهان به جایگاه مهمی دست یافت، اظهار داشت: زمانی می توانیم جایگاه مناسبی به دست بیاوریم که به مقاله استناد شود و به عنوان مرجع و محل رجوع مورد توجه قرار گیرد.

وی به وضعیت ایران در میان کشورهای منطقه و جهان اشاره کرد و افزود: در تمام شاخص های علم سنجی در جهان مانند ISI، ایران در میان کشورهای اسلامی در حوزه تولید علم جایگاه نخست را دارد و پس از ایران، ترکیه قرار دارد. در زمینه تولید علم حدود 52 هزار مقاله داشته ایم در حالی که ترکیه پس از ایران حدود 45 هزار مقاله تولید کرده است.

ایزدی با اشاره به اینکه در زمینه کیفیت تولید فناوری از ترکیه نیز جلوتر هستیم، گفت: ایران به ازای هر مقاله 1.6 درصد استناد داشته است اما مقالات ترکیه 1.1 درصد مورد استناد قرار گرفته است. تا سه سال پیش، تقریبا نسبت کیفیت به کمیت مقالات برابر بود، اما در این سه سال، هم در کمیت مقالات حوزه بهداشت و درمان با افزایش 1.9 درصد روبرو بوده ایم و هم در کیفیت با افزایش 2.9 درصد مواجه شده ایم.

رئیس مرکز تحقیقات اوزون تراپی دانشگاه بقیه الله در عین حال میزان اثرگذاری کیفیت مقالات علمی در حوزه بهداشت در صنعت و ثروت را قابل توجه ندانست و اظهار داشت: آنچه اهمیت دارد این است که از علم تولید شده در رسیدن به فناوری و تولید ثروت و رفاه برای مردم استفاده کنیم که در این قسمت، هنوز نمره خوبی نداریم. در حال حاضر بستر مناسبی برای این مهم در اختیار نداریم و نخستین جایی که باید در این زمینه ورود کند مجلس شورای اسلامی است زیرا مجلس باید به جای آنکه بابت یک بخیه از وزیر بهداشت سوال کند باید درباره این موضوع که چرا رشد علمی نداشته ایم سوال کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی