گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

مدیر عامل یكی از شركت های دانش بنیان در حوزه فضا: ایران نهمین کشور در جهان با توانایی پرتاب ماهواره به فضا است

محمد امین اسکندری بیان کرد: ایران نهمین کشور در جهان بود که توانست ماهواره را در فضا قرار دهد و امروز تنها 11 کشور در جهان توانایی انجام چنین کاری را دارند و در آینده تعداد این کشورها افزایش پیدا خواهد کرد.

1398/07/16
|
14:40

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع اهداف در جهت نزدیکی کشورها و جایگاه ایران در حوزه فضا و با حضور دکتر محمد امین اسکندری مدیر عامل یکی از شرکت های دانش بنیان در حوزه فضا به روی آنتن رفت.

اسکندری در آغاز با بیان اینکه هفته جهانی فضا که در مهرماه است، با پرتاب فضاپیما در سال 1957 پایه گذاری شد، گفت: ده سال بعد معاهده استفاده صلح آمیز از ماورا در سازمان ملل امضا شد و فاصله بین این دو اتفاق در یک بازه زمانی و یک هفته واقع شده و به این شکل هفته جهانی فضا شناخته شد. نخستین شعار این هفته در سال 2000 با عنوان آغاز هزاره فضایی در نظر گرفته شد و به این شکل تاریخی از بشریت ایجاد شده است که نشان از اهمیت فضا در این عصر از زندگی انسان دارد.

وی اشاره کرد: امروزه برنامه های عظیمی در سطح بین المللی مانند ایستگاه فضایی و مسکونی سازی مریخ تعریف می شود و در این میان ماه را به عنوان نخستین پایلوت و ایستگاه در نظر گرفته اند تا مشخص شود می توان بشر را در یک محیطی خارج از سیاره زمین به عنوان محیط امن نگاه داشت یا خیر.

مدیر عامل یکی از شرکت های دانش بنیان در حوزه فضا بیان کرد: کلید دسترسی به فضا پرتاب گرها هستند و اساسا زمانی انسان توانست به این توانمندی دست یابد که به پرتاب گرها دست یابد.

وی بیان کرد: ایران نهمین کشور در جهان بود که توانست ماهواره را در فضا قرار دهد و امروز تنها 11 کشور در جهان توانایی انجام چنین کاری را دارند و در آینده تعداد این کشورها افزایش پیدا خواهد کرد.

محمد امین اسکندری از ضرورت توجه به عرصه فضا گفت و تصریح کرد: توسعه روز افزون فرآیند دسترسی به فضا و اهمیت این موضوع، باعث شده شرکت های خصوصی نیز با توجه به بازار آن در جهان، به این حوزه ورود کنند. در ایران نیز شرکت های دانش بنیانی در این زمینه ورود کرده اند و به همین دلیل می توان آینده مثبتی برای این حوزه در کشور متصور شد.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی