صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

مسعود طائفی بیان کرد: باید بیش از آنکه به بعد فناوری فضایی در هفته فضا توجه شود، دستگاه های متولی توجه مردم را به کاربردهای محسوس و ملموس این فناوری جلب کنند و وظیفه متولیان، ایجاد نوعی مطالبه گری در این زمینه است.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو در خصوص اهداف در جهت نزدیکی کشورها و جایگاه ایران در عرصه فضا و با حضور دکتر مسعود طائفی عضو هیئت علمی پژوهشگاه هوا فضا و رئیس هیئت مدیره یکی از شرکت های دانش بنیان هوا و فضا به روی آنتن رفت.

مسعود طائفی در آغاز با بیان اینکه هفته جهانی فضا به پیشنهاد یک ایرانی یعنی دکتر صفوی ارائه شد، گفت: هفته جهانی فضا ناظر بر این موضوع است که توجه عموم مردم به فناوری فضایی و حوزه هایی که می تواند جذابیت علمی و کاربردی برای عامه مردم داشته باشد، جلب شود.

¬وی بیان کرد: این احساس در بخشی از جامعه وجود دارد که فناوری های حوزه فضا فقط در حوزه اقتدار ملی می تواند نقش آفرینی کند و جنبه های هیجانی و کاربردهای نظامی دارد در حالی که فناوری های فضایی طیف وسیعی از اثرات را می تواند در زندگی روزمره داشته باشد که نرم افزارهای مختلف ناوبری مانند «جی پی اس» از جمله آن ها است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه هوا فضا درباره دیگر کاربردهای عمومی فضا اظهار کرد: ایران از نظر جغرافیایی و اقلیمی دارای تنوع گسترده دارد و از مسائل زیست محیطی مختلفی برخوردار است و به همین جهت ترویج فناوری های فضایی و عملیاتی کردن کاربردی بخش های مختلف آن می تواند خیلی کمک کننده باشد که در حوزه های مختلفی مانند گرد و خاک ها، توزیع منابع آبی، تخریب اکوسیستم های طبیعی، تجاوز به عرصه های زیست محیطی و آلودگی در خشکی و دریا می توان از فضا استفاده کرد.

وی با ذکر مثالی ادامه داد: برخی از نفت کش ها، ته مانده ذخایر خود را در خلیج فارس رها می کنند که باعث آلودگی گسترده می شود و راهی جز ردیابی با سیستم های ماهواره ای برای شناسایی این نفت کش ها وجود ندارد. چند کشور حاشیه خلیج فارس طی قرارداد با روسیه، این کار را انجام می دهند.

رئیس هیئت مدیره یکی از شرکت های دانش بنیان هوا فضا بیان کرد: باید بیش از آنکه به بعد فناوری فضایی در هفته فضا توجه شود، دستگاه های متولی توجه مردم را به کاربردهای محسوس و ملموس این فناوری جلب کنند و وظیفه متولیان، ایجاد نوعی مطالبه گری در این زمینه است.

مرتبط با این خبر

  • طلاق عاطفی در خانواده و افزایش آسیب های فضای مجازی

  • دانشگاه مجازی پزشکی؛ کیفی سازی آموزش در فضای مجازی

  • مالکیت معنوی، درتکمیل قانون حمایت از حقوق پدیدآوردگان است

  • جرایم سایبری در پی خلاء قانونی و آموزشی فضای مجازی است

  • وزارت ارتباطات به عنوان متولی شبکه ملی اطلاعات، گزارشی ارائه نداده است +صوت

  • 80 درصد استفاده کودکان از فضای مجازی مربوط به گیم است

  • اعتیاد به فضای مجازی معضل اصلی جامعه ماست

  • اقتصاد فضا، موضوع پر اهمیت اما کمتر توجه شده

  • نبود حاکمیت در فضای مجازی، مهمترین چالش در فضای مجازی است

  • حسادت وحسرت؛ ریشه رفتارهای لاکچری نماها در اینستاگرام