گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

فعال صنعت كشور : تلاش بنیاد ملی نخبگان کاهش دغدغه های ذهنی نخبگان است

نصیری گفت: تلاش بنیاد ملی نخبگان در این راستا است که دغدغه های ذهنی و روزمره نخبگان از جمله مسکن، معیشت و خدمت سربازی کاهش یابد و در این راستا با صحبت هایی که با نیروهای مسلح صورت گرفت، این تسهیلات در حوزه نظام وظیفه ارائه شد.

1398/08/14
|
09:04

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع نخبگان و اقتصاد دانش بنیان و با حضور دکتر قدرت الله نصیری فعال صنعت کشور و دکتر مسعود مجرب مدیر یک شرکت دانش بنیان به روی آنتن رفت.

قدرت الله نصیری در آغاز با اشاره به دیدارهای نخبگان با مقام معظم رهبری گفت: این دیدارها در نهایت سبب تشکیل بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شد. دغدغه هایی که در این سازمان ها ایجاد شده، پایه ای است و مسائلی مانند تامین آب، محیط زیست و امثالهم می باشد در حالی که معضلات عادی که جامعه با آن درگیر است، هنوز حل نشده است.

وی تصریح کرد: با توجه به مشکلات اقتصادی، یکی از اصلی ترین کارهایی که در رابطه با نخبگان انجام دادیم، تسهیل گری امور استخدام، خدمات و مسکن و همچنین گرفتن بورس های پژوهشی بود که جزو نیازهای اولیه محسوب می شد.

این فعال صنعت کشور در ادامه به نگاه محدود مسئولین به نخبگان اشاره و بیان کرد: در دهه 70 وقتی طرح پیشنهادی برای رسیدگی به وضعیت اقتصادی نخبگان ارائه دادیم، مسئول مربوطه به صراحت گفت نخبه ای که نتواند خانه و ماشین بخرد، بمیرد بهتر است! این مسئول متوجه نبود نخبه ای که عاشق علم و پژوهش است، تمام عمرش را در آزمایشگاه و پژوهشکده می گذراند و چه بسا متوجه مسائل اقتصادی هم نباشند.

وی اضافه کرد: تلاش بنیاد ملی نخبگان در این راستا است که دغدغه های ذهنی و روزمره نخبگان از جمله مسکن، معیشت و خدمت سربازی کاهش یابد و در این راستا با صحبت هایی که با نیروهای مسلح صورت گرفت، این تسهیلات در حوزه نظام وظیفه ارائه شد.

در ادامه مسعود مجرب درباره وضعیت شرکت های دانش بنیان بیان کرد: وقتی داور برای بررسی شرکت دانش بنیان ما آمد، یکی از محصولات را دانش بنیان اعلام کرد که کار تحقیقاتی داشت و اساسا نمی توانستیم برای آن بازار ایجاد کنیم زیرا خود آن داور، یک شرکت دانش بنیان داشت و قصد نداشت محصول دیگرمان را دانش بنیان اعلام کند زیرا در غیر این صورت، رقیب خود او محسوب می شدیم.

وی تاکید کرد: دانشگاه باید به سمت نخبه پروری حرکت کند و به رشته های پایه بها بدهد اما این مهم نیازمند زمان زیاد و برنامه ریزی منسجم است. اما اگر دولت برای هر بخش و سازمان، مدیرانی از همان بخش انتخاب کند و خارج از آن مدیر نیاورد، تمام مشکلات آن سازمان قابل حل است اما متاسفانه وقتی رئیس جمهور تغییر می کند روسای همه نهادها و دانشگاه ها تغییر می کنند و طبیعتا روسای تمام پژوهشگاه ها نیز تغییر می کنند و اغلب مدیرانی خارج از آن سازمان در راس کار قرار می گیرند.

مدیر شرکت دانش بنیان در پایان گفت: یکی از مشکلات نیز این است که رقابت بین نخبگان وجود دارد که این موضوع گاها سبب جلوگیری از انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهشی در زمینه های مختلف علمی می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی