صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

حجت الاسلام تاج آبادی از تالیف کتاب علم و فناوری در قرآن و ارائه آن به صورت اختیاری در دانشگاه مالک اشتر گفت و اظهار کرد: 18 ماه روی این کتاب کار کردیم و در این راستا 29 کلید واژه را در قرآن پیدا کرده ایم.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع تبیین دیدار رهبر معظم انقلاب با نخبگان و با حضور حجت الاسلام دکتر تاج آبادی رئیس مرکز علم و دین دانشگاه صنعتی مالک اشتر، عضو هیئت علمی دانشگاه و رئیس انجمن علمی قرآن و تحول علوم ایران به روی آنتن رفت.

حجت الاسلام دکتر تاج آبادی در آغاز با تصریح بر اینکه هر زمان در دوره انقلاب به اسلام روی آورده ایم، سود کرده ایم، گفت: تعاریف و مبانی غربی کاملا شفاف و مشخص هستند اما هنوز درباره مدیریت اسلامی تعریف مشخصی ارائه نداده ایم و با وجود تلاش هایی که در این حوزه صورت گرفته اما کمتر روی آن کار شده است و انتظار این است پس از چهار دهه هموار و مشخص باشد.

رئیس مرکز علم و دین دانشگاه صنعتی مالک اشتر بیان کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی زیر مجموعه ای تحت عنوان اسلامی سازی دانشگاه ها دارد. این شورا سندی را در سال 75 تصویب و به اجرا درآوردند که آخرین نسخه آن را نیز سال 95 به تمام دانشگاه ها ابلاغ کردند. در این سند راهبردهای کلان، اجرایی و اقدامات وجود دارد و دارای چهار بعد آموزش، تحقیق و پژوهش، مدیریت و فرهنگ و تربیت است. با وجود چنین سندی و ابلاغ آن، هیچ دانشگاهی در کشور آن را پیاده نکرده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه به قرآن اشاره و اظهار کرد: در قرآن همه چیز را می توان یافت و حضرت علی (ع) فرمودند از قرآن بخواهید به نطق بیاید اما متاسفانه از آن بسیار اندک بهره برده ایم. دائما برخی می گویند قرآن کتاب هدایت است اما به همین هم باور ندارند زیرا وقتی می گوییم قرآن کتاب هدایت است یعنی در حوزه تعلیم و تربیت، روانشناسی، جامعه شناسی و علوم انسانی سرنخ ها را در اختیار بشر قرار داده است اما متاسفانه کسی به سراغ آن نیامده است.

رئیس انجمن علمی قرآن و تحول علوم ایران از تالیف کتاب علم و فناوری در قرآن و ارائه آن به صورت اختیاری در دانشگاه مالک اشتر گفت و اظهار کرد: 18 ماه روی این کتاب کار کردیم و در این راستا 29 کلید واژه را در قرآن پیدا کرده ایم تا اگر کسی بخواهد درباره فناوری در قرآن تحقیق و پژوهش کند می تواند به این کلید واژه ها مراجعه کند.

مرتبط با این خبر

  • لزوم اجماع نخبگان بر حل مشکلات اقتصادی

  • احقاق حقوق خصوصی باعث تامین وحدت کشور و جذب حداکثری می‌شود

  • با نانو ماندگاری انواع گوشت را افزایش می دهیم

  • نجات دوباره قلب های ایستاده

  • حضور دکتر شهین نعمت زاده عضو بنیاد ملی نخبگان در حیات خلوت

  • اکثر ترورهای نخبگانی حول محور ضربه به منافع ملی است

  • جذب نخبگان نیازمند طراحی صحیح قوانین بالادستی است

  • موازی کاری باعث می شود نتوانیم از تمام ظرفیت پارک های علمی استفاده کنیم

  • جذب نخبگان ایرانی توسط شرکت های چند ملیتی

  • راه اندازی شرکت های دانش بنیان در قالب تشکل های ایثارگری کشور