صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

محمدعلی امیری با اشاره به شرایط انجمن های اولیاء و مربیان در مدارس، بیان کرد: آموزش و پرورش اعتقادی به مشارکت فکری والدین در مدارس ندارد و اساسا در تمام ساختار آموزش و پرورش از گذشته تا کنون اعتقاد به عدم مشارکت والدین وجود داشته است.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع راهکارهای ارتقاء جایگاه انجمن اولیا و مربیان در آموزش و پرورش و با حضور محمد علی امیری مشاور سابق معاون وزیر آموزش و پرورش و مدیر کل سابق آموزش و پرورش استان مازندران به روی آنتن رفت.

محمد علی امیری در آغاز با اشاره به اینکه زمانی، برای انجمن اولیاء و مربیان، قائم مقام وزیر آموزش و پرورش نیز وجود داشت، گفت: در سال 89 این شرایط تغییر کرد و یک اداره کل وجود دارد و محدودیت هایی به وجود آمد. از اساس، آموزش و پرورش باید یک اعتقاد درونی به موضوع حضور اولیاء در مدرسه داشته باشد اما به نظر می رسد از گذشته تاکنون آموزش و پرورش این اعتقاد را نداشته است.

وی بیان کرد: این قضاوت در مردم به وجود آمده است که آموزش و پرورش به یک شکلی، معتقد به حضور اولیاء در مدرسه نیست و تنها در شرایط مشکلات مالی نیاز به حضور ولی دانش آموز است و این اساس فکری به دلیل عملکرد آموزش و پرورش است.

مشاور سابق معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به شرایط انجمن های اولیاء و مربیان در مدارس، تصریح کرد: آموزش و پرورش اعتقادی به مشارکت فکری والدین در مدارس ندارد و اساسا در تمام ساختار آموزش و پرورش از گذشته تا کنون اعتقاد به عدم مشارکت والدین وجود داشته است و همه ارکان آن یعنی مدیران، مربیان و ادارات و همچنین وزارت آموزش و پرورش این موضوع دیده می شود.

وی بیان کرد: برای اینکه اعتقاد به انجمن اولیا و مربیان در مدارس ایجاد شود، یکی از راهکارهای سند تحول ایجاد مشارکت اولیاء در مدرسه و در ماموریت های آموزش و پرورش است و به نظر می رسد برای اجرایی کردن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، باید ساختارهای فعلی را بشکنیم و ساختارهای جدید ایجاد کنیم تا اساس و اعتقاد آموزش و پرورش باید مبتنی بر مطالبه سند تحول باشد که البته همه این موارد تازه ابتدای کار است و هنوز تا تغییر اساسی باز هم راه است.

مدیر کل سابق آموزش و پرورش استان مازندران با اشاره به اینکه باور به تغییر در ساختار آموزش و پرورش و ارتقاء جایگاه اولیاء و مربیان یک باور عمومی است و همه کسانی که مسئولیت می پذیرند از جمله رئیس جمهور باید به این تغییر باور داشته باشند، اظهار کرد: هر زمان در مردم باور و اعتماد ایجاد کردیم، مردم نیز مشارکت داشته اند و در این راستا آموزش و پرورش باید از ظرفیت بیرونی خودش در جهت ایجاد باور در بین مردم استفاده کند.

مرتبط با این خبر

  • زنگ مهر، امسال نیز با حضور رئیس جمهور نواخته می شود

  • سیستم آموزشی کشور نیازمند روش های جدید تدریس است

  • آموزش زبان روسی در مدارس ایران با چالش هایی مواجه است

  • همه مدارس باید به ابزار نمایش فیلم های آموزشی مجهز شوند

  • برنامه های پایگاه های تابستانه مدارس با محوریت شعار سال برگزار می شود

  • شخصیت انسان در دوران کودکی شکل می گیرد

  • معلمین باتجربه باید در مقطع دبستان تدریس کنند

  • خصوصی سازی مدارس زمانی پذیرفته است که اقتصاد مدرسه را مورد توجه قرار دهیم

  • امکانات ورزشی شهرها باید در اختیار مدارس قرار بگیرد

  • تصمیم وزیر جدید آموزش و پرورش فاجعه به بار می آورد!