صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

سید مهدی سادات رسول اظهار کرد: رویکرد اصلی کشور رشد درون زای برون گرا است و قائدتا جهت گیری و رویکرد اصلی نظام، حل کردن نیازهای کشور در درجه نخست و در درجه دوم صادرات است که شرکت های دانش بنیان در این رویکرد نقش اصلی را ایفا می کنند.

برنامه «گفتگوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع نقش شرکت های دانش بنیان و با حضور سید مهدی سادات رسول مدیر عامل صندوق توسعه صادرات و فناوری شریف به روی آنتن رفت.

سید مهدی سادات رسول در آغاز با بیان اینکه دو رویکرد کلی در نظام آموزش وجود دارد، گفت: یک رویکرد، آموزش افراد مبتنی بر اینکه خروجی نیز بر پایه ساز و کارهای آموزشی باشد که ارائه مقالات باعث یک نوع رقابت شده است و این رقابت در بین اساتید گرم تر است. در این رویکرد آموزش به عنوان یک صنعت اقتصادی مورد توجه قرار می گیرد زیرا خود آموزش درآمد زا محسوب می شود و تولید کنندگان محتوا از خود آموزش درآمدزایی می کنند که البته این آموزش ممکن است منجر به توسعه صنعت در کشور نشود.

وی درباره رویکرد دوم به آموزش اظهار داشت: در این رویکرد، آموزش به عنوان حل کننده مسائل کشور و جهان مطرح می شود. در این رویکرد، مسائلی که تعریف می شوند، مبتنی بر ارائه مدرک و مقالات نیست بلکه مبتنی بر حل مسائل است. بسیاری از دانشگاه های معتبر گردانندگان اصلی صنعت هستند و دانشگاه های درجه دو و سه بیشتر در نقش بازی گرم کن ظاهر می شوند و مشکلات اصلی صنایع توسط فارغ التحصیلان دانشگاه های اصلی و معتبر برطرف می شوند.

مدیر عامل صندوق توسعه صادرات و فناوری شریف درباره وضعیت کشور در حوزه دانشگاه ها اظهار داشت: رویکرد اصلی کشور رشد درون زای برون گرا است و قاعدتا جهت‌گیری و رویکرد اصلی نظام، حل کردن نیازهای کشور در درجه نخست و در درجه دوم صادرات است که شرکت های دانش بنیان در این رویکرد نقش اصلی را ایفا می کنند.

وی اضافه کرد: ورود شرکت های دانش بنیان به این حوزه نیازمند جسارت هایی از سوی مقامات دولتی است زیرا باید جهت گیری فعلی در حوزه آموزش و دانشگاه ها را تغییر داد و در این راستا باید هیئت علمی ها را تقسیم بندی کرد؛ هیئت علمی هایی که آموزشی هستند ساعات بیشتری برای آموزش می گذارند و هیئت علمی هایی که دانش محور هستند و موظف هستند 50 ساعت کار تحقیقاتی انجام دهند و خروجی آن باید «پتنت» باشد تا پارک های علم و فناوری می توانند در این موضوع سهیم باشند.

مرتبط با این خبر

  • 20 درصد از اقتصاد کشور باید توسط شرکت های دانش بنیان تامین شود

  • برنامه ی اصلی وزارت جهاد کشاورزی، افزایش بهره وری است

  • اقتصاد دانش بنیان مهمترین نیاز کشور

  • فرهنگ حمایت از تولید ملی، هنوز عمومی نشده است

  • تحقق اقتصاد مقاومتی در گرو شناسایی و رفع نقاط آسیب پذیر اقتصاد است

  • وزارت علوم پارک های فناوری را به خارج از تهران گسترش دهد

  • اقتصاد ایران با ماهیت شرکت های دانش بنیان در تضاد است

  • تبدیل علم به ثروت ماموریت پارک های علم و فناوری است

  • علوم تجربی که به ثروت ختم نشود، اساسا علم محسوب نمی شود

  • نوآوری، ایده پردازی و تولید فناوری مشخصات شرکت های دانش بنیان است