گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

مدیر آموزش دانشگاه علم و صنعت: آمایش آموزش عالی امری اجتناب ناپذیر است

سیادت موسوی تاکید کرد: آمایش آموزش عالی امری اجتناب ناپذیر و اساسا نیاز کشور است اما پیش از آن باید دانشجویان این درک را داشته باشند تا بتوانیم کارایی آموزش عالی را ارتقاء دهیم.

1399/04/17
|
12:08

برنامه «گفتگوی علمی » رادیو گفت‌وگو در خصوص آموزش عالی و آمایش در آموزش عالی با حضور دکتر مصطفی سیادت موسوی مدیر آموزش دانشگاه علم و صنعت و استادیار دانشگاه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

مصطفی سیادت موسوی با تصریح بر اینکه آمایش نقش کلیدی در آموزش عالی دارد، گفت: بدون آمایش تلاش‌ها را نمی‌توانیم به بهترین نتیجه منتهی کنیم اما برای این هدف باید زیرساخت‌ها را تقویت کنیم اگر چه گام‌های محکمی در این زمینه از جمله تدوین اسناد بالادستی برداشته شده است.

وی افزود: آموزش به طور کلی در چند سال اخیر در سایه پژوهش و حتی در سایه ارتباط با صنعت و تجاری سازی بخشی از فعالیت‌های دانشگاه قرار گرفته است و با توجه به نسل بندی دانشگاه‌ها ، آموزش روز به روز به حاشیه می‌رود.

مدیر آموزش دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه اراده کمتری برای آمایش آموزش عالی وجود دارد، عنوان کرد: مسائل دیگری نیز در این زمینه وجود دارد؛ به عنوان مثال دانشجویان مانند گذشته در نظام آموزشی آموزش پذیر نیستند. همچنین روزمرگی زیادی را در حوزه آموزش در دانشگاه‌ها و به تبع آن در وزارت علوم داریم و به همین جهت باید برنامه ریزی بلندمدتی در این خصوص انجام شود.

وی با بیان اینکه هنوز انتخاب دانش آموزان در بدو ورود به دانشگاه و رشته، بر اساس جایگاه واقعی آن رشته‌ها و نیازهای کشور نیست، عنوان کرد: عموما دانشجویان، اول دانشگاه و بعد رشته را انتخاب می‌کنند و این کار را سخت می‌کند و به همین جهت باید از ابتدا ذهنیت دانش‌آموزان را درست کنیم تا بتوانیم اسناد بالادستی را به سرانجام برسانیم.

این استادیار دانشگاه با تاکید بر ضرورت وجود آمایش آموزش عالی عنوان کرد: طرح‌هایی که در حوزه آموزش عالی ارائه می‌شود به دلیل آنکه آمایش وجود ندارد و از مناطق شناخت نداریم، منجر به شکست می‌شود. اگر بخواهیم در منطقه‌ای فعالیت کنیم باید در آن منطقه زندگی کرده باشیم و نیازها را بشناسیم تا بدانیم بر اساس آن نیازها فعالیت کنیم.

وی تاکید کرد: آمایش آموزش عالی امری اجتناب ناپذیر و اساسا نیاز کشور است اما پیش از آن باید دانشجویان این درک را داشته باشند تا بتوانیم کارایی آموزش عالی را ارتقاء دهیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی