گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

رئیس جهاد دانشگاهی كشور: همه فعالیت‌های جهاد دانشگاهی در راستای جهش تولید است

طیبی با اشاره به نام سال جهش تولید، گفت: همه فعالیت‌هایی که جهاد دانشگاهی در قالب‌های مختلف انجام داده در راستای جهش تولید بوده است و اساساً وقتی دنبال تولید یک فناوری باشیم، در حقیقت تولید داخل را توسعه می‌دهیم.

1399/05/11
|
12:46
|

برنامه «گفتگوی علمی» رادیو گفت‌وگو با موضوع دستاوردهای چهل ساله جهاد دانشگاهی و با حضور دکتر سید حمیدرضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی کشور به روی آنتن رفت.

طیبی درباره فلسفه تشکیل جهاد دانشگاهی گفت: تا قبل از انقلاب این احساس وجود دارد که به لحاظ علمی و فناوری جوامعی مانند ایران را به عمد عقب نگه داشته بودند و اقتصاد کشور تک محصولی و متکی بر فروش نفت باشد و اگر صنعتی در حال توسعه است عمدتاً مونتاژ بود.

وی افزود: بعد از انقلاب با روحیه خودباوری که در جوانان ایجاد شد، به فکر جبران عقب ماندگی‌های فناورانه کشور افتادیم. تشکیل جهاد سازندگی، این فکر را ایجاد کرد که در حوزه علمی نیز به این شکل عمل کنیم و به این ترتیب جهاد دانشگاهی تشکیل شد.

رئیس جهاد دانشگاهی یکی از دستاوردهای مهم را درمان ناباروری عنوان و اظهار کرد: تا دو دهه قبل، مراجعه زوجین برای درمان ناباروری ارز زیادی را از کشور خارج می‌کرد اما امروز کسی برای درمان ناباروری به خارج از کشور نمی‌رود.

وی افزود: یکی از زمینه‌هایی که در حوزه پزشکی شروع کردیم، سلول درمانی به جای دارو درمانی بود که از طریق سلول‌های بنیادی بافت‌های فرسوده بدن را بازسازی می‌کنند. با فعالیت‌هایی که صورت گرفت، خیلی زود توانستیم در مرز علم حرکت کنیم و علم را تبدیل به فناوری کنیم و سلول درمانی را در حوزه‌های متعددی انجام دهیم.

طیبی با بیان اینکه از نظر پیشرفت علمی به حدی رسیده‌ایم که اقدامات ایران در حوزه سلول درمانی حرف‌های جدید در دنیا دارد، عنوان کرد: یک زمانی تلاش می‌کردیم خودمان را به سطح روز دنیا برسانیم اما در حال حاضر ایران مانند چند کشور، حرف‌های جدیدی در این حوزه برای جهان دارد.

وی از درمان سرطان سینه و پیشرفت‌ها در این زمینه گفت و بیان کرد: این سرطان در دنیا بسیار در زنان شایع است و به همین جهت در این بخش نیز کارهای فناورانه و درمانی بسیار خوبی را آغاز کرده‌ایم. امروز یک مرکز سرطان بسیار مجهزی را در اختیار داریم که فعالیت‌های علمی و پژوهشی بسیار خوبی انجام می‌دهد.

رئیس جهاد دانشگاهی از توجه این نهاد به صنعت نفت، گاز، پتروشیمی و پالایشگاه خبر داد و گفت: این صنعت از مزیت‌های ایران است و در این راستا کشف و استخراج و همچنین تبدیل آن به فرآورده با ارز بالاتر یکی از اموری است که جهاد دانشگاهی بر آن تمرکز کرده است.

وی ادامه داد: از دهه 60 فعالیت‌هایی را در زمینه خودکفایی انجام دادیم و تاکنون به موفقیت‌های بی شماری دست یافته‌ایم و همچنان در زمینه‌های مختلف در حال پیشرفت هستیم. در حال حاضر در دانش طراحی و ساخت دکل‌های حفاری صاحب دانش هستیم و تجهیزات تکمیلی حفاری را نیز توسط جهاد دانشگاهی می‌سازیم.

طیبی با اشاره به نام گذاری سال جاری به نام جهش تولید، گفت: همه فعالیت‌هایی که جهاد دانشگاهی در قالب برنامه‌های توسعه دانشگاهی و غیر از آن، انجام داده در راستای جهش تولید بوده است و اساساً وقتی دنبال تولید یک فناوری باشیم، در حقیقت تولید داخل را توسعه می‌دهیم.

وی ضمن اشاره به مشکلات اقتصادی و بحران مالی در کشور بیان کرد: این بحران مالی سبب شده است تولید با مشکل مواجه شود زیرا تولید برای رقابت، نیازمند منابع با هزینه نسبتاً پایین است و اگر بخواهد صادرات انجام دهد این نیاز دو چندان می‌شود. برای حل مشکل باید صاحبان منابع، سرمایه‌های خود را به سمت تولید بیاورند و دولت باید تمهیداتی بیندیشد تا منابعی که به سمت مسکن و سکه و یا ارز می‌رود به سمت تولید حرکت کند.

رئیس جهاد دانشگاهی به موضوع کرونا که همه جهان را درگیر خود کرده اشاره و اظهار کرد: در روزهای نخست همه گیری این بیماری در پژوهشکده جهاد دانشگاهی و در مرکز ملی ذخایر ژنتیک ساخت کیت تشخیص را در دستور کار قرار دادیم و بلافاصله با ورود این بیماری به داخل کشور ساخت آن انجام شد و با موفقیت تست‌ها را گذراند.

وی به اقدامات برای درمان کرونا اشاره کرد و افزود: پژوهشگاه رویان موضوع استفاده از سلول‌های بنیادی را برای درمان بافت‌های آسیب دیده ریه با سه بیمارستان در کشور آغاز کرد. فاز نخست این تحقیقات انجام شده است و فاز دوم آن نیز در حال انجام است و امیدوار هستیم با این روش بتوانیم بافت‌های آسیب دیده برخی از بیماران را درمان کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی