گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

عدم حضور فیزیکی دانش آموزان به دلیل کرونا، پوشش تحصیلی را به مخاطره انداخته است

مسگرزاده به موضوع پوشش تحصیلی در ایام کرونا اشاره کرد و گفت: گسترش این بیماری و عدم حضور فیزیکی دانش آموزان عامل جدی برای به مخاطره انداختن پوشش تحصیلی دانش آموزان شده است زیرا بسیاری از دانش آموزان به اینترنت و فضای مجازی دسترسی نداشتند.

1399/05/29
|
13:50
|

برنامه «گفتگوی علمی» رادیو گفت‌وگو با موضوع راهبردها و راهکارهای توسعه پوشش تحصیلی برای دانش آموزان در دوران کرونا و با حضور دکتر مرضیه مسگرزاده مدیر کل متوسطه دوره اول وزارت آموزش و پرورش به روی آنتن رفت.

مرضیه مسگرزاده درباره پوشش تحصیلی توضیح داد و گفت: وقتی فرزندان ما به دوره سنی می‌رسند که باید وارد چرخه آموزش و پرورش شوند، امکان ورود به این چرخه را داشته باشند و با ثبت نام در مدارس کشور، تحصیل‌شان را آغاز کنند. در حقیقت اگر 12 میلیون دانش آموز در کشور داریم، در صورتی می‌توانیم از عنوان پوشش تحصیلی استفاده کنیم که این جمعیت به تحصیل مشغول باشند.

وی افزود: هر دانش آموزی که بنا به دلایل خانوادگی، اقتصادی و یا فرهنگی از تحصیل باز بماند و از جامعه هدف آموزش و پرورش خارج شده باشد، به عنوان بازمانده تحصیل از او یاد می‌شود. البته در ایران در طی سال‌های گذشته رشد خوبی در گسترش پوشش تحصیلی داشته‌ایم اما با مقصد ترسیم شده فاصله جدی داریم.

مدیر کل متوسطه دوره اول وزارت آموزش و پرورش درباره دلایل بازماندن دانش آموزان از تحصیل توضیح داد و بیان کرد: عوامل اقتصادی خانواده‌ها سبب می‌شود آن‌ها از فرزندان‌شان به عنوان کمک معیشت استفاده کنند. همچنین فقر فرهنگی، ازدواج‌های زودهنگام و مناطق دو زبانه و همچنین عدم امکان برقراری مدارس در مناطق دورافتاده و محروم از دلایل اصلی اثرگذار بر دوری دانش آموزان از تحصیل و عدم پوشش تحصیلی می‌شود.

وی به موضوع پوشش تحصیلی در ایام کرونا اشاره کرد و افزود: گسترش این بیماری و عدم حضور فیزیکی دانش آموزان عامل جدی برای به مخاطره انداختن پوشش تحصیلی دانش آموزان شده است زیرا بسیاری از دانش آموزان به اینترنت و فضای مجازی دسترسی نداشتند.

مسگرزاده اظهار کرد: این مسئله خیلی از راهکارهایی که برای تکمیل و تداوم آموزش را تحت تأثیر قرار داد. همچنین انگیزه‌های برخی از خانواده‌ها برای ادامه تحصیل دانش آموزان در چرخه آموزش و پرورش و ورود به مدرسه در ایام کرونا کاهش پیدا کرده است و این موضوع باعث نگرانی آموزش و پرورش شده است.

وی با تأکید بر اینکه همه عوامل مؤثر فرهنگ ساز و مؤثر در ایفای نقش برای همراهی اولیا و جامعه با مدرسه، باید به آموزش و پرورش کمک کنند، عنوان کرد: این کمک رسانی سبب خواهد شد، آموزش و پرورش بتواند در ایام کرونا سطح پوشش تحصیلی را همچنان بالا نگه دارد.

مدیر کل متوسطه دوره اول وزارت آموزش و پرورش درباره راهکارهای آموزش و پرورش برای جلوگیری از کاهش پوشش تحصیلی در هنگام مواجه با کرونا گفت: در اسفند پس از شرایط غافلگیر کننده‌ای که در کشور به وجود آمد، آموزش و پرورش با داشته‌های خود و تلاش شبانه روزی فارغ از فضای کار، بسج شد تا بتواند نقش خود را در فضای مجازی و دیگر طرق ممکن ایفا کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی