گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

شاهدی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛ آموزش مجازی به اینترنت رایگان و قوی نیاز دارد

شاهدی، اینترنت قوی و رایگان را لازمه آموزش مجازی دانشجویان دانست و گفت: آموزش مجازی فرصت خلاقیت را برای دانشجویان فراهم می‌کند.

1399/12/12
|
13:06
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر محمد شاهدی، عضو هیئت علمی و مشاور امور پژوهشی فرهنگستان علوم، درگفت وگو با برنامه «خیابان فرصت» در مورد دانشگاه های مجازی، با اشاره به دانشگاه پیام نور به عنوان دانشگاهی که پیش از این فعالیت مجازی داشته بیان کرد: بعد از شیوع کرونا دانشگاه ها، آموزش مجازی را گسترش دادند و تا حدودی موفق بودند اما هنوز جای پیشرفت دارند.

او با بیان اینکه زیرساخت لازم برای آموزش مجازی هنوز پیش بینی نشده اظهار کرد: با تقویت زیرساخت آموزش مجازی، حتی با از بین رفتن کرونا هم می توان فرصت هایی را برای دانشگاه ها ایجاد کرد و با گسترش آن در آینده با هزینه کمتر و اساتید برجسته آموزش های ملی برگزار کنیم.

شاهدی، ارتباط علمی دانشگاه های ایران با جهان را در سطح ناچیزی دانست و افزود: با تقویت این ارتباطات می توان از اساتید برجسته دنیا استفاده کرد که این از مزایای دانشگاه مجازی به شمار می رود.

این استاد دانشگاه، از روند تبدیل دانشگاه ها به دانشگاه های مجازی در قبل از شیوع کرونا خبر داد و تصریح کرد: کرونا باعث سرعت بخشیدن به این روند شد اما با مشکلات زیر ساختی اعم از ضعف اینترنت، تهیه دشوار فیلم و اسلاید و نبود نرم افزارهای قوی برای ارائه بهتر همایش ها روبه رو هستیم.

او رشد فرهنگی اجتماعی دانشجو را نتیجه حضور وی در دانشگاه دانست و بیان کرد: آموزش فیزیکی و مجازی باید مکمل هم باشند و آموزش مجازی این امکان را به افراد می دهد تا برحسب کارشان به افزایش دانش خود بپردازند.

شاهدی یکی از وظایف این دانشگاه ها را ارتقای اطلاعات عمومی عنوان کرد و افزود: با آگاهی از روش های روز دنیا باید به سمت بومی سازی اطلاعات بین المللی گام برداریم.

مشاور امور پژوهشی فرهنگستان علوم، از دشواری آموزش های کارگاه محور به صورت مجازی یاد کرد و افزود: برای آموزش های عملی دانشجویان باید فضایی با امکانات مناسب و حتی برای دانشجویان پزشکی شرایط حضور فیزیکی را با رعایت پروتکل ها فراهم کرد.

او استفاده اساتید جوان از آموزش مجازی را به مراتب راحت تر از اساتید با سابقه دانست و خاطر نشان کرد: این اساتید به آموزش و کمک نیاز دارند و وزارت علوم برای بکارگیری اساتید برجسته باید برنامه ریزی کند.

شاهدی، اینترنت قوی و رایگان را لازمه آموزش مجازی دانشجویان دانست و گفت: آموزش مجازی فرصت خلاقیت را برای دانشجویان فراهم می کند اما با شناخت دقیق کرونا می توان آموزش های حضوری را نیز ادامه داد.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی