گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

دولت درمورد رتبه بندی معلمان کم کاری کرد

مدیر یکی از مدارس شهر تهران با اذعان به اینکه حق فرهنگیان آنگونه که باید ادا نشده است، گفت: دولت در انجام وظیفه خود کوتاهی می‌کند، اما ما فرهنگیان هیچ وقت در امر آموزش و وظایف اصلی خود کوتاهی نمی‌کنیم.

1400/01/18
|
08:45
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر فضل الله کیارستمی، مدیر یکی از مدارس شهر تهران در مصاحبه تلفنی با برنامه «گفتگوی علمی» درمورد رتبه بندی معلمان از حرف تا عمل گفت: ما در این طرح شأن و منزلت معلم را برجسته می کنیم اما گویا در اصل بیشتر به دنبال پاداش های مالی و معیشتی هستیم.

وی افزود: یکی از ملاک های کسب رتبه در این طرح، آزمون الکترونیکی است اما آزمون مجازی و الکترونیکی تا چه حد می تواند در دادن این رتبه فایده داشته باشد؟!

مدیر یکی از مدارس شهر تهران تصریح کرد: به نظر می رسد که هدف از رتبه بندی معلمان، ترمیم حقوق فرهنگیان است لذا خیلی هم ضرورتی ندارد آموزش و پرورش این موضوع را برجسته سازی کند زیرا الان خیلی از ادارات دولتی و سازمان ها راحت و بی سر و صدا افزایش حقوق ها را اعمال می کنند.

کیارستمی گفت: ما در این طرح، تا زمانی که به مرحله قانونی نرسیدیم و اطمینان حاصل نکردیم نباید به مردم قول دهیم و نظام رتبه بندی هم دقیقاً همین است یعنی نیازی به این همه سر و صدا ندارد و فقط لازم است که تعدادی کارشناس مصوبات را تکمیل و ابلاغ کنند.

وی یادآور شد: برخی مسئولان معاونت پشتیبانی و حقوقی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده اند که ملاک، مدرک تحصیلی نیست اما سوال ما این است که اگر تحصیلات ملاک نیست فرد بر چه اساسی می تواند در حوزه تخصصی خود رشد کند؟!

این مدیر مدرسه گفت: روند صدور احکام و اجرای حقوق در آموزش و پرورش نشان می دهد که ما در مدت اخیر یک آموزش و پرورش باثباتی نداشتیم اما انتظار بر این است که حق و حقوق آموزش و پرورش همانند سایر سازمانها پرداخت شود.

کیارستمی خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش هر چند سال یک بار بخش نامه های متعددی را در زمینه حق و حقوق فرهنگیان کرده و یک سری آیتم هایی را برای ارتقا مشخص کرده درصورتیکه خوب است آموزش و پرورش هم مانند آموزش عالی بر اساس قانون دانشگاه ها عمل کند.

وی جامعه فرهنگیان را نجیب ترین و شریف ترین نیروهای خدمتگزار در کشور خواند و گفت: آموزش و پرورش کشورهای دیگر در زمینه جذب و گزینش و آموزش از همان ابتدا و اساس کار، درست عمل می کنند اما ما در جذب و استخدام نیروهای فرهنگی هیچ راهکار و مبنای مشخصی ارائه ندادیم.

این مدیر مدرسه با اذعان به اینکه حق فرهنگیان آنگونه که باید ادا نشده گفت: دولت در انجام وظیفه خود کوتاهی می کند اما ما معلمان و فرهنگیان هیچ وقت در امر آموزش و وظایف اصلی خود کوتاهی نمی کنیم و اگر کوتاهی می کردیم بعد از گذشت چهل سال بعد از انقلاب در زمینه موشکی و علمی این رتبه و جایگاه فعلی را نداشتیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی