گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

مدیر ایمنی و محیط زیست سازمان صنایع كوچك و شهرك‌های صنعتی ایران: سازمان محیط زیست ابزار لازم برای پایش را ندارد

توفیقی در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: سازمان محیط زیست ابزار لازم برای پایش فاضلاب همه صنایع را ندارد و در جهت وظیفه نظارتی خود این امر را به آزمایشگاه‌های معتمد واگذار نموده ولی با این امر وظیفه نظارتی تامین نمی‌شود.

1400/05/02
|
13:15
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ دکتر همایون توفیقی، مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با حضور در برنامه «گفتگوی علمی» در مورد اقدامات انجام شده برای حل معضل پساب‌های صنعتی در ایران گفت: سازمان محیط زیست به عنوان یک سازمان حاکمیتی در راستای انجام وظیفه نظارتی خود به آزمایشگاه‌های معتمد مجوز پایش از میزان آلایندگی پسابهای صنعتی را داده است.

وی ادامه داد: چون این آزمایشگاه‌ها در قالب قرارداد با واحدهای صنعتی این امر را انجام می‌دهند و به دلیل اینکه آزمایشگاه‌ها ذی نفع‌شان واحد‌های صنعتی فاضلاب ساز هستند شاید وظیفه نظارتی سازمان محیط زیست تامین نشود.

توفیقی با تاکید بر اینکه اگر این پایش‌های نظارتی زیر چتر خود سازمان محیط زیست انجام می‌گرفت نتایج بهتری را به دنبال داشت افزود: در کل کشور بیش از یک هزار و 11 شهرک و نواحی صنعتی مصوب وجود دارد که 880 شهرک در حال بهره برداری است که از این تعداد علاوه بر آزمایش‌های کیفی که براساس شاخص‌ها و استانداردهای محیط زیست تعریف شده، هر دو ماه یکبار توسط آزمایشگاه‌های معتمد سازمان محیط زیست نمونه برداری و آزمایش صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از 250 مدول تصفیه خانه در 212 شهرک و ناحیه صنعتی وجود دارد که فاضلاب‌های صنعتی را تصفیه می‌کندکه از این تعداد 170 تصفیه خانه آزمایش‌ها را پاس می‌کنند.

مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در ادامه گفت: درحال حاضر 72 درصد واحدهای صنعتی به بهره برداری رسیده مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی، تحت پوشش سیستم تصفیه فاضلاب هستند.

توفیقی با بیان اینکه خروجی تصفیه خانه‌ها باید در حد مجاز استانداردهای پساب، شامل خروجی پساب برای استفاده در کشاورزی، تخلیه در آب‌های سحطی و زیر زمینی و... باشد بیان داشت: نمونه برداری در پایش‌های فاضلاب باید به صورت مرکب و در یک شبانه روز و طبق دستور العمل پایش باشد و نمونه برداری‌های لحظه‌ای مورد قبول قرار نمی‌گیرد.

وی اظهار داشت: ایجاد شهرک‌های صنعتی در درجه اول یک امر زیست محیطی است و استقرار واحدهای صنعتی در یک مکان علاوه بر کنترل آلایندگی صنایع، از پراکندگی آلودگی ناشی از فاضلاب صنایع مستقر در نواحی و شهرک‌ها جلوگیری می‌کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی