گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

رئیس دانشكده مهندسی هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی: موفقیت در فناوری هسته‌ای حاصل مقاومت مردم و شهادت دانشمندان است

آقامیری در رادیو گفت و گو با بیان اینکه پیشروی حوزه هسته‌ای حاصل مقاومت مردم و شهادت دانشمندان است گفت: امروز کشور ما از نظر توان هسته‌ای در جایگاه بالایی قرار دارد.

1400/09/09
|
10:40
|

به گزارش رادیو گفت و گو، دکتر سید محمودرضا آقامیری استاد تمام و رئیس دانشکده مهندسی هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی به مناسبت سالگرد شهادت شهیدان هسته‌ای شهریاری و فخری زاده با برنامه «گفتگوی علمی» در مورد بررسی ابعاد گوناگون فناوری هسته‌ای مصاحبه کرد.

آقامیری با بیان اینکه امروز در بخش هسته‌ای، نیروی کارآمد، معتقد و با دانش داریم گفت: امروز کشور ما از نظر توان هسته‌ای در جایگاه بالایی قرار دارد و در هر قسمت قصد ورود داشته باشد، مشکلی ندارد و حتی به تنهایی می‌تواند فرآیند چرخه سوخت را به انجام برساند.

وی با بیان اینکه قدرت طراحی و ساخت راکتور را نیز داریم اضافه کرد: بیشتر تجهیزات مورد نیاز برای این امر در داخل کشور تولید می‌شود و نیروی انسانی متخصص برای آن تربیت شده است.

آقامیری اذعان کرد: پیشروی در این حوزه حاصل مقاومت مردم و شهادت دانشمندان در این مسیر است.

رئیس دانشکده مهندسی هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی بیان کرد: کشوری که در زمینه‌های علمی قدرتمند نباشد باید تحت ستم قرار گیرد؛ اتفاق خوبی که در کشور ما افتاده این است که از نظر علمی براساس شاخص‌ها و داوری‌های جهانی، جایگاه تعریف شده‌ای داریم و هیچ کس تردیدی در قدرت و علم ما ندارد.

وی در ادامه با بیان اینکه در بحث نانو از ایران تکنولوژی و محصول صادر می‌شود تشریح کرد: جاهایی که علوم جدید بوده ما حضور داشتیم و شانه به شانه با جهان پیش رفتیم و لذا در جایگاهی هستیم که جهان مجبور به پذیرش ایران است.

آقامیری در مصاحبه با رادیو گفت و گو فاصله بین تکنولوژی و زندگی مردم را مشکل این حوزه دانست و اضافه کرد: امروز باید با استفاده از ظرفیت‌های علمی و دانشمندان، تکنولوژی را به زندگی مردم و در خدمت مردم به کار گیریم هر چند که در هسته‌ای تاحدودی این اتفاق رخ داده است.

استاد تمام دانشکده مهندسی هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی در مورد «شهید دکتر شهریاری» تشریح کرد: وی نسبت به خانواده خود بسیار عاطفی بود و ارتباط عمیقی با مادر خود داشت؛ شهریاری در کسوت معلمی، بسیار عالی بود و دانشجوپروری می‌کرد؛ آنقدر اطلاعات جامعی داشت که علم هسته‌ای مانند موم در دستش بود همچنین از لحاظ عبادی بسیار قوی بود.

وی خطاب به جوانان، میهن را عین مادر خواند و اضافه کرد: برای داشتن آرامش روح باید نسبت به کشور حساسیت داشته باشیم چرا که خاستگاه کسانی است که در تاریخ نمودها و الگوهای علمی بوده‌اند و لذا تلاش برای این آب و خاک و مردم را باید بسیار جدی بگیریم.
آقامیری همچنین خطاب به برنامه ریزان گفت: باید در اولین فرصت برای بعد از کرونا برنامه ریزی شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی