گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

اصولی در رادیو گفت و گو: بخش کوچکی از فناوری هسته‌ای، شامل محدودیت‌های جهانی است

پژوهشگر فلسفه علم دانشگاه مالک اشتر بابیان اینکه بخش بسیارکوچکی از فناوری هسته‌ای مشمول ممنوعیت‌های جهانی است گفت:بخش کوچکی از فناوری هسته‌ای مربوط به انرژی است و نیروگاه‌ها،پیشران‌های هسته‌ای و پدافند هسته‌ای نیز جزو فناوری هسته‌ای هستند.

1400/10/22
|
08:34
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، دکتر ابراهیم اصولی پژوهشگر فلسفه علم و فناوری از دانشگاه مالک اشتر با برنامه «گفتگوی علمی» در مورد نقش دانشمندان در پیشرفت‌های دانش هسته‌ای مصاحبه کرد.

اصولی ضمن اشاره به نقش انکارناپذیر انسان دانشمند در پیشرفت علم گفت: در فناوری هسته‌ای علاوه بر هوش و نبوغ و استعداد، به نوعی بی باکی و شجاعت نیز نیاز است تا پیشرفت ایجاد شود؛ لذا نقش دانشمندان در فناوری‌های خاص دو چندان است.

وی ادامه داد: کشورها در همه فناوری‌های راهبردی، تمام نتایج حاصل شده را در اختیار قرار نمی‌دهند و لذا دانشمندان باید به آن علم برسند و آن را بومی نمایند.

پژوهشگر فلسفه علم و فناوری از دانشگاه مالک اشتر با بیان اینکه فناوری هسته‌ای یک مهندسی یگانه نیست خاطرنشان کرد: طیف وسیعی از مهندسی‌ها و علوم هستند که منجر به پیشرفت و دانش فناوری هسته‌ای می‌شوند؛ برق، مکانیک، کامپیوتر و پزشکی از جمله این علوم است.

اصولی همچنین در مصاحبه با رادیو گفت و گو با بیان اینکه بخش بسیار کوچکی از فناوری هسته‌ای مشمول ممنوعیت‌های جهانی است اظهار کرد: بخش کوچکی از فناوری هسته‌ای مربوط به انرژی است؛ نیروگاه‌ها، پیشران‌های هسته‌ای، پدافند هسته‌ای، کاربردهای صنعتی فناوری هسته‌ای، کاربردهای کشاورزی و پزشکی نیز جزو فناوری هسته‌ای است.

وی در خاتمه یادآور شد: چون فناوری هسته‌ای یک فناوری های‌تک می‌باشد، سرریز فناوری در بخش‌های مختلف علمی و صنعتی کاربرد زیادی دارد و مفید است؛ در تمام رشته‌هایی که در صنعت و پزشکی وجود دارد می‌توان از سرریز این فناوری استفاده کرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی