گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

رئیس دانشگاه مهندسی هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی: پیشرفت هسته‌ای را مدیون شهیدان هستیم

آقامیری با بیان اینکه در مسیر هسته‌ای دچار تحریم، تهدید، فشار و شهادت بودیم گفت: پیشرفت این حوزه را مدیون شهیدان این راه و زندگی دشوار دانشمندان این حوزه هستیم.

1400/10/22
|
10:07
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، دکتر سید محمودرضا آقامیری استاد تمام و رئیس دانشگاه مهندسی هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی و از دانشمندان هسته‌ای کشور با برنامه «گفتگوی علمی» در مورد نقش دانشمندان در پیشرفت‌های دانش هسته‌ای مصاحبه تلفنی کرد.

رئیس دانشگاه مهندسی هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی گفت: در شکل گیری یک تکنولوژی و علم پارامترهای مختلفی مطرح است؛ در ایران با توجه به شرایط خاص و قطع ارتباط با نیروی انسانی خارجی، نقش دانشمندان داخلی بسیار پر رنگ شد و از مهمترین اقداماتی که در 30 سال اخیر در کشور صورت گرفته، تربیت نیروی انسانی مصمم و جوانی است که توانستند مسائل هسته‌ای را پیش ببرند و این در شرایطی بوده که دسترسی به مقالات علمی برای ما چندان مقدور نبوده است و در این حوزه بیشتر متکی به علم داخلی هستیم.

وی افزود: محصولاتی که در جامعه وجود دارد، وضوح این علم داخلی را ثابت می‌کند؛ تمام دانشمندان در کنار هم قرار گرفتند و توانستند اولین نیاز فناوری را رفع نمایند و با توجه و تسلطی که داشتند نیازهای طراحی و تجهیزاتی را نیز رفع کردند تا جایی که دنیا ایران هسته‌ای را پذیرفته است.

آقامیری در رادیو گفت و گو در مورد وجوه تمایز دانشمندان داخلی و خارجی تشریح کرد: دانشمندان داخلی مصمم‌اند و براساس اعتقاد و عرق مذهبی و ملی کار انجام می‌دهند.

این استاد تمام ادامه داد: ایران در مقایسه با سایر کشورها با تمام فشارها و تحریم‌ها، تکنولوژی آن کشورها را دارد و جزو کشورهایی است که غنی سازی، معدن و تولید قرص سوخت از جمله کارهای بومی است.

وی با بیان اینکه شروع این کار به سال 70 مربوط می‌شود یادآور شد: یک دانشمند و محقق اروپایی و آسیایی به راحتی می‌تواند به مطالعات و مقالات سایر کشورها دست یابد اما برای دانشمندان ما این میسر نبوده است.

آقامیری ضمن اشاره به قدمت 70 ساله این علم در اروپا و 25 ساله در ایران اظهارکرد: ایران تنها کشوری است که افراد در این حوزه خودشان به این علم دست یافتند و این را مدیون شهیدان این راه و زندگی دشوار دانشمندان این حوزه هستیم.

این دانشمند هسته‌ای کشور با بیان اینکه در دانشگاه هسته‌ای سعی بر این است که بخشی از نیازهای کشور برطرف شود گفت: در 4 بخش چرخه سوخت، پرتو پزشکی، کاربرد پرتوها و راکتور در این دانشگاه مطالعه و پژوهش صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در مسیر هسته‌ای دچار تحریم، تهدید، فشار و شهادت بودیم افزود: مسئولان با دست پر روی میز مذاکره رفتند و این حاکی از تلاش دانشمندان این حوزه است.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی