گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

شرکت‌های دانش بنیان برای حل مشکلات آبی کشور وارد میدان شوند

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی ریاست جمهوری گفت: 250 شرکت دانش بنیان در حوزه مدیریت کم بارشی و کم آبی فعال است اما بامشکلاتی که در کشور وجود دارد باید ده‌ها برابر این تعداد، شرکت دانش بنیان ایجاد شود.

1400/11/04
|
11:08
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، دکتر نادر ابراهیمی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی ریاست جمهوری با برنامه «گفتگوی علمی» در مورد بحران خشکسالی و نقش آفرینی شرکت‌های دانش بنیان در این موضوع مصاحبه تلفنی کرد.

ابراهیمی خشکسالی‌های موردی را جزو بلایای طبیعی کشورها دانست و گفت: خشکسالی‌ها اثرات درازمدت دارد؛ طبق آمار تا 30 دی ماه، به جز 16 استانی که بارش نرمال و بیش از آن داشتند، 15 استان بارندگی کمتر از نرمال دارند و این نشان دهنده وضعیت ناپایدار کشور است.

خشکسالی، مدیریت درست لازم دارد

وی ضمن اشاره به افت میزان بارندگی در اکثر حوزه‌های آبریز افزود: شرایط بارش‌ها در حوزه‌های آبریز اصلی و شرایط فعلی نسبت به دراز مدت 30 ساله مطلوب نیست اما با توجه به خشکسالی و پدیده فرونشست خاکی ایران، مدیریت درست و قوی لازم است.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی ریاست جمهوری با بیان اینکه حدود 80 درصد سطح زیرکشت در دنیا از اراضی کشت دیم تامین می‌شود گفت: این شرایط در کشور ما متفاوت است و همین میزان کشت از اراضی آبی صورت می‌گیرد و خوشبختانه برای این موضوع شرکت‌های دانش بنیان کارهای خوبی انجام دادند لذا باید توجه ویژه‌ای به این شرکت‌ها صورت گیرد تا بتوان با کمک آنها شرایط کم بارشی را مدیریت کرد.

ابراهیمی در رادیو گفت و گو اظهار کرد: مدیریت استفاده از آب باران به عنوان سطوح آبگیر در مناطق شمالی به راحتی قابل توسعه است تا بتوان حداکثر استفاده را از ریزش‌های جوی داشته باشیم که این پروژه به صورت پایلوت در استان‌های شمالی اجرا شده و برای سایر استان‌ها نیز پیشنهاد شده است.

پروژه‌های شرکت‌های دانش بنیان برای مدیریت کم بارشی

وی همچنین ادامه داد: استفاده از آبهای سیلابی برای بیابان زدایی در منطقه هندی جان، دیگر پروژه مهم در شرایط کم بارشی است که تغییرات محسوسی در توسعه پوشش‌های گیاهی و آبیاری سیلابی در آنجا صورت گرفته و می‌توان از آن در بسیاری از اراضی کوهپایه‌ای و در شرایط تشدید تخریب سیلابی استفاده کرد. بسیاری از پرورژهایی که در استان‌های جنوبی انجام شد توانست پیک سیلاب را تعدیل و آن در آبخوان‌هایی که افت داشتند تزریق کند. همچنین پروژه دیگر، ساماندهی خشک رودها و تعدیل پیک سیلابی و نفوذ آب در آبخوان برای تزریق کوره‌های قنات و نیاز آبی قنات و فرصتی برای تامین علوفه بود. همچنین توسعه فناوری‌های شور ورزی و استفاده از ضایعات کشاورزی در سایر صنایع از دیگر پروژه‌های مدیریت کم بارشی است.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست ضمن اشاره به تعداد کم شرکت‌های دانش بنیان در این حوزه و عملکرد مطلوب آنها خاطرنشان کرد: ستاد توسعه فناوری پس از بررسی ایده‌های این شرکت‌ها، روش‌های تامین منابع مالی و ارتباط با بخش‌های اجرایی را برقرار می‌کند. روش تسهیل گری، تامین منابع و تسهیلات و حمایت‌های بیمه‌ای از جمله حمایت‌های ستاد از 250 شرکت دانش بنیان در این حوزه است اما با مشکلاتی که در کشور وجود دارد باید ده‌ها برابر این تعداد، شرکت دانش بنیان ایجاد شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی