گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی: توانبخشی پزشکی و دسترسی به مراکز توانبخشی؛ وظایف مهم وزارت بهداشت در قبال معلولان است

مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی گفت: باید فرصت هایی را ایجاد کرد تا اگر معلولان نیاز به خدمات درمانی غیر از خدمات تخصصی داشتند در مراکز مختلف بهداشت و درمان در سرتا سر کشور به این مراکز دسترسی پیدا کنند.

1396/09/13
|
14:45

برنامه "گفت و گوی اجتماعی" رادیو گفت و گو با موضوع بررسی مشکلات و مسائل پیش روی معلولان و با حضور دکتر محمد تقی جغتایی مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی به روی آنتن رفت.

دکتر محمد تقی جغتایی با اشاره به قانون جامع حمایت از معلولین گفت: این قانون در چند سال گذشته تصویب شده و قرار بود در این قانون یک بازنگری صورت بگیرد و وزارت بهداشت نیز به عنوان یکی از اعضا در جلسات کمیسیون اجتماعی دولت شرکت می کرد و نظرات این وزارتخانه را در قانون جدید اعمال کردند.

وی افزود: یکی از مشکلاتی که قانون قبلی وجود داشت در اجرا بود، زیرا تضمین مالی نداشت. چون قانون قبلی به صورت یک طرح بود و این طرح در مجلس تصویب شده بود و به همین جهت بار مالی آن را دولت پیش بینی نکرده بود اما در قانون جدیدی که طراحی شده و به مرحله تصویب دارد می رسد، تا اندازه ای مشکلات قانون قبلی مرتفع شد و خود دولت دارد پیشنهاد می دهد.

مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی به مسئولیت وزارت بهداشت قانون جامع حمایت از معلولین اشاره کرد و بیان داشت: مسئولیت توان بخشی پزشکی جامعه معلولان از وظایف وزارت بهداشت است، از طرف دیگر باید فرصت هایی را ایجاد کند تا اگر معلولان نیاز به خدمات درمانی غیر از خدمات تخصصی توانبخشی داشته باشند در مراکز مختلف بهداشت و درمان در سرتا سر کشور بتوانند به اولویت نسبت به این مراکز دسترسی پیدا کنند. در این راستا در طول دو سال گذشته بخشنامه هایی ابلاغ شده و دانشگاه ها و مراکز بهداشتی درمانی توجیه شده اند که افرادی که دچار محدودیت یا معلولیت هستند در هنگام مراجعه تا اندازه ای بتوانند از اقدامات ویژه ای برخوردار باشند. بخشی از آن هم از طریق بیمه ها و شرکت های بیمه ای بخصوص بیمه سلامت، پوشش داده شده تا همه افراد تحت پوشش بیمه قرار بگیرند.

وی افزود: بخش دوم کار که وظیفه وزارت بهداشت است توانبخشی پزشکی است، این خدمات به طور ناقص در گذشته انجام می شد الان چندین کار انجام شده و آیین نامه مراکز جامع توانبخشی پزشکی بازنگری شد و در روزهای آینده ابلاغ خواهد شد و فرصتی ایجاد می شود تا هم اشخاص حقیقی و هم حقوقی این مراکز را دایر کنند و در کنار آن بیمارستان های دولتی هم به تدریج بخش های توانبخشی را گسترش می دهند تا افرادی که دچار معلولیت می شوند در اسرع وقت از خدمات به موقع توانبخشی بهره مند شوند که این خدمات به موقع موجب می شود که مشکلات جسمی و همین طور روانی و اجتماعی افراد دچار معلولیت کمتر شود.

جغتایی به مناسب سازی ها پرداخت و گفت: یکسری بیمارستان ها و مراکز درمانی از قبل ساخته شده اند که مناسب افراد معلل نیستند ولی طبق دستور وزارت بهداشت، در حال حاضر هر مرکزی که می خواهد ایجاد شود بخصوص مراکز دولتی حتما باید مناسب سازی داشته باشد.

وی در رابطه با آزمایشگاه های ژنتیک، اظهار داشت: این قانونی است در قانون ششم توسعه سازمان بهزیستی پیش قدم در این کار شده و بنابر پیشنهاد این سازمان تصویب شده و اجرایش بر عهده خودش است ولی وزارت بهداشت این آمادگی را دارد تا از مراکز مختلفی که برای آزمایش ژنتیک است در اختیار سازمان بهزیستی قرار دهد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی