صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

یک کارشناس فضای مجازی اظهار داشت: روش رمزگذاری پیام ها در پیام رسان های داخلی همانند روشی است که سایر پیام رسان های دنیا نیز از آن بهره می برند.

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی ظرفیت های پیام رسان های داخلی و ضرورت بهره گیری ایرانی ها از ظرفیت پیام رسان داخلی، با حضور ابوذر منتظرالقائم (کارشناس و پژوهشگر فضای مجازی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه ابوذر منتظرالقائم با اشاره به این که وضعیت پیام رسان تلگرام، گفت: کشور ایران در نهایت اجازه ی ورود پیام رسان تلگرام به را فضای ابری کشور نخواهد داد، به طوری که این عمل همواره بدون اعمال تخریب و وجهه و موضوعات فنی این پیام رسان صورت خواهد گرفت.

وی با اشاره به این که مهاجرت از پیام رسان تلگرام به پیام رسان های داخلی برای منفعت ملی ایران یک ضرورت به شمار می آید، اظهار داشت: عدم اطلاع رسانی صادقانه به مردم همواره از شیب فرهنگ سازی مردم برای خروج از این پیام رسان می کاهد.

این کارشناس فضای مجازی همچنین در ادامه افزود: بدون شک یک پیام رسان وقتی وارد یک کشور جدید می شود باید قوانین موجود در آن کشور را مقبول دانسته و در آن راستا حرکت کند؛ به طوری که حاکمیت های درست و با عملکرد مناسب همواره در مقابل عدم رعایت قوانین از طریق یک پیام رسان اجتماعی می ایستند.

وی با اشاره به فعالیت پیام رسان های داخلی، تصریح کرد: روش رمزگذاری پیام ها در پیام رسان های داخلی همانند روشی است که سایر پیام رسان های دنیا نیز از آن بهره می برند.

ابوذر منتظرالقائم با اشاره به فعالیت پروتکل SSL در فضای مجازی، توضیح داد: پیام رسان های داخلی همواره از پروتکل SSL برای رمزنگاری پیام های خود استفاده می کنند، به طوری که این پروتکل دقیقا همان پروتکلی است که بسیاری از پیام رسان های دنیا و به ویژه فضای Gmail از آن بهره می برد؛ بر همین اساس اگر شخصی قصد هک کردن پیام رسان داخلی را داشته باشد در واقع کل فضای پروتکل SSL را هک کرده است و این بدان معناست که به بسیاری از سیستم های مجازی جهان دسترسی پیدا می کند.

وی با اشاره به این که در حال حاضر حدود 150 میلیون سیم کارت در کشور توسط مردم خریداری شده است، عنوان کرد: بدون شک سیستم های نظارتی قبل از نیاز به پیام رسان های داخلی از طریق سیم کارت های فعال در کشور وظیفه ی نظارتی خود به خوبی انجام می دهند، در حالی که امروزه بسیاری از برنامه ایرانی نصب شده در گوشی های هوشمند همواره دسترسی های بسیار زیادتری از پیام رسان ها را دارند.

فایل صوتی برنامه گفت و گوی اجتماعی از وبگاه شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه در ایام هفته از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

مرتبط با این خبر

  • طلاق عاطفی در خانواده و افزایش آسیب های فضای مجازی

  • دانشگاه مجازی پزشکی؛ کیفی سازی آموزش در فضای مجازی

  • مالکیت معنوی، درتکمیل قانون حمایت از حقوق پدیدآوردگان است

  • جرایم سایبری در پی خلاء قانونی و آموزشی فضای مجازی است

  • وزارت ارتباطات به عنوان متولی شبکه ملی اطلاعات، گزارشی ارائه نداده است +صوت

  • 80 درصد استفاده کودکان از فضای مجازی مربوط به گیم است

  • اعتیاد به فضای مجازی معضل اصلی جامعه ماست

  • نبود حاکمیت در فضای مجازی، مهمترین چالش در فضای مجازی است

  • حسادت وحسرت؛ ریشه رفتارهای لاکچری نماها در اینستاگرام

  • خبر نوشتن در فضای مجازی را به دیگران آموزش دهیم