صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

دکتر ضمیریان گفت: از جمله پیامدهای منفی طلاق می توان به پدیده مادران تنها، پدران تنها، فرزندان تنها و نگهداری از حیوانات خانگی در برخی خانواده های متوسط اشاره کرد.

برنامه " گفت و گوی اجتماعی " با موضوع وضعیت طلاق در کشور و با حضور دکتر محمدحسین ضمیریان استاد دانشگاه و آینده پژوه از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

این استاد دانشگاه در ابتدای برنامه ابراز کرد: در حال حاضر آمار طلاق بالا و رو به رشد است.

وی با بیان این مطلب افزود: اخیراً کتاب هایی در مورد زندگی به روش تنها در بازار دیده می شود. خطاب این کتاب ها به افرادی است که نمی خواهند ازدواج کنند. همچنین کتاب هایی درباره زندگی بعد از طلاق چاپ شده و این نشان می دهد که جامعه به تدریج برای رفع نگرانی های خود در حال سیاست گزاری می باشد که این خطرناک است.

دکتر ضمیریان با اشاره به پیامدهای افزایش طلاق در کشور مطرح کرد: از جمله پیامدهای منفی طلاق می توان به پدیده مادران تنها، پدران تنها، فرزندان تنها و نگهداری از حیوانات خانگی در برخی خانواده های متوسط اشاره کرد.

این آینده پژوه یادآور شد: افزایش طلاق مشکلات زیادی را در دهه های آینده برای ما ایجاد می کند. افزایش سن و بیماری های روحی ناشی از تنهایی از جمله این مسائل است که در آینده نه چندان دور بروز خواهد کرد.

دکتر ضمیریان گفت: معمولاً ازدواج و طلاق در دو بخش روانشناختی و حقوقی پیگیری می شود. متاسفانه نهاد مشاوره در ایران به تدریج از حالت ارائه مشاوره فاصله گرفته و در حال حاضر به عنوان ابزار مکانیکی در خدمت طلاق ارائه می شود. چراکه ما حل این مسئله را تنها بر عهده بخش مشاوره و پیگیری های حقوقی گذاشته ایم.

این استاد دانشگاه با اشاره به تغییر الگوهای ارضاء جنسی در میان برخی زوجین در سال های اخیر در اثر پدیده جهانی شدن ارتباطات، خاطرنشان کرد: درخواست و مطالبه جنسی زوجین از یکدیگر تحت شرایط سنتی ازدواج های گذشته نیست؛ بلکه تحت تاثیر استانداردهایی است که شرکت های تولید رسانه ای محرک و پورنوگرافی برای درآمد زایی خود در نظر گرفته اند.

وی همچنین در ادامه این برنامه در رادیو گفت وگو تصریح کرد: برای مقابله با محتواهای نامناسب و ضد ارزشی ماهواره ها و شبکه های مجازی در کشور فکر اساسی نشده است.

دکتر ضمیریان در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار داشت: متاسفانه در بازار کتاب و حوزه رسانه، انواع فمینیسم تبلیغ و به آن دامن زده می شود. به عنوان نمونه دغدغه مندی طیفی از زنان حضور در ورزشگاه ها است درحالیکه این دغدغه مندی تصنعی است و واقعی نیست و به فرض واقعی بودن، درصد اهمیت آن نسبت به سایر مطالبات زنان خیلی کمتر است.

مرتبط با این خبر

  • طلاق مشکلات متعددی را برای آینده ایجاد می کند

  • متاسفانه به جای کاهش دادن سن ازدواج، عکس آن را عمل می کنیم +صوت

  • تصمیم به طلاق نباید شتاب زده باشد

  • موضوع ساماندهی طلاق در کشور متولی دقیق و مشخص ندارد

  • عبور جمعیت کشور از مرز 81 میلیون نفر

  • ازدواج های هیجانی، در بسیاری مواقع منجر طلاق می شود

  • راهکارهای پیشگیری از طلاق عاطفی در خانواده ها

  • جمعیت کشور از مرز 80 میلیون نفر عبور کرده است

  • موضوع شناخت همسر در کشور به درستی تبیین نشده است

  • طلاق ها از مسیر زندگی مشترک به سمت دوران عقد سوق پیدا کرده اند