صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

دکتر جهانگیری گفت: تعداد تخت بیمارستانی در استان ها به ویژه تهران شاید تا حدودی با استانداردهای ملی همخوانی داشته باشد اما به صورت کلی به دلیل سرریز جمعیت کشور به تهران این کمبود ایجاد می شود.

برنامه " گفت و گوی اجتماعی " با موضوع بیماران بدون تخت و بیمارستان های پُر و با حضور دکتر محمد جهانگیری معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور اظهار داشت: خدمات ما برای پاسخگویی به نیازهای مردم به دو دسته خدمات اورژانس و خدمات برنامه ریزی شده تقسیم می شود.

وی افزود: خدمات اورژانس در اسرع وقت انجام می شود و صف انتظاری برای آن وجود ندارد اما در خدمات برنامه ریزی شده با توجه به منابع این انتظار وجود دارد.

دکتر جهانگیری ادامه داد: بیماران تصادفی و یا قلبی در همان لحظه رسیدگی می شوند و و بیمارستان ها مکلف به رسیدگی فوری هستند اما بیماری هایی مانند تعویض مفصل و یا برداشت ضایعه که برنامه ریزی شده اند صف انتظار دارند.

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور خاطرنشان کرد: اگر خانواده های ایرانی پزشک خانواده داشته باشند و ارجاع انجام شود و مراحل اولیه پیشگیری صورت بگیرد بسیاری از بیماری ها به مرحله بستری نمی انجامند.

این مقام مسئول در ادامه این برنامه بیان داشت: نبود یک سیستم کامل از خدمات سرپایی تا بستری یکی از مشکلات فعلی است.

دکتر جهانگیری همچنین مطرح کرد: تعداد تخت بیمارستانی در استان ها به ویژه تهران شاید تا حدودی با استانداردهای ملی همخوانی داشته باشد اما به صورت کلی به دلیل سرریز جمعیت کشور به تهران این کمبود ایجاد می شود. اکثر بیمارستان ها در شهرستان، بیماران را به تهران ارجاع می دهند و این باعث کمبودهایی می شود که به برنامه ریزی بیشتری نیاز دارد.

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور یادآور شد: ما در سال گذشته 900 میلیون بار به جامعه پزشکی مراجعه داشتیم ، به نظر می رسد با تمام کاستی ها اما پزشکی ما قوی و جوابگو است اما بر اساس شرایط دو دهه اخیر به دلیل هجمه هایی که از سوی شبکه های اجتماعی و مسائل حقوقی، پزشکی دفاعی را ایجاد کرده و فرد به خاطر جلوگیری از عواقب آن، بیمار را به سطح دوم و سوم ارجاع می دهد.

دکتر جهانگیری یادآور شد: برخی بیمارستان ها تک تخصصی هستند اما همه آنها خدمات اولیه برای احیا و مراقبت و انتقال بیمار به بیمارستان تخصصی را دارند.

وی در پایان این برنامه اظهار کرد: سطح خدمت ما به بیماران با این سرانه فعلی قابل مقایسه نیست؛ مجلس و دولت باید سرمایه گذاری بیشتری در این حوزه انجام دهند.

مرتبط با این خبر

  • مراجع قضایی به اسناد عادی اعتبار کاذب می بخشند

  • تحلیل و بررسی مشکلات و مسائل وارد براسناد غیر رسمی

  • اعتبارات موجود در حوزه سلامت کشور توانایی رفع معضل ندارند

  • بسیاری از اهداف طرح تحول سلامت به اجرا رسیده اند

  • جایگاه اسناد رسمی و دلایل سرگردانی مردم به دلیل اسناد غیر رسمی در دادگاهها

  • جایگاه اسناد رسمی و دلایل سرگردانی مردم به دلیل اسناد غیر رسمی در دادگاهها

  • نقد و بررسی طرح تحول سلامت بدون بیمه در گفتگوی اجتماعی

  • فضای مجازی مطلقا قابل اعتماد نیست

  • فضای مجازی در ایران هدفمند نیست

  • طرح کارانه قاصدک پروژه ای ظالمانه و مغایر با قانون است