گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك استاد دانشگاه گفت: بسیاری از شهرهای ایران مستعد رخداد زلزله هستند

دکتر غلامرضا قدرتی امیری اظهار داشت: بسیاری از مردم در هنگام بازسازی و ترمیم ساختمان های خود بیشتر به ترمیم فضای داخلی ساختمان مشغول می شوند، در حالی که بهتر است این مقاوم سازی صرف شالوده و بنیان و استحکام ساختمان شود.

1397/10/08
|
10:15

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی ایمنی قبل و بعد از زلزله، با حضور دکتر غلامرضا قدرتی امیری (استاد دانشگاه علم و صنعت و دبیر سابق چند دوره کنفرانس ملی مدیریت بحران) و مهندس کیوان فاتحی منش (دبیر و جانشین شهردار در ستاد مدیریت بحران منطقه یک شهرداری) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه مهندس کیوان فاتحی منش با اشاره به سالروز زلزله بم، گفت: امید است که در سال های آینده هیچ یک از مردم ایران به سوگ حادثه های مختلف و جدید ننشینند و هیچ حادثه ای در کشور منجر به فوت هم وطنان ما نشود.

وی با اشاره به آمادگی در برابر بحران های فراگیر به یک عظم ملی نیاز دارد، اظهار داشت: زمانی آمادگی مقابله با یک بحران در کشور ایجاد می شود که تمام افراد حاضر در جامعه و اماکن مسکونی و غیره در برابر آن حادثه مقاوم باشند.

جانشین شهردار در ستاد مدیریت بحران منطقه یک شهرداری با اشاره به این که مقابله با بحران های فراگیر به عملکردهای فرابخشی نیاز دارد، عنوان کرد: در موضوع رسیدگی و مقابله با بحران عملکرد تنها ستاد مدیریت بحران کار ساز نیست، بر همین اساس تمامی دستگاه های مختلف باید در این حوزه فعالیت های مختلفی را انجام دهند.

وی با اشاره به این که پیشگیری از وارد شدن آسیب مهم تر از درمان و مقابله با بحران است، تصریح کرد: تمامی افراد حاضر در اماکن مسکونی و اداری باید از وظایف خود در هنگام بحران آگاهی کافی داشته باشند.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو دکتر غلامرضا قدرتی امیری با اشاره به این که بسیاری از شهرهای ایران مستعد رخداد زلزله هستند، گفت: در هنگام بروز حادثه تلفات از دو طریق مالی و جانی واقع می شوند، در حالی که کاهش تلفات جانی در حوادث حساسیت مردم را نسبت به آن حادثه کاهش می دهد.

وی با اشاره به لزوم مدیریت تلفات جانی در بحران های مختلف، اظهار داشت: آموزش دقیق مردم از شیوه بحران و مقابله با آن می تواند تا حد زیادی میزان تلفات جانی در بحران کاهش دهد.

دبیر سابق چند دوره کنفرانس ملی مدیریت بحران با اشاره به این که دیوارها بخش عمده ای از تلفات جانی در هنگام زلزله را شکل می دهند، تصریح کرد: عدم مهار دیوارهای مختلف در یک ساختمان باعث می شود تا بسیاری از افراد تحت فشار دیوار جان خود را از دست بدهند.

وی با اشاره به لزوم مقام سازی ساختمان ها در کشور، توضیح داد: بسیاری از مردم در هنگام بازسازی و ترمیم ساختمان های خود بیشتر به ترمیم فضای داخلی ساختمان مشغول می شوند، در حالی که بهتر است این مقاوم سازی صرف شالوده و بنیان و استحکام ساختمان شود.

دکتر غلامرضا قدرتی امیری در رادیو گفت و گو با اشاره به این که متاسفانه برخی از آیین نامه های ایمنی مورد توجه قرار نمی گیرند، تصریح کرد: فرو ریختن سقف و دیوار در یک ساختمان مهم ترین عامل تلفات جانی می شود.

وی در ادامه اضافه کرد: مشکلات موجود در ایمنی سقف ها امروزه در بسیاری از ساختمان های کشور مرتفع شده است، بر همین اساس از مقام سازی دیوارها مورد توجه مردم و ساختمان سازان قرار بگیرد، بخش عمده ای از مشکلات بعد از زلزله در ایران رفع خواهد شد.

دبیر سابق چند دوره کنفرانس ملی مدیریت بحران با اشاره به شیوه های امدادرسانی به بحران، تصریح کرد: یکی از مهم ترین موانع امدادرسانی در کشور به معضل موجود در مسیرهای ارتباطی مربوط می شود.

وی افزود: شایسته است که افراد مختلف حاضر در بحران تا زمان فرارسیدن نیروهای امدادی با تکیه بر توانایی های فردی خودامدادی را در دستور کار خانواده قرار دهند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی