صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان تهران اظهار داشت: افراد کوه خوار همیشه از ثروت و قدرت بسیار بالایی برخوردار هستند و با تکیه بر این دو ابزار اعمال ناپسند خود را پیش می برند.

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی واژه کوه خواری در کنار زمین خواری تهران، با حضور سرهنگ پاسدار جلیل انزابی زاده (فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان تهران) و دکتر سید علی اصغر خانیان (وکیل پایه یک دادگستری) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه سرهنگ پاسدار جلیل انزابی زاده با اشاره به منطقه ارتفاعات البرز، گفت: با نگاهی هرچند اجمالی به ارتفاعات کوه البرز از داخل تهران می توان فهمید که ساختمان های متعددی به جمعیت ساختمانی موجود در این کوه اضافه می شوند.

وی با اشاره به کاهش سرسبزی بلندی های کوه البرز، اظهار داشت: افراد کوه خوار همیشه از ثروت و قدرت بسیار بالایی برخوردار هستند و با تکیه بر این دو ابزار اعمال ناپسند خود را پیش می برند.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان تهران با بیان این که منابع طبیعی ایران منافع ملی هستند و به تمامی مردم تعلق دارند، اظهار داشت: اجرای قانون در یگان حفاظت منابع طبیعی استان تهران اولین ملاک به شمار می آید، بر همین اساس این نهاد در قبال احکامی که از دادگاه صادر می شوند تمامی تلاش و همت خود را به کار می گیرد.

وی در ادامه اضافه کرد: یگان حفاظت منابع طبیعی استان تهران نمی تواند بر اساس تشخیص خود و به طور خودسر با پدیده زمین خواری یا افراد مختلف برخورد کند. چراکه تمامی اقدامات این نهاد باید مبنی بر حکم دادگاه شکل بگیرند.

سرهنگ پاسدار جلیل انزابی زاده با اشاره به فعالیت گشت های یگان حفاظت منابع طبیعی استان تهران، اظهار داشت: در حال حاضر یگان حفاظت منابع طبیعی در تمامی شهرستان های استان تهران به صورت 24 ساعته مشغول گشت زنی است.

وی افزود: حجم اراضی مختلف در کشور بسیار بیشتر از یگان های گشتی حفاظت از منابع طبیعی هستند؛ بر همین اساس ممکن است که برخی از نقاط طبیعی از دید یگان های گشتی مغفول بماند.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان تهران ادامه داد: یگان حفاظت منابع طبیعی استان تهران در مناطق حساس و پرآسیب برنامه های حفاظتی ویژه ای را اجرا می کند و به هیچ وجه اجازه تصرف جدید را به افراد مختلف نمی دهد.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو دکتر سید علی اصغر خانیان با اشاره به این که پدیده کوه خواری ذیل موارد اقدامات غیر قانونی و تعرض قرار می گیرد، گفت: به طور واضح یک شخص زمین خوار یا کوه خوار یا اهتمام به این کار عملی خارج از چهارچوب قانون را عهده دار می شود.

وی در ادامه اضافه کرد: عدم برخورد قاطعانه نیروی انتظامی با پدیده کوه یا زمین خواری و تصویب قوانین معارض با این موضوع در کشور معضل کوه یا زمین خواری را گسترده می کند.

وکیل پایه یک دادگستری با اشاره به این که برخی از قوانین کشور مردم را به کوه خواری ترغیب می کنند، عنوان کرد: بر اساس اصلاحیه مواد 147 و 148 اراضی تصرفی مردم که از تاریخ اول فروردین سال 1370 احداث بنا شده باشد باید در کمیته ای سه نفره در اداره ثبت مورد کارشناسی قرار می گرفت و با نظر کارشناس به قیمت منطقه ای به اشخاص واگذار می شد.

وی در ادامه افزود: علاوه بر قوانین معارض در حوزه زمین خواری برخی افراد با استفاده از رانت و قدرت خود می توانند به کار زمین یا کوه خواری مشغول شوند.

دکتر سید علی اصغر خانیان با اشاره به این که بسیاری از قراردادهای واگذاری زمین مورد نظارت دقیق قرار نمی گیرند، عنوان کرد: در اغلب مواقع سازمان های مختلف در هنگام عقد قراردادهای مختلف توجه کافی را به شرایط عقد ندارند، در حالی که سازمان های واگذار کننده باید شرایط ویژه ای برای واگذاری ایراد کنند و در صورت عدم رعایت این شرایط از سمت گیرنده زمین مورد نظر پس گرفته شود.

مرتبط با این خبر

  • فرهنگ وکالت در ایران ترویج نمی شود

  • قانون وکالت ایران، منسوخ و قدیمی است

  • هیچ وزیری به دلیل آسیب های اجتماعی استیضاح نمی شود

  • وعده های پوچ و حق الوکاله های نجومی

  • بهزیستی یک سازمان تخصصی است

  • بهزیستی باید به نیازهای امروز جامعه توجه کند

  • بهزیستی باید همکاری نزدیکی را با صدا و سیما داشته باشد

  • فضای مجازی ایران تاخر فرهنگی دارد

  • جرائم رایانه کشور خلا قانونی دارد

  • ازدواج ناآگاهانه و نسنجیده به طلاق منجر می شود