گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

در گفت و گوی اجتماعی مطرح شد: عروسی های لاکچری در ایران به تدریج تبدیل به مد می شوند

کارشناس فرهنگی دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: بسیاری از افراد دارای تمکن مالی می توانند لذت مراسم عروسی خود را از نظر اقتصادی با افراد بی بضاعت در جامعه سهیم شوند.

1397/11/04
|
12:31

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی خانواده و آسیب های زندگی لاکچری و جشن های نو ظهور، با حضور دکتر علی محمدباقر (معاون انجمن آسیب شناسی اجتماعی ایران)، مهدی بهمنی (کارشناس فرهنگی دانشگاه تربیت مدرس) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه مهدی بهمنی با اشاره به برگزاری مراسم های عروسی لاکچری در ایران، گفت: علاوه بر پر هزینه کردهای زیاد، نامتعارف برگزار کردن یک جشن می تواند دلیلی بر نوظهور یا لاکچری بودن آن مراسم باشد.
وی با اشاره به این که در اغلب مواقع زوجین بنابه مشاوره های اشتباه دست به برگزاری مراسم های لاکچری می زنند، عنوان کرد: در حال حاضر بسیاری از عروسی های لاکچری در کشور چند روز قبل از مراسم عروسی به شیوه آزمایشی و تمرینی برگزار می شوند.
کارشناس فرهنگی دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: جامعه ایران بنابه عرف رایج نمی تواند به عروسی های آزمایشی دیدگاه خوبی را داشته باشد، چرا که بسیاری از وقایع موجود در مراسم عروسی به همان روز یا شب محدود می شوند.
وی با اشاره به این که متاسفانه شیوه برگزاری عروسی های لاکچری در جامعه ایران به تدریج به مد مبدل می شود، خاطر نشان کرد: در حالت کلی عروسی های لاکچری و اعمال مربوط به این دست از جشن ها با روح و عرف جامعه ایران تناسب ندارند.
مهدی بهمنی در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به این که تمامی مراسم های عروسی پر زرق و برق لاکچری نیستند، عنوان کرد: بسیاری از افراد دارای تمکن مالی می توانند لذت مراسم عروسی خود را از نظر اقتصادی با افراد بی بضاعت در جامعه سهیم شوند.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو دکتر علی محمدباقر با اشاره به این که حوزه رفتارشناسی، گفت: ارزنده سازی زیادی در هر موضوع می تواند به یک رفتار تکرار شونده در جامعه تبدیل شود.
وی در خصوص رفتار ارزنده سازی، تصریح کرد: فردی که در زندگی خود با حجم بسیاری از اضطراب و دغدغه سر و کار دارد، به دلیل کاهش میزان نگرانی خود به رفتار پر تکرار ارزنده سازی روی می آورد.
معاون انجمن آسیب شناسی اجتماعی ایران افزود: عمل ارزنده سازی به صورت موقت اضطراب، نگرانی و دغدغه های افراد را کاهش می دهد.
وی با اشاره به ارتباط میان ارزنده سازی و ازدواج، توضیح داد: افراد مختلف در هنگام ازدواج به دلیل عدم برخورداری از مهارت های لازم برای این کار و تکیه به نگرانی های متعدد به ارزنده سازی زیاد گرایش پیدا می کنند.
دکتر علی محمدباقر افزود: امروزه صنعت خدمات مجالس و مهمانی ها برای ارائه کارهای نو مراسم ازدواج را به صورت نمایشی چند روز قبل تر از روز یا شب اصلی مراسم برگزار می کنند.
وی با اشاره به این که برخی از برگزارکنندگان عروسی های لاکچری توانایی مالی برای امکانات اولیه زندگی را ندارند، عنوان کرد: اگر بخش سلامت روان و آموزش جامعه افراد را در این دو حوزه توانمند کند، رفتارهای ناشی از ارزنده سازی در کشور کاهش خواهند یافت.
معاون انجمن آسیب شناسی اجتماعی ایران عنوان کرد: اگر میزان اضطراب در افراد کاهش پیدا کند، اشخاص برای کم کردن نگرانی های خود به هر کار ممکن یا ناممکن دست نمی زنند.

فایل صوتی برنامه گفت و گوی اجتماعی از وبگاه شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه در ایام هفته از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی