گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك روزنامه نگار: فحاشی و ناسزاگویی از پیامدهای اجتماعی تکدی گری

یک روزنامه نگار گفت: این بچه ها با کلمات خیلی رکیک در سرچهارراه ها یکدیگر را خطاب و با هم دعوا می کنند.

1397/11/25
|
10:37

برنامه "گفت و گوی اجتماعی" پیرامون موضوع افزایش متکدیان و کودکان متکدی در تهران و با حضور مرتضی نامجو مدیر خانه کودک و عضو انجمن حمایت از کودک، مرضیه محمدی روزنامه نگار و دکتر علی صادقی معاون حمایت های اجتماعی سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

نامجو با اشاره به دلایل افزایش کودکان متکدی در کشور اظهارکرد: معمولاً کودکانی که والدین آنها معتاد هستند برای تأمین هزینه های زندگی و مصرف مواد والدین خود، تکدی گری می کنند. از طرف دیگر اتباعی که قادر به حل طبیعی مشکلات خود در زمینه اوراق هویتی و مسائل درمانی نیستند سعی می کنند از روش تکدی گری مشکلات خود را حل نمایند.
وی با اشاره به عواقب افزایش این معضل در جامعه افزود: اولین آسیب تکدی گری به خود بچه ها برمی گردد که قربانی اصلی این قضیه هستند چراکه شرایط برای این بچه ها بدون دخالت خودشان حادث شده و به دلیل مشکلات مالی مجبور به این کار می شوند.

مدیر خانه کودک مطرح کرد: علاوه بر کودکان تبعه، بسیاری از کودکان ایرانی نیز هستند که اوراق هویتی ندارند و تکدی گری می کنند مثلا در منطقه هرندی خیلی از بچه ها فاقد شناسنامه هستند. طبق اعلام روزنامه ایران در چند روز گذشته، نزدیک به یک میلیون ایرانی شناسنامه ندارند.

نامجو گفت: ما به عنوان یک سازمان مردم نهاد در جامعه باید این آموزش را به مردم بدهیم که کودک نسبت به کاری که انجام می دهد آگاهی ندارد.

در ادامه این برنامه، مرضیه محمدی گفت: اخیراً فرماندار تهران آماری منتشر کرد مبنی بر اینکه ما 2 هزار کودک متکدی در تهران داریم که عاملِ خانواده هایشان بوده و مورد بهره کشی قرار می گیرند و نان آور خانواده هستند.

این روزنامه نگار افزود: ما در چند منطقه تهران بررسی میدانی انجام دادیم، حدود 30 کودک متکدی زیر 15 سال در منطقه امیر آباد هستند که اکثرا افغانستانی اند. اما نکته جالب اینکه سرعت تغییر روش های تکدی این کودکان از سرعت تصمیم گیری مسئولان جلوتر است و تا مسئولان به خود بجنبند و قانونی مصوب کنند روش متکدیان عوض شده است.

محمدی عنوان کرد: در حال حاضر یک اتفاق خوبی که به جریان افتاده، موضوع سلب حضانت از این کودکان است که گویا قرار است به قانون تبدیل شود. لایحه قانون حمایت از کودکان و نوجوانان در مرحله نظارتی مجلس است و خیلی می تواند کمک کند. سیزده دستگاه متولی حمایت از ساماندهی وضعیت متکدیان هستند که با ارائه آموزش و مهارت آموزی آنها را وارد اجتماع کنند و این امر نیازمند حمایت خود این خانواده هاست.

این روزنامه نگار همچنین گفت: بررسی های میدانی ما نشان می دهند هر یک از این خانواده ها پنج تا شش فرزند دارند که آنها را به منطقه شوش می فرستند و روزی 80 تا 100 هزار تومان هم درآمد دارند. یعنی روزانه 500 هزار تومان به خانه هر یک از این خانواده های پنج فرزنده می رسد و اکثراً هم افغانستانی اند.

وی با اشاره به عواقب افزایش این معضل در سطح جامعه بیان کرد: ناسزاگویی و فحاشی در کودکان مشکلات زیادی را ایجاد می کند. این بچه ها با کلمات خیلی رکیک در سرچهارراه ها یکدیگر را خطاب و با هم دعوا می کنند. شکل عمیق تر این معضل این است که بچه ها در کنار هتلها و سفارت خانه ها قرار می گیرند و این منزلت و وجهه اجتماعی ایران را خدشه دار می کند.

محمدی با انتقاد از خلأ های قانونی در این حوزه گفت: وزارت امور خارجه و اداره اتباع و مهاجرین خارجی باید به این قضیه ورود کنند.

در پایان گفت و گوی اجتماعی رادیو گفت و گو، صادقی معاون حمایت های اجتماعی سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران گفت: متکدی به فردی گفته می شود که با روش های مختلف از جمله شیادی، عوام فریبی و جلب ترحم اعم از کودک و بزرگسال اقدام به دریافت کمک از مردم می کند.

وی افزود: قانون تکدی گری را جرم انگاری کرده و شهرداری را موظف به جمع آوری و جذب این دسته از افراد نموده است. با طرح های متعدد مقطعی نسبت به جذب و ساماندهی این افراد اقدام و شهر پاک می شود اما با پایان طرح، مجدداً شهر به حالت اول خود بازمی گردد. بنابراین حل معضلات اجتماعی با روش های تحکمی و قانونی ممکن نیست.

صادقی بلاتکلیفی این موضوع و کمرنگ نشدن حضور کودکان و افراد متکدی در شهر را ناشی از عدم مواجهه اجتماعی با این موضوع دانست و گفت: طبق قانون، سازمان بهزیستی مکلف به شناسایی، جذب و ساماندهی کودکان بوده و شهرداری نیز تأمین زیرساخت ها و امکات و فرصت ها را بر عهده دارد.

وی افزود: ما 16 مرکز را در قالب " مراکز پرتو " در اختیار NGO های مجوز دار از سازمان بهزیستی قرار دادیم که آموزش هایی را به کودکان بازمانده از تحصیل که در چهارراه ها و معابر، کار و یا تکدی گری می کنند ارائه نمایند.

معاون حمایت های اجتماعی سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران در خاتمه یادآور شد: در حال حاضر 2 هزار و 885 کودک در این مدارس تحت حمایت ما هستند. در این مدارس مهارت های زندگی و مباحث تحصیلی به کودکان آموزش داده می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی