گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

رئیس دادگستری شهر ری گفت: متاسفانه فرهنگ صلح و سازش در بین مردم شکل نگرفته است

رسول جلالی اظهار داشت: بهداشت قضایی و کاهش پرونده ها یکی از مهم ترین اهداف ریاست قوه قضاییه است.

1398/03/12
|
09:29

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی صلح و سازش در دادگاه های ایران و نقش آن در کاهش اطاله دادرسی، با حضور حجت الاسلام رضا سوری (مدیر فرهنگ عمومی و مشاور قضایی معاون فرهنگی دادگستری کل استان تهران) و رسول جلالی (رئیس دادگستری شهر ری) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در ابتدای برنامه حجت الاسلام سوری با اشاره به این که موضوع صلح و سازش در قوه قضاییه جایگاه بسیار بالایی را در اختیار دارد، گفت: فصل نهم قانون آیین دادرسی مدنی در رابطه با صلح و سازش مباحث متعددی را مطرح کرده است.

وی با اشاره به ماده اول قانون شورای حل اختلاف، اظهار داشت: در این قانون به صراحت بیان می شود که شوراهای حل اختلاف زیر نظر قوه قضاییه به منظور حل اختلاف و ایجاد صلح و سازش بین اشخاص حقیقی و حقوقی و غیر دولتی تاسیس شده اند.

مشاور قضایی معاون فرهنگی دادگستری کل استان تهران با اشاره به این که شوراهای حل اختلاف روابط میان افراد را روابطی دوستانه می دانند، تصریح کرد: افراد همیشه قبل یا بعد از دادرسی می توانند امور مطرح شده در دادگاه را به صلح و سازش برسانند.

وی افزود: اهتمام به روش صلح و سازش باعث می شود تا افراد حاضر در دادگاه ها از حالت التهاب خارج شوند و با نگاهی دوستانه مشکل خود را سامان دهند.

حجت الاسلام سوری با اشاره به روش سازش طرفین دعوا، توضیح داد: طرفین یک پرونده می توانند با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی و انجام مذاکرات لازم، سند رسمی توافق خود را به دادگاه ارائه دهند.

وی ادامه داد: طرفین علاوه بر امضای توافق در دفاتر اسناد رسمی می توانند با حضور در مقابل قاضی صلح و سازش خود را اعلام کنند، بدین ترتیب قاضی در وقت فوق العاده صورت جلسه ای را تنظیم می کند و ادعای خواهان و خوانده را به عنوان گزارش اصلاحی به دایره اجرای احکام ابلاغ می کند.

مشاور قضایی معاون فرهنگی دادگستری کل استان تهران تاکید داشت: در اعلام صلح و سازش به قاضی، هر دو طرف پرونده باید در مقابل قاضی حاضر باشند، چرا که اعلام صلح یک عقد است و رابطه ایجاب و قبول دارد.

وی با اشاره به فعالیت شوراهای حل اختلاف در کشور، خاطر نشان کرد: شوراهای حل اختلاف می توانند از ورود پرونده های متعدد به دادسراها جلوگیری کنند و بسیاری از دعاوی را در صلح و سازش به اتمام برسانند.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو رسول جلالی با اشاره به این که افزایش صلح و سازش در میان مردم، دادگاه های کشور را خلوت می کند، گفت: بهداشت قضایی و کاهش پرونده ها یکی از مهم ترین اهداف ریاست قوه قضاییه است.

وی با اشاره به این که فرهنگ ریش سفیدی و صلح و سازش در ایام قدیم بسیار رایج بود، اظهار داشت: سازش مردم در اختلاف های جزیی در ایام قدیم به دادگاه این اجازه را می داد تا با فراغ بال و دقت مطلوب پرونده ها و دعاوی دارای اهمیت را مورد رسیدگی و بررسی قرار دهد.

رئیس دادگستری شهر ری با اشاره به این که متاسفانه فرهنگ صلح و سازش در بین مردم ایران شکل نگرفته است، عنوان کرد: بر اساس قانون هر شخصی می تواند در روند رسیدگی به پرونده از دادگاه تقاضای صلح و سازش کند.

وی با بیان این که شورای حل اختلاف می تواند در مسیر صلح و سازش هر دعوایی ورود پیدا کند، تصریح کرد: با درخواست سازش از طرفین پرونده ممکن است بسیاری از پرونده های حاضر در دادگاه ها در جلسه اول رسیدگی مختومه شوند.

رسول جلالی در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به این که در حال حاضر بسیاری از افراد به سمت دادخواست های حقوقی سوق پیدا کرده اند، اظهار داشت: افراد درگیر با دعاوی در دادگاه ها می توانند با توافقی کتبی در خارج از دادگاه صلح خود را به دادگاه اعلام کنند و در روند ثبت صلح توسط قاضی مسیر حرکت پرونده خود را به سازش منتهی کنند.

وی با اشاره به این که ارتباطات خانواده ها با یکدیگر کاهش یافته است، توضیح داد: متاسفانه امروزه حرف ریش سفید در یک جمع ارزش سابق را ندارد. در حالی که در ایام قدیم دعاوی مختلف با سخن یک ریش سفید به اتمام می رسید.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی