صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

عباس نجفی اظهار داشت: سیاست های کاهش زندانی و بهبود زندان ها از سوی بالاترین مقام کشور تنظیم و ابلاغ شده است، بر همین اساس لازم است تا قوای سه گانه زیرساخت های مناسب برای اجرای این سیاست ها را فراهم کنند.

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی آسیب های اجتماعی خانواده زندانیان، با حضور دکتر عباس نجفی (قاضی دادگاه) و دکتر محمدعلی پورمختار (عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه عباس نجفی با اشاره به سیاست های پنج ساله قضایی کشور، گفت: مقام معظم رهبری در این برنامه ارتقای توانمندی های علمی و عملی و سلامت قوه قضاییه در جهت اجرای وظایف محوله در قانون اساسی و سیاست های کلی نظام را مورد توجه ویژه قرار داده اند.

وی ادامه داد: اتخاذ تدابیر لازم در استفاده از مجازات زندان با رویکرد حبس زدایی، اهتمام در اصلاح امور زندان ها و زندانیان، اصلاح و تنقیح قوانین و رفع خلاهای قانونی مربوط به امور قضایی از جمله موارد مورد تاکید مقام معظم رهبری در سیاست های کلی قضایی کشور هستند.

این قاضی دادگستری با اشاره به بخش امور حقوق و قضایی برنامه ششم توسعه کشور، تصریح کرد: در بند 64 این بخش بازنگری در قوانین جزایی به منظور کاستن از محکومیت به حبس و تبدیل آن به مجازات های دیگر و متناسب سازی مجازات با جرائم مورد توجه قانون قرار گرفته است.

وی در ادامه با اشاره به بند 65 همین قانون، اضافه کرد: در این بند بهبود بخشیدن به وضعیت زندان ها و بازداشتگاه ها مورد توجه قانون بوده است.

عباس نجفی افزود: سیاست های کاهش زندانی و بهبود زندان ها از سوی بالاترین مقام کشور تنظیم و ابلاغ شده است، بر همین اساس لازم است تا قوای سه گانه زیرساخت های مناسب برای اجرای این سیاست ها را فراهم کنند.

وی با بیان این که ما از نظر قانون گذاری مشکل چندانی در سیستم قضایی کشور نداریم، عنوان کرد: اگر قوانین حاضر به طور کافی و کامل اجرا شوند سیستم قضایی کشور با یک رشد و جهش مطلوبی رو به رو می شود.

این قاضی دادگستری با اشاره به جرائم قابل گذشت و غیر قابل گذشت، توضیح داد: در بسیاری از مواقع پرونده جرائم قابل گذشت با صلح طرفین بسته می شود، در حالی که سازش طرفین در جرم غیر قابل گذشت می تواند زمینه تخفیف در مجازات را برای مجرم فراهم کند.

وی افزود: در حال حاضر بسیاری از زندانیان کشور از بند مربوط به تخفیف مجازات استفاده می کنند و مدت حبس کمتری متحمل می شوند.

عباس نجفی در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به این که بخش عمده ای از جمعیت زندانیان کشور را آقایان تشکیل می دهند، عنوان کرد: با زندانی شدن فرد نان آور، خانواده درگیر آسیب های اقتصادی می شود، بر همین اساس یک خانواده در کنار آسیب های اقتصادی با آسیب ها و چالش های اجتماعی متعدد درگیر می شود.

وی ادامه داد: زندانی شدن یک مرد یا زن در مدت طولانی می تواند زمینه بروز آسیب طلاق را در خانواده افزایش دهد.

این قاضی دادگاه با اشاره به اختیار عمل قاضی در تعیین مجازات، توضیح داد: هنرمندی و تجربه قاضی در ارزیابی شرایط و صدور حکم متناسب با پرونده می تواند میزان آسیب های ناشی از زندان را در کشور کاهش دهد.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو محمدعلی پورمختار با اشاره به این که زندان تبعات منفی متعددی را برای خانواده های زندانی به همراه دارد، گفت: شایسته است که علاوه بر کاهش پیامدهای منفی زندان ها، آمار زندانیان کشور نیز کاهش پیدا کند.

وی افزود: قضات می توانند با تعیین مجازات جایگزین حبس و محرومیت های اجتماعی تعداد زندانیان کشور را کاهش دهند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به طرح کاهش جمعیت کیفری زندانیان کشور، توضیح داد: در حال حاضر این طرح با یک فوریت به تصویب رسیده و در کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی در حال رسیدگی است.

وی با اشاره به حذف مجازات حبس از برخی مجازات ها، ادامه داد: لازم است تا قضات به صورت قانونی در تعیین مجازات جایگزین حبس تکالیف قانونی داشته باشند.

مرتبط با این خبر

  • بهزیستی باید به نیازهای امروز جامعه توجه کند

  • بهزیستی باید همکاری نزدیکی را با صدا و سیما داشته باشد

  • فضای مجازی ایران تاخر فرهنگی دارد

  • جرائم رایانه کشور خلا قانونی دارد

  • ازدواج ناآگاهانه و نسنجیده به طلاق منجر می شود

  • خانواده ایرانی تناسبی با مولفه های مدرن ندارد

  • در وضعیت فعلی جامعه، ازدواج موقت بهترین راهکار است

  • فضای مجازی چگونه زنان را به ارتکاب جرم وادار می کند؟

  • والدین ایرانی سیستم سنتی زندگی را کنار نمی گذارند

  • بزه و بزه کاری شایسته بانوی ایرانی نیست