صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رسول عابد اظهار داشت: در حال حاضر زندان برای مجرمان تازه کار حکم دانشگاهی را دارد که با ورود به آن از شیوه های جدید ارتکاب به جرم مطلع می شوند.

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی آسیب های اجتماعی خانواده زندانیان، با حضور حجت الاسلام دکتر رضا سوری (مدیر فرهنگ عمومی و مشاور قضایی معاون فرهنگی دادگستری کل استان تهران) و دکتر رسول عابد (قاضی دادگاه) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه حجت الاسلام رضا سوری با اشاره به این که آسیب های زندان تمام افراد جامعه را درگیر می کند، گفت: بسیاری از خانواده ها همیشه در قبال رای صادر شده به سمت قاضی می روند و انتظار دارند در مورد نحوه مجازات توضیح کافی بگیرند.

وی با اشاره به این که پرخاشگری برخی از خانواده های زندانی ذهن قاضی را مشوش می کند، اظهار داشت: سیستم قضایی باید تدابیری را اتخاذ کند تا قاضی با خانواده زندانی دچار تنش نشود و در آرامش کافی نسبت به صدور رای اقدام کند.

مشاور قضایی معاون فرهنگی دادگستری کل استان تهران با اشاره به ماده 79 قانون مجازات اسلامی، عنوان کرد: در این ماده قانون تعیین انواع خدمات عمومی تبیین می شود و دستگاه های پذیرنده مجازات جایگزین حبس مشخص می شوند.

وی افزود: تعیین مجازات جایگزین حبس می تواند آسیب های وارد شده بر خانواده زندانیان را به صفر برساند.

حجت الاسلام رضا سوری با اشاره به این که تعیین مجازات جایگزین حبس برای تمامی جرائم امکان پذیر نیست، تصریح کرد: جرائم کمتر از دو سال حبس و دارای شرایط خاص که در قانون پیش بینی شده می توانند مجازات جایگزین داشته باشند.

وی با اشاره به این که زندانی های طولانی مدت با آسیب های بیشتری درگیر می شوند، اظهار داشت: متاسفانه خانواده های بسیاری از زندانیان در جامعه سرخورده می شوند.

مشاور قضایی معاون فرهنگی دادگستری کل استان تهران با اشاره به این که کودکان افراد زندانی در مدرسه مورد آسیب روانی قرار می گیرند، عنوان کرد: در اکثر اوقات کودک به دلیل زندانی بودن پدرش در مدرسه تحقیر می شود.

وی با اشاره به راهکارهای کاهش فشار حبس، عنوان کرد: زندانیان می توانند با حضور در کارگاه های زندان و فعالیت در شغل های مختلف درآمدزایی داشته باشند.

حجت الاسلام رضا سوری ادامه داد: زندانیانی که تمایل به تحصیل دارند می توانند در حین حضور در زندان نسبت به ادامه تحصیل خود اقدام کند.

وی افزود: انجام ملاقات های شرعی می تواند فشار وارده شده بر زندانی و خانواده زندانی را تا میزان بسیار زیادی کاهش دهد.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو رسول عابد اظهار داشت: وقتی زندان به عنوان یک مجازات در حقوق کیفری مدرن مطرح شد، مکتب اصلاح و درمان که مبتکر زندان به شکل نوین بود ادعا داشت با زندانی کردن افراد و اقدامات درمانی و سبک نگهداری افراد در زندان می شود میزان ارتکاب به جرم را به شدت کاهش داد و حتی از تکرار جرم نیز جلوگیری کرد.

وی افزود: در قرن 18 و 19 وقتی این ادعا عملی شد نتیجه مطلوبی از تئوری های موجود به دست نیامد.

این قاضی دادگاه ادامه داد: پژوهش های مختلف نشان می دهند که فرد زندانی از ارتکاب به جرم منصرف نمی شود، چرا که زندان بازدارندگی کافی نداشته است.

وی اضافه کرد: در قرن حاضر این اندیشه که زندان عامل مناسبی برای اصلاح و درمان است به زیر سوال رفته است.

رسول عابد در مصاحبه با رادیو گفت و گو با بیان این که زندان گزینه مناسبی برای درمان و اصلاح نیست، تصریح کرد: زندان به شهروندان ناقض قانون شیوه احترام به قانون را آموزش نمی دهد.

وی تاکید داشت: در حال حاضر زندان برای مجرمان تازه کار حکم دانشگاهی را دارد که با ورود به آن از شیوه های جدید ارتکاب به جرم مطلع می شوند.

رسول عابد با اشاره به این که عدم صرف هزینه های مناسب به زندان ها در سراسر دنیا آسیب پذیری این محیط را افزایش می دهد، تصریح کرد: انباشت زندانیان به طور غیر استاندارد در یک محیط باعث شده تا زندان از رسالت تربیتی به رسالت مجرم پروری تغییر کاربری دهد.

مرتبط با این خبر

  • یک زندانی حداقل با 16 نوع آسیب درگیر می شود

  • لایحه جرم زدایی در دست بررسی است