صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

دبیر کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس اظهار داشت: شایسته است که افراد دارای سوء پیشینه پس از گذشت چند سال و رفع اثر کیفری بتوانند گواهی عدم سوء پیشینه دریافت کنند.

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی سوء پیشینه و احکام حقوقی و قانونی برای زندانیان و خانواده آنها، با حضور حسین رضازاده (دبیر کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس) و دکتر علیرضا نبی (مدیر موسسه خیریه اشتغال زندانیان) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه حسین رضازاده با اشاره به این که میزان محرومیت افراد مجرم از حقوق اجتماعی در قانون مشخص شده است، گفت: افرادی که سال ها قبل دچار خطایی شده اند و سوء پیشینه دارند، در حال حاضر باید بتوانند از گواهی عدم سوء پیشینه برخوردار شوند.

وی افزود: متاسفانه صدور گواهی سوء پیشینه غیر موثر در نگاه عرفی مورد قبول صاحبان مشاغل قرار نمی گیرد.

دبیر کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس اضافه کرد: شایسته است که افراد دارای سوء پیشینه پس از گذشت چند سال و رفع اثر کیفری بتوانند گواهی عدم سوء پیشینه دریافت کنند.

وی ادامه داد: ماندگاری گواهی سوء پیشینه در زندگی افراد باعث می شود تا برچسب زندانی بودن همواره همراه فرد باشد.

حسین رضازاده افزود: در حال حاضر برخی از بانک های اطلاعاتی در مورد صدور عدم سوء پیشینه گواهی های موثر و غیر موثر صادر می کنند، در حالی برخی از بانک ها با گذشت سال های زیاد از وقوع جرم گواهی عدم سوء پیشینه ارائه می دهند.

وی تاکید داشت: متاسفانه امروزه بسیاری از حقوق قانونی و اجتماعی شهروندان در دستگاه های مختلف رعایت نمی شوند.

دبیر کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به نامزدهای انتخابات شوراهای شهر و روستا، توضیح داد: اکثر افرادی که در انتخابات شوراهای شهر و روستا رد صلاحیت شده بودند، سابقه کیفری غیر موثر داشتند و به عبارت دیگر می توانستند گواهی عدم سوء پیشینه دریافت کنند.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو علیرضا نبی با اشاره به فعالیت های بنیاد خیریه اشتغال زندانیان، گفت: در 16 سال گذشته حدود 4 هزار زندانی به واسطه این بنیاد توانمند و استخدام شده اند.

وی با اشاره به این که گواهی سوء پیشینه برای زندگی افراد لغزش ایجاد می کند، تصریح کرد: ما نمی توانیم افرادی را که یک بار سُر خورده اند را افراد غیر قابل اعتماد بدانیم.

مدیر موسسه خیریه اشتغال زندانیان تاکید داشت: نگاه مسئولین و مردم نسبت به افراد زندانی نگاهی اشتباه است.

وی با اشاره به این که زندگی و سرگذشت زندانیان را قضاوت نکنیم، توضیح داد: متاسفانه ما در بسیاری از مواقع افراد به بدترین شکل قضاوت می کنیم و آن ها را از ذهن پاک می کنیم.

مرتبط با این خبر

  • مشارکت در ساخت؛ از بیشترین پرونده های کیفری در دادگاه ها

  • جرم انگاری افراطی مهم ترین دلیل افزایش تورم کیفری است

  • ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندانها

  • رونق اقتصادی به جامعه آرامش می بخشد

  • نحوه برخورد کیفری چک های برگشتی

  • عدالت ترمیمی از ایجاد سوء سابقه های کیفری جلوگیری می کند

  • شرایط صدور قرار تأمین کیفری

  • تصویب شتاب زده قوانین، راهکار مناسبی برای مقابله با آسیب های اجتماعی نیست

  • چرا دادخواست کیفری به تشریفات نیاز ندارد؟