گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

حریرچی خبر داد : افزایش شیوع بیماری های روانی ناشی از استرس

معاون کل وزارت بهداشت عنوان کرد : عامل اصلی بروز بیماری های روانی سبک که شیوع آن افزایش یافته است، استرس های محیطی یا برخی از عوامل درونی مانند میزان رضایت مندی افراد از وضعیت زندگی است.

1398/04/17
|
09:58

برنامه " گفت و گوی اجتماعی " با موضوع ارتباط مشکلات روانی و آسیبهای اجتماعی در ارتباط تلفنی با دکتر ایرج حریرچی ، معاون کل وزارت بهداشت ، دکتر حسن موسوی چلک ، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران و دکتر عباسعلی پور بافرانی ، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

ایرج حریرچی در ابتدای برنامه به مقایسه آمار بیماری های روانی در کشور پرداخت وعنوان کرد : نسبت افراد مبتلا به بیماری های روانی شدید در ایران مشابه آمار کشورهای دیگر است ، اما بیماری های روانی معمولی یا سبک که نیاز به مداخلات کوچک تا متوسط دارند شیوع قابل توجهی در کشور دارند.

وی افزود : بسیاری از عوامل ایجاد کننده بیماری های روانی شدید یا سنگین جنبه ارثی و ژنتیکی دارد ، در حالی که عامل اصلی بروز بیماری های متوسط و سبک ، استرس های محیطی یا برخی از عوامل درونی مانند سطح تنظیم انتظارات و میزان رضایت مندی افراد از وضعیت زندگی خود است.

معاون کل وزارت بهداشت در خصوص راهکار درمان بیماری های روانی سبک به رادیو گفت و گو گفت : مهمترین عاملی که در کاهش بیماری سبک و متوسط تاثیر گذار است حذف عوامل استرس زای محیطی یا به حداقل رساندن آنهاست .

حریرچی در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت و گو خاطرنشان کرد : آماده سازی افراد و جامعه برای مقابله با استرس ها و تنظیم انتظارات افراد از وضعیت خودشان می تواند به درمان بیماری های روانی کمک کند و سبب بهبودی مبتلایان شود.

در بخش دیگری از برنامه گفت و گوی اجتماعی ، حسن موسوی چلک اختلال روانی را به عنوان یکی از عوامل گرایش افراد به سمت آسیب های اجتماعی دانست و عنوان کرد : گرایش یک انسان افسرده به خودکشی و مواد مخدر بسیار بیشتر از دیگران است ، همچنین افرادی که اختلال روانی دارند بیش از افراد سالم اطرافیان را مورد آزار قرار می دهند.

وی در ادامه به تاثیر جامعه سالم بر میزان شیوع آسیب های اجتماعی اشاره کرد و گفت : احتمال گرایش مردم به آسیب های اجتماعی در جامعه ای که از سلامت اجتماعی و روانی برخوردار باشد بسیار کمتر خواهد شد .

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران اضافه کرد : احتمال کنترل آسیب های اجتماعی یک جامعه با بالا رفتن شاخص های روانی و اجتماعی آن افزایش پیدا می کند.

موسوی چلک در خصوص تکلیف نهادهای حاکمیتی گفت : به دلیل بین رشته ای بودن و ماهیت فرابخشی آسیب های اجتماعی همه رشته ها و سازمان ها در حوزه های مختلف باید ایفای نقش کنند. به عبارت دیگر چون عوامل خطر در بروز آسیب های اجتماعی متعدد هستند ، سارمان های مختلف برای پیشگیری و درمان دخیل خواهند بود.

وی تاکید کرد : پیشگیری ، بالا رفتن سرانه نشاط و مسئولیت اجتماعی از عوامل کلیدی کاهش آسیب های اجتماعی چون فقر ، اعتیاد و .. باشد.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی رادیو گفت و گو ، عباسعلی پور بافرانی به نقش مشکلات اقتصادی در بروز اختلالات روانی اشاره کرد و گفت : مشکلات متعدد در حوزه های مختلف زمینه ایجاد ناراحتی های روحی و روانی است و در حال حاضر در کشور مسائل حوزه اقتصاد در شیوع اختلالات روانی تاثیرگذار بوده است.

وی با بیان اینکه آسیب های اجتماعی در حوزه های مختلف یکی از عوامل زمینه ای ایجاد ناراحتی های روحی و روانی است ، تاکید کرد : زمانی که روان جامعه تهدید شود این افراد آرامش روحی و روانی نخواهند داشت و این عدم آرامش موجب بروز برخی از ناملایمات خواهد شد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خاطر نشان کرد : در کمسیون بهداشت و درمان به تفصیل در خصوص موضوعات مختلف اجتماعی بحث و بررسی صورت گرفته است . برخی از این معضلات از طریق بررسی طرح ها و لوایحی که از سوی نمایدگان مجلس و سازمان های ذی ربط ارائه شده است قابل پیگیری است و برخی نیز مربوط به نظارت بر قوانینی است که در این حوزه وجود دارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی