گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

عضو كمیسیون اجتماعی مجلس : دولت در کاهش آسیب های اجتماعی موفق نبوده است

ساری عنوان کرد : کمیته کاهش آسیب های اجتماعی به ریاست وزیر کشور تشکیل شده است که گزارش ها حاکی از این است که توفیقات گسترده ای در کاهش معضلات مختلف مانند طلاق و اعتیاد نداشته است.

1398/04/17
|
14:30

برنامه " گفت و گوی اجتماعی " با موضوع ارتباط مشکلات روانی و آسیبهای اجتماعی با حضور دکتر بهنام شریعتی ، روانپزشک و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه ایران و ارتباط تلفنی با دکتر علی ساری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

بهنام شریعتی با تاکید بر اینکه آسیب های اجتماعی و بیماری های روانپزشکی اثرات متقابل بر یکدیگر دارند ، عنوان کرد : تمام آسیب های اجتماعی مولد آسیب های دیگر نیز هستند و می توانند مولد بیماری های روانی باشند و بالعکس یعنی ارتباط و اثرات این دو بر هم بسیار پیچیده است.

وی اضافه کرد : بیماری ها بیوسایکوسوشال (biopsychosocial) هستند یعنی یک بیولوژی از پدر و مادر به فرزند ، نوه و نتیجه به ارث می رسد پس در یک خانواده ممکن است ژن هایی باشد که اختلال و بیماری مانند افسردگی ایجاد کند.اگر افراد چنین خانواده ای ، دچار کمبود مهارت های زندگی یا درگیر یک انتخاب نادرست شوند و تاب آوری آنها کم باشد ، ممکن است با آسیب هایی چون طلاق ، اعتیاد و ... مواجه شود.

این روانپزشک خاطر نشان کرد : در سطح کلان یک سری نیازهای عمومی مانند نیاز به غذا ، خدمات سلامت و ... وجود دارد و در سطوح پایین تر نیازها منحصرتر می شود .اگر می خواهیم سلامت روان در جامعه وجود داشته باشد و آسیب های روانی کم شود بهترین کار این است که نیاز ها در تمام سطوح مورد توجه قرار گیرد.

شریعتی گفت : آموزش ها و مهارتهای اجتماعی می تواند در سطوح مختلف انجام شود.که یکی از آنها آموزش به والدین است . برای تربیت فرزندان صالح ، آموزش به کودکان باید در سنین حیاتی که شامل سنین قبل از مدرسه است ، صورت گیرد .آموزش مهارتهای زندگی مانند جرات آموزی ، گفتگو ، مذاکره و حل مسئله توانایی افراد را در آینده ارتقا می دهد.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی ، علی ساری به عملکرد و برنامه سه ساله مجلس دهم اشاره کرد و گفت : در سال نخست برنامه ششم توسعه آغاز شد و در همین راستا نمایندگان برای تحقق خواسته های به حق رهبری و مردم مواردی از این برنامه را به پیشگیری آسیب های اجتماعی اختصاص دادند.

وی اضافه کرد : بر اساس برنامه مقرر شد 25درصد از آسیب های اجتماعی در حوزه های مختلف کاهش یابد و دولت موظف است برای تحقق برنامه ، اعتباری برای این موضوع در بودجه سالیانه در نظر بگیرد.

این نماینده مجلس عنوان کرد : گرچه برای تحقق 25 درصد گام های خوبی برداشته شده است و نمی توان عملکرد مثبت دولت در این حوزه را نادیده گرفت اما اقدام موثری نیز انجام نشده است.

ساری با بیان اینکه وزیر کشور به عنوان دبیر کمیته کاهش آسیب های اجتماعی منصوب شده است، اظهار کرد: گزارش ها حاکی از این است که به دلیل سنگین بودن حجم کار این کمیته ، در کاهش معضلات مختلف مانند طلاق و اعتیاد توفیقات گسترده ای نداشتیم.

وی با بیان اینکه به عملکرد مجلس در این حوزه انتقاد وارد است ، عنوان کرد : باید علاوه بر تصویب قانون برای اجرایی شدن آن از سوی مجلس پیگیری بیشتری صورت می گرفت.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در پایان گفت و گوی تلفنی با رادیو گفت و گو خاطر نشان کرد : اگر برنامه های تولید شده در رسانه ها به جزییات بپردازد و آسیب ها مشخص باشند ، گزارشات با جزییات جامع تری تهیه می شود و می توان با استفاده از فیدبک جامعه روی قضیه بحث های کاربردی انجام داد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی