گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

عضو شورای عالی فضای مجازی كشور: جرائم رایانه کشور خلا قانونی دارد

ابراهیم اسلامی اظهار داشت: اغلب کاربران فضای مجازی به دلیل گذران اوقات و تنوع طلبی به سراغ فضای مجازی می آیند.

1398/04/29
|
10:32

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی زنان و جرایم اینترنتی و فضای مجازی، با حضور دکتر ابراهیم اسلامی (عضو هیئت علمی دانشگاه، عضو شورای عالی فضای مجازی کشور و قاضی دادگستری) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

ابراهیم اسلامی با اشاره به تفاوت جرم اینترنتی و فضای مجازی، گفت: بسیاری از مردم جرم اینترنتی را با فضای مجازی به صورت یکسان تعریف می کنند، در حالی که از نظر حقوقی این دو مقوله تفاوت های بسیاری را با یکدیگر دارند.

وی با اشاره به این که جرائم کامپیوتری اولین نسل جرم های جدید را تشکیل دادند، اظهار داشت: قبل از وجود اینترنت برخی افراد با دستکاری کدهای کامپیوتری جرم های متنوعی را تولید می کردند.
عضو شورای عالی فضای مجازی کشور با اشاره به جرائم سایبری، عنوان کرد: جرائم اینترنتی همیشه به واسطه حضور فرد در فضای نت شکل می گیرند.

وی با اشاره به این که فضای مجازی بخش کوچکی از فضای اینترنت را تشکیل می دهد، تصریح کرد: در اغلب مواقع فضای مجازی در قالب شبکه های اجتماعی به بهره برداری مردم می رسد.

اسلامی با اشاره به این که در حال حاضر فضای مجازی پهنایی به اندازه کره زمین را در اختیار دارد، اظهار داشت: ارتباطات حاضر در فضای مجازی در محیطی بسیار ساده و پرسرعت شکل می گیرند و رشد می کنند.

وی با اشاره به تعریف جرم، اظهار داشت: هرگونه فعل یا ترک فعلی که در قانون برای آن مجازات تعیین شده باشد، در دسته جرائم قرار می گیرد.

این قاضی دادگستری تاکید داشت: جرم فقط به عملی اطلاق می شود که برای آن مجازات تعیین شود بنابراین، موضوع سایر انحرافاتی که جرم انگاری نشده اند را نمی توان از نظر حقوقی جرم تلقی کرد.

ابراهیم اسلامی با اشاره به این که بسیاری از انحرافات و رفتارهای موجود در فضای اینترنت جرم انگاری نشده اند، عنوان کرد: در حال حاضر فعالیت سلبریتی ها در فضای مجازی در تمام کشورهای دنیا به یک چالش مشکل زا مبدل شده است.

وی اضافه کرد: سلبریتی ها با ورود به فضای مجازی و جذب فالوور زیاد ممکن است نظم کشور را برهم بزنند.

عضو شورای عالی فضای مجازی کشور ادامه داد: بر اساس قوانین کشور انگلستان و آمریکا اگر یک بازیگر، تبلیغات محصولات مختلف را در فضای مجازی بر عهده بگیرد، مرتکب جرم می شود و حدود 200 هزار دلار جریمه پرداخت می کند.

این قاضی دادگستری تاکید داشت: شایسته است که فعالیت نامحدود سلبریتی ها و اینفلوئنسرها در فضای مجازی ایران مورد جرم انگاری قرار بگیرند.

اسلامی با اشاره به این که ویژگی های فضای مجازی جرم زا است، عنوان کرد: فضای مجازی ذاتا می تواند سادگی و اعتماد و تنوع و لذت جویی آنی را ایجاد کند.

وی با بیان این که بیشتر افراد حاضر در فضای مجازی به دنبال لذت جویی هستند، خاطر نشان کرد: اغلب کاربران فضای مجازی به دلیل گذران اوقات و تنوع طلبی به سراغ فضای مجازی می آیند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی