گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

معاون بیمه سلامت ایرانیان گفت: بیمه های ایرانی عملکرد صنعتی ندارند

کوروش فرزین اظهار داشت: اگر هر شخص به تناسب بضاعت خود تعرفه بیمه ای پرداخت کند، تامین منابع بیمه ها با مشکل مواجه نمی شود.

1398/06/11
|
10:14

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی تعرفه های پزشکی و بیمه ها، با حضور کوروش فرزین (معاون بیمه سلامت ایرانیان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) و ارتباط تلفنی با دکتر ایرج حریرچی (قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه کوروش فرزین با اشاره به بازنگری کتاب ارزش های نسبی، گفت: در سال های گذشته این کتاب سه بار مورد اصلاح قرار گرفته است.

وی با اشاره به این که حقوق پزشکان تابعی از عملکرد نیست، اظهار داشت: حقوق پزشکان بر اساس سابقه و سنوات و قوانین مشخص می شود، در حالی که کارانه بر اساس فعالیت های انجام شده در بیمارستان معین می شود.

معاون بیمه سلامت ایرانیان وزارت بهداشت افزود: کارانه پزشکانی که در مراکز درمانی مختلف خدمات ارائه می دهند سقف مشخصی در وزارت بهداشت دارد.

وی اضافه کرد: شایسته است که تعرفه های خدمات درمانی در کشور به سمت مبالغ واقعی سوق پیدا کنند.

کوروش فرزین تصریح کرد: هزینه های تمام شده بسیاری از ویزیت های سرپایی و بستری در مراکز درمانی مختلف با تعرفه های امروزی فاصله دارند.

وی با بیان این که بیمه سلامت در ویزیت سرپایی با پزشک قرارداد مستقیم عقد می کند، توضیح داد: بیمه سلامت در بیمارستان ها با پزشک قرارداد مستقیم نمی بندد.

معاون بیمه سلامت ایرانیان وزارت بهداشت تاکید داشت: حدود 60 درصد از هزینه های بیمه سلامت به حوزه بستری مربوط می شود.

وی افزود: 80 درصد از هزینه های بستری به بیمارستان های دولتی اختصاص دارند.

کوروش فرزین ادامه داد: بعد از اجرای طرح تحول سلامت در کشور مردم حدود 10 درصد حق فرانشیز به بیمارستان پرداخت می کنند.

وی اضافه کرد: بر اساس قانون بیمه همگانی تعرفه باید بر اساس قیمت واقعی طراحی و تعیین شود.

معاون بیمه سلامت ایرانیان وزارت بهداشت افزود: در حال حاضر ما بر اساس عملکرد و درآمدی که داریم اعتبار خود را تخمین می زنیم و میزان رشد تعرفه ها را مشخص می کنیم.

وی با اشاره به این که هر کس به تناسب بضاعت خود باید به صندوق بیمه ای پول پرداخت کند، عنوان کرد: دریافت تعرفه های بیمه ای همیشه باید به گونه ای باشد که از افراد دارا به افراد ندار برسد.

کوروش فرزین با اشاره به حضور 40 میلیون نفری جمعیت ایران در بیمه سلامت، تصریح کرد: در حال حاضر دولت تعرفه حدود 30 میلیون ایرانی تحت پوشش بیمه سلامت را پرداخت می کند.

وی افزود: اگر هر شخص به تناسب بضاعت خود تعرفه ای بیمه ای پرداخت کند، تامین منابع بیمه ها با مشکل مواجه نمی شود.

معاون بیمه سلامت ایرانیان وزارت بهداشت ادامه داد: اگر بیمه ها تامین نباشند، نمی توانند به تعهدات خود عمل کنند.

وی با بیان این که بیمه یک صنعت است، عنوان کرد: بیمه ها باید با اقدامات مختلف در سطح کشور درآمدهای متعددی را برای خود کسب کنند.

کوروش فرزین تصریح کرد: بیمه ها در کشور هنوز به صنعت مبدل نشده اند و فقط به عنوان یک واسطه در میان پرداخت کننده و دریافت کننده پول ایفای نقش می کنند.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی ایرج حریرچی در ارتباط تلفنی با شبکه رادیویی گفت و گو با اشاره به شیوه تعیین تعرفه های پزشکی، گفت: هر ساله شورای عالی بیمه تعرفه های پزشکی را بررسی کرده و نظر خود را به هیات دولت ارائه می کند.

وی افزود: تعرفه های پزشکی همیشه در دو بخش دولتی و خصوصی مشخص می شوند.

قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به این که سازمان های بیمه گر فقط تعرفه های دولتی را مورد پوشش قرار می دهند، عنوان کرد: بیماران و دریافت کنندگان خدمات درمانی در کشور باید علاوه بر فرانشیز، مابه التفاوت تعرفه دولتی به خصوصی را پرداخت کنند.

وی اضافه کرد: پزشکانی که هزینه ای بیش از تعرفه خصوصی از بیمار دریافت می کنند، مرتکب کار غیرقانونی می شوند.

ایرج حریرچی ادامه داد: امیدواریم با یکسان شدن تعرفه های پزشکی در کشور مبلغ تعرفه را بر اساس ارزش افزوده واقعی به مبالغ حقیقی نزدیک کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی