گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

معاون توسعه سلامت دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت: عطار غیر متخصص به سلامتی افراد آسیب می زند

نفیسه حسینی یکتا اظهار داشت: اگر یک عطار با اهتمام به تخصص و وجدان، کار خود را پیش ببرد، می تواند سلامت جامعه را ارتقا دهد.

1398/06/27
|
11:10
|

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع عطاری ها از عدم نظارت تا فروش مرگ، با حضور عبدالمجید برزگر (کارشناس گیاهان دارویی) و ارتباط تلفنی با دکتر نفیسه حسینی یکتا (معاون توسعه سلامت دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نایب رئیس انجمن طب سنتی و علمی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه عبدالمجید برزگر با اشاره به این که گیاهان دارویی به دو بخش لطیف و تخصصی تقسیم می شوند، گفت: داروهایی مانند سرکه شیره و سرکه انگبین و خاکشیر یا دمنوش آویشن و پونه و غیره از جمله داروهای لطیف و غیر آسیب زننده هستند.

وی افزود: یک پزشک نمی تواند دخالتی در تجویز داروهای گیاهی لطیف و غیرآسیب زننده داشته باشد.

این کارشناس گیاهان دارویی اضافه کرد: مردم ایران از ایام کهن در هنگام درگیری با عارضه های مختلف از داروهای گیاهی لطیف برای درمان استفاده می کردند.

وی با اشاره به داروهای تخصصی طب سنتی، توضیح داد: برخی از گیاهان مانند تاتوره می تواند در صورت اشتباه در مصرف، عوارض جبران ناپذیری را به وجود آورد.

عبدالمجید برزگر ادامه داد: برای مثال همین گیاه تاتوره در صورتی که حداقل 10 عدد مصرف شود، می تواند فرد مصرف کننده را به کام مرگ بکشاند.

وی با اشاره به این که طب سنتی در زمانه امروز چند تکه شده است، عنوان کرد: آناتومی و فیزیولوژی انسان در طب سنتی و مدرن تفاوتی با یکدیگر ندارد.

این کارشناس گیاهان دارویی تصریح کرد: داروهای گیاهی حتما باید توسط یک طبیب تجویز شوند و فروشنده نمی تواند سرخود داروهای مختلف را به بیمار پیشنهاد دهد.

وی ادامه داد: طب سنتی و طب کلاسیک می توانند در همکاری با یکدیگر در بسیاری از زمینه های مرتبط با حوزه تغذیه فعالیت هایی سازنده داشته باشند.

عبدالمجید برزگر با اشاره به این که حوزه گیاهان دارویی از دغدغه های مقام معظم رهبری است، تصریح کرد: طب سنتی در زمان گذشته در دست حکیم هایی بوده است که علم خود را از جانب خداوند دریافت کرده بودند.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی نفیسه حسینی یکتا در ارتباط تلفنی با شبکه رادیویی گفت و گو گفت: در زمانی که جامعه ایران از طب سنتی فاصله گرفته بود، عطاری ها چراغ این رشته را در کشور روشن نگه داشتند.

وی افزود: در حال حاضر بسیاری از عطارها با اهتمام به وجدان و تخصص در این رشته فعالیت می کنند و همیشه سعی دارند تا راهنمایی و پیشنهاد درستی را در اختیار مشتریان خود قرار دهند.

معاون توسعه سلامت دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: مردم ایران از ایام قدیم برای دریافت خدمات طب سنتی به عطاری ها مراجعه می کردند.

وی اضافه کرد: افرادی که به نام عطار برای کسب سود در این رشته فعال می شوند، بدون تخصص و داشتن اطلاعات کافی مردم را راهنمایی می کنند.

نفیسه حسینی یکتا تاکید داشت: توصیه های یک عطار اگر از روی بی اطلاعی باشد می تواند خطرات متعددی را برای بیمار به وجود آورد.

وی افزود: عطاری ها فقط اجازه دارند که داروهای گیاهی را به صورت غیر ترکیبی بفروشند.

نایب رئیس انجمن طب سنتی و علمی ادامه داد: فروش پودرها یا داروهایی که ترکیب داخلی آن ها مشخص نیست در عطاری ها امری غیر قانونی به شمار می آید.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در نظر دارد تا دوره های آموزشی تخصصی برای عطاران برگزار کند.

نفیسه حسینی یکتا افزود: اگر یک عطار با اهتمام به تخصص و وجدان، کار خود را پیش ببرد، می تواند سلامت جامعه را ارتقا دهد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی