گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

رئیس انجمن سواد رسانه ای ایران: مردم به راحتی فیلترینگ را دور می زنند

رئیس انجمن سواد رسانه ای ایران اظهار داشت: فیلترینگ نمی تواند مانع از دسترسی مردم به محتوای فیلتر شده باشد و این موضوع باید از طریق ارائه راهکارهای فرهنگی مورد رفع و کنترل قرار بگیرد.

1398/07/13
|
14:52
|

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بایدها و نبایدهای فیلترینگ، با حضور دکتر سید مرتضی موسویان (رئیس انجمن سواد رسانه ای ایران) و نازنین احمدی (دبیر کمیسیون ارتباطات و شورای مناطق سازمان علمی دانشجویی مهندسی برق کشور) و کاوه محمدی (عضو انجمن علمی دانشگاه تربیت مدرس) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه مرتضی موسویان با اشاره به این که تمامی کشورها برای اعمال حاکمیت ابزارهای مختلفی را استفاده می کنند، گفت: فیلترینگ یکی از ابزار کنترلی در راستای اجرای قوانین کشورها محسوب می شود.

وی با اشاره به این که هر کشوری در موضوع فیلترینگ رویکرد منحصر به خود را دارد، اظهار داشت: کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه در فضای مجازی در ایران وظیفه کنترل و مدیریت فیلترینگ فضای مجازی را بر عهده دارد.

رئیس انجمن سواد رسانه ای ایران با بیان این که معاون دادستان دبیر کارگروه تعیین مصادیق است، عنوان کرد: این کارگروه نسبت به مقررات موجود تصمیم می گیرد و بخش زیرساختی فضای مجازی در کشور این تصمیم را اجرا می کند.

وی در مورد قوانین حاکم بر فضای سایبری کشور، توضیح داد: قانون جرائم رایانه ای در حوزه سایبری کارکردهای متعددی دارد، از طرفی دیگر برخی از قوانین عمومی و تخصصی کشور هم در این حوزه مورد استنتاج قرار گرفته اند.

مرتضی موسویان اضافه کرد: کشورهای توسعه یافته همیشه سعی می کنند تا با استفاده از ظرفیت مدارس فرهنگ مورد نظر خود را در جامعه پیاده سازی کنند.

وی با اشاره به رده بندی سنی فیلم ها و بازی های رایانه ای، تصریح کرد: برخی از کشورهای دنیا در توافق فرهنگی با یکدیگر رتبه و میزان محدودیت سنی فیلم ها و بازی های رایانه ای خود را یکسان تعریف کرده اند، در حالی که برخی از کشورها فقط به استانداردهای خودشان قائل می شوند.

رئیس انجمن سواد رسانه ای ایران افزود: در حال حاضر بازی های رایانه ای در ایران بر اساس استاندارد اَسرا مورد پالایش قرار می گیرند.

وی با اشاره به این که اکثر مردم با استفاده از vpn قوانین فیلترینگ را دور می زنند، اظهار داشت: شناسایی و توقف vpn ها در کشور فرآیندی است که مانند بازی دزد و پلیس ادامه دارد.

مرتضی موسویان با اشاره به این که فیلترشکن ها گردش مالی بسیار زیادی در ایران دارند، تصریح کرد: خرید و فروش فیلترشکن در ایران کسب و کاری نامشروع به شمار می آید.

وی افزود: فیلترینگ نمی تواند مانع از دسترسی مردم به محتوای فیلتر شده باشد و این موضوع باید از طریق ارائه راهکارهای فرهنگی مورد رفع و کنترل قرار بگیرد.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو نازنین احمدی با اشاره به این که امروز عصر اینترنت و ارتباطات است، گفت: در حال حاضر بسیاری از کودکان ایرانی گوشی تلفن همراه دارند و به این واسطه می توانند از ویژگی های فضای مجازی استفاده کنند.

وی افزود: هر کودک یا نوجوان می تواند تحت استفاده از گوشی تلفن همراه و سرویس اینترنت به طور خودآگاه یا ناخودآگاه به محتوای نامناسب و غیر اخلاقی دسترسی داشته باشد.

دبیر کمیسیون ارتباطات و شورای مناطق سازمان علمی دانشجویی مهندسی برق کشور با اشاره به این که محدودیت های استفاده از فضای مجازی در هر سنی متفاوت می شوند، عنوان کرد: خارج از موضوع فیلترینگ کلی در کشور، والدین می توانند با استفاده از برنامه های محدود کننده فعالیت فرزندان خود در اینترنت را کنترل و محدود کنند.

وی با اشاره به این که فیلترینگ تلگرام صورت مساله چالش های فضای مجازی را پاک می کند، تصریح کرد: نیاز مردم به تلگرام باعث شده تا افراد به هر نحو ممکن از فیلتر شکن استفاده کنند.

نازنین احمدی افزود: پاک کردن صورت مساله به مراتب می تواند مشکلات بیشتری را نسبت به حل نکردن صورت مساله به وجود آورد.

وی اضافه کرد: کشور ایران با بهره گیری درست از متخصصان فضای مجازی می تواند یک پیام رسان بسیار خوب و کارآمد را برای مردم ایجاد کند.

دبیر کمیسیون ارتباطات و شورای مناطق سازمان علمی دانشجویی مهندسی برق کشور ادامه داد: بودجه های تولید پیام رسان های داخلی امروزه در دست کسانی قرار گرفته اند که توانایی و تخصص لازم برای تولید و اجرای پیام رسان ایرانی را ندارند.

در بخش دیگر برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو کاوه محمدی با اشاره به این که گردش آزادانه اطلاعات در کشور هنوز به صورت کامل اجرایی نشده است، گفت: حضور کودکان و نوجوانان در فضای مجازی ایجاب می کند تا این فضا مورد مدیریت و کنترل دقیق و حساب شده قرار بگیرد.

وی افزود: هر پدر یا مادری می تواند با استفاده از برنامه های کنترلی ساعات و نوع استفاده از اینترنت را برای فرزند خود محدود کند.

عضو انجمن علمی دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به این که ایران توسعه دهندگان اینترنتی بسیار خوب و ماهری را در اختیار دارد، اظهار داشت: متاسفانه بسیاری از توسعه دهندگان وب ایرانی به دلیل عدم وجود زیرساخت های مناسب در کشور دست به مهاجرت می زنند.

وی اضافه کرد: عدم وجود مدیریت صحیح و قوانین دست و پاگیر امکان فعالیت را برای توسعه دهندگان وب در ایران محدود کرده است.

کاوه محمدی ادامه داد: نهادهای دولتی باید در زمینه حمایت از جوانان خلاق و فعال در فضای مجازی بیش از پیش فعال باشند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی