گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

معاون حمایت های اجتماعی سازمان رفاه شهرداری تهران: کارتن خواب ها باید مورد پذیرش اجتماعی قرار بگیرند

معاون حمایت های اجتماعی سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران اظهار داشت: اگر کارتن خواب ها مورد پذیرش اجتماعی قرار نگیرند برای کسب درآمد و گذران زندگی مجبور می شوند به تکدی گری یا سرقت های کوچک روی بیاورند.

1398/08/01
|
09:48
|

برنامه "گفت و گوی اجتماعی" با موضوع بررسی جامعه مدرن و کارتن خوابی، با حضور دکتر علی صادقی (معاون حمایت های اجتماعی سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه علی صادقی با اشاره به این که برخی از کارتن خواب ها در نیمه دوم سال به شهرها مراجعه می کنند، گفت: برخی از افراد بعد از اتمام کارهای روستایی و بیکار شدن، در نیمه دوم سال برای کسب درآمد به شهرها مهاجرت می کنند و تحت شرایطی به کارتن خوابی روی می آورند.

وی افزود: برخی از کارتن خواب ها تحصیلات دانشگاهی دارند و یا از اقشار متوسط جامعه هستند که در اثر طردشدگی از محیط خانواده کارتن خواب شده اند.

معاون حمایت های اجتماعی سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران ادامه داد: حدود 60 درصد از کارتن خواب های ایران از تحصیلات تکمیلی یا مهارت های تخصصی برخوردار هستند، اما به دلیل درگیری با اعتیاد یا فقر از جامعه رانده شده و در خیابان ها رها شده اند.

وی با بیان این که معتادین ماده 16 معتادان متجاهر هستند، افزود: بسیاری از کارتن خواب های حاضر در بزرگراه های شهر تهران معتادین ماده 16 قانون مبارزه با مواد مخدر هستند.

علی صادقی با اشاره به این که معتادین ماده 16 از نظر قانون مجرم هستند، ادامه داد: این دست از معتادان به دلیل ارتکاب به رفتارهای پر خطر و استعمال مواد مخدر در ملا عام به واسطه اقدامات انتظامی مورد جمع آوری قرار می گیرند.

وی اضافه کرد: اکثر کارتن خواب ها با بیماری های متعدد جسمی و روانی درگیر هستند.

معاون حمایت های اجتماعی سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران خاطر نشان کرد: برای رفع معضل کارتن خوابی در کشور تمامی سازمان ها و نهادها و مردم باید این افراد و معضل را مورد پذیرش قرار دهند.

وی افزود: مردم باید با پذیرش افراد کارتن خواب اعتماد به نفس کارتن خواب ها را در میزان جامعه پذیری افزایش دهند.

علی صادقی اضافه کرد: اگر کارتن خواب ها مورد پذیرش اجتماعی قرار نگیرند برای کسب درآمد و گذران زندگی مجبور می شوند به تکدی گری یا سرقت های کوچک روی بیاورند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی