گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك پژوهشگر فضای مجازی: خانواده های ایرانی باید سواد رسانه ای خود را ارتقا دهند

امیرحسین حسینی اظهار داشت: در سال 2012 اعتیاد به اینترنت و فضای مجازی بزرگترین اعتیاد غیر دارویی قرن بیست و یک را شکل داد.

1398/08/21
|
16:01
|

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی سواد رسانه ای و اعتیاد به فضای مجازی، با حضور دکتر سید امیرحسین حسینی (پژوهشگر فضای مجازی) و دکتر حسن نجفی سولاری (کارشناس فضای مجازی و مدرس دانشگاه) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

امیرحسین حسینی با اشاره به این که اعتیاد به فضای مجازی می تواند جریان فرهنگی جامعه را تغییر دهد، گفت: کشورهای مختلف قبل از این که تلفن همراه و فضای مجازی را در اختیار مردم خود قرار دهند، آموزش های لازم را در این حوزه ارائه می دهند.

وی افزود: متاسفانه در ایران مردم ابتدا گوشی های موبایل در دست گرفتند و بعد از آن به سراغ آموزش و یادگیری رفته اند.

این پژوهشگر فضای مجازی ادامه داد: در برخی از اوقات والدین به دلیل ساکت کردن فرزند خود گوشی های موبایل و تبلت های خود را به آن ها می دهند.

وی با اشاره به این که خانواده های ایرانی باید سواد رسانه ای خود را ارتقا دهند، تصریح کرد: خانواده های مختلف نباید بگذارند که فرزندانشان با رسانه های مجازی سرگرم شوند.

امیرحسین حسینی با اشاره به این که اعتیاد به فضای مجازی پیامدهای جسمی و روحی متعددی را برای افراد به همراه دارد، عنوان کرد: افراد معتاد به فضای مجازی همیشه درون گرا هستند و ارتباطات اجتماعی بسیار ضعیفی دارند.

وی افزود: در زمان قدیم بسیاری از بازی های کودکان به صورت مشارکتی و در فضایی دسته جمعی شکل می گرفت، در حالی که امروزه هر کودک به روش کنسولی و فردی بازی کرده و خود را سرگرم می کند.

این پژوهشگر فضای مجازی اضافه کرد: والدینی که از فضای مجازی در مسیر نادرست و غیر استاندارد بهره گیری می کنند، نمی توانند فرزندان خود را در این حوزه به خوبی کنترل و مدیریت کنند.

وی تاکید داشت: در سال 2012 اعتیاد به اینترنت و فضای مجازی بزرگترین اعتیاد غیر دارویی قرن بیست و یک را شکل داد.

امیرحسین حسینی ادامه داد: در حال حاضر 66 درصد از مردم جهان قبل از خواب حتما گوشی های موبایل خود را بررسی می کنند.

وی افزود: امروزه 72 درصد از مردم بیشتر از 150 سانتی متر نمی توانند از گوشی های موبایل خود دور باشند.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو حسن نجفی سولاری با اشاره به این که در عصر حاضر بدترین نوع اعتیاد در فضای مجازی شکل می گیرد، گفت: برخی از معتادان به فضای مجازی با روش های معمول نمی توانند اعتیاد خود را درمان کنند.

وی افزود: پیچیدگی اعتیاد به فضای مجازی باعث می شود تا بسیاری از روانشناسان در مرحله درمان با چالش های متعددی مواجه شوند.

این مدرس دانشگاه اضافه کرد: هر کسی که یک وسیله هوشمند را حداقل 48 ساعت نتواند از خودش جدا کند، به آن وسیله اعتیاد دارد.

وی ادامه داد: اگر اعتیاد به فضای مجازی به مرحله حاد نرسیده باشد می تواند درمان بپذیرد.

حسن نجفی سولاری با اشاره به برخی از روش های پیشگیری از اعتیاد، توضیح داد: افراد مختلف باید بتوانند بر اساس زمان بندی هایی دقیق و استاندارد از وسیله های هوشمند خود بهره گیری کنند.

وی اضافه کرد: برای مثال اگر فردی 20 دقیقه از موبایل خود استفاده می کند، باید بتواند 20 دقیقه بدون استفاده از موبایل زندگی خود را پیش ببرد.

این پژوهشگر فضای مجازی ادامه داد: در اوقاتی که از فضای مجازی و وسیله های هوشمند استفاده نمی کنیم باید تمام فکر و روح خودمان را از فضای مجازی نیز جدا کنیم.

وی با اشاره به این که میزان اعتیاد به فضای مجازی در ایران بسیار بیشتر از سایر جوامع است، عنوان کرد: بسیاری از کشورهای دنیا در حوزه اعتیاد مجازی به اندازه ایران درگیر یا گرفتار نیستند.

حسن نجفی سولاری افزود: در حال حاضر برخی از جوانان ایرانی به صورت مستمر حداقل 18 ساعت با بازی های رایانه ای درگیر می شوند و در این مدت هیچ کار دیگری جز بازی کردن انجام نمی دهند.

وی اضافه کرد: معدل متوسط رسانه در کشور ایران حدود 7 تا 9 ساعت تخمین زده می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی