گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

رئیس پلیس فتا شرق استان تهران: اکثر خانواده های ایران سواد رسانه ای ندارند

سرهنگ ملوکی اظهار داشت: هر کاربر ایرانی حدود 9 تا 12 ساعت از موبایل استفاده می کند، در حالی که کاربران کشورهای توسعه یافته حداکثر 3 ساعت در روز از موبایل بهره می گیرند.

1398/08/25
|
13:45
|

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی تلفن همراه و تغییر در تعاملات اجتماعی، با حضور دکتر رضا کردبچه (پژوهشگر و کارشناس آسیب های اجتماعی) و سرهنگ رضا ملوکی (رئیس پلیس فتا شرق استان تهران) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه رضا کردبچه با اشاره به نفوذ موبایل به زندگی مردم، گفت: در دنیای امروز به سمتی رفته ایم که انسان بدون موبایل انسانی تنها به شمار می آید.

وی افزود: انسانی که در عصر حاضر تلفن همراه ندارد احساس می کند که هیچ کسی را در کنار خودش ندارد.

این کارشناس آسیب های اجتماعی اضافه کرد: تا قبل از این که تلفن های همراه وارد جامعه شوند، همراه های آدم ها، آدم هایی بودند که پوست و گوشت و استخوان و عاطفه داشتند.

وی ادامه داد: در حال حاضر همراه آدم ها پدیده ای بدون عاطفه و هوش و قلب است، که فقط چند ریزپردازنده دارد و دستورات کاربر را اجرا می کند.

رضا کردبچه تصریح کرد: متاسفانه جوامع و انسان های امروزی به مرحله ای رسیده اند که در آن برخی با گوشی موبایل خود ازدواج می کنند.

وی تاکید داشت: در زمانی که ما به زندگی در کره هایی دیگر فکر می کنیم، بر روی زمین مشکلات اساسی فراوانی داریم.

این پژوهشگر آسیب های اجتماعی با بیان این که انسان عصر حاضر با گوشی تلفن همراه خوشحال می شود، عنوان کرد: تلفن های همراه امروزه از همراه مجازی به همراه های حقیقی انسان ها مبدل شده اند.

وی با اشاره به این که موبایل یک جادوگر کوچک است، افزود: تلفن همراه و فضای مجازی باعث می شوند تا هر کاربر در آن واحد بتواند هرآنچه در ذهن دارد را انجام دهد.

رضا کردبچه اضافه کرد: هر کاربر فضای مجازی می تواند در کسری از ثانیه مطلب مورد نظر خود را در این فضا پیدا کند، بر همین اساس به مرور زمان قدرت فکر کردن خود را از دست می دهد چرا که مکانیسم زمانی فکر کردن را فراموش می کند.

وی با بیان این که انسان عصر حاضر در یک شتاب هیجان آوری زندگی می کند، تصریح کرد: گوشی های تلفن همراه باعث می شوند شتاب زندگی انسان روز به روز بیشتر شود.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو سرهنگ رضا ملوکی با اشاره به این که تلفن همراه موجب گسست نسلی شده است، گفت: تلفن های همراه امروزه آسیب های بسیار جدی به خانواده های ایرانی وارد کرده اند.

وی با اشاره به این که امروزه بسیاری از افراد بیش از یک موبایل در اختیار دارند، اظهار داشت: بسیاری از خانواده ها در عین هم نشینی با یکدیگر از اوضاع و احوال یکدیگر خبر ندارند، چرا که مدام با فضای مجازی و موبایل درگیر هستند.

رئیس پلیس فتا شرق استان تهران افزود: بسیاری از افراد جدایی از والدین و خانواده را می توانند تحمل کنند، اما جدایی از موبایل را تحمل نمی کنند.

وی با اشاره به موضوع هویت پنهان در فضای مجازی، توضیح داد: برخی از کاربران فضای مجازی با ایجاد هویت جعلی برای خودشان در فضای مجازی سعی می کنند شخصیتی جذاب برای مخاطب خود بسازند و برای این کار اطلاعاتی را منتشر کنند که سبب ایجاد آسیب می شود.

سرهنگ ملوکی با بیان این که اکثر خانواده های ایران سواد رسانه ای ندارند، عنوان کرد: متاسفانه افراد بدون سواد رسانه ای امروزه گوشی موبایل به دست گرفته اند و در فضای مجازی فعالیت می کنند.

وی با اشاره به این که در کشورهای پیشرفته هر کاربر موبایل سه ساعت از زمان خود را صرف این تکنولوژی می کند، اضافه کرد: در حال حاضر حدود 120 میلیون دستگاه گوشی تلفن همراه در کشور فعال هستند و هر کاربر ایرانی حدود 9 تا 12 ساعت از موبایل استفاده می کند.

رئیس پلیس فتا شرق استان تهران ادامه داد: این آمار نشان می دهد که هر فرد ایرانی بیش از یک گوشی تلفن همراه در اختیار دارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی