گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

در گفت و گوی اجتماعی مطرح شد: دشمن به دنبال نابودی مساجد است

مسئول امور مساجد شرق تهران اظهار داشت:ما با تقویت نقش مساجد در جامعه و زندگی مردم می توانیم میزان آسیب های اجتماعی را کاهش دهیم.

1398/12/21
|
11:30
|


برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی کارکردهای اصلی مساجد برای کاهش آسیب های اجتماعی، با حضور حجت الاسلام محسن کرمانی(مسئول امور مساجد شرق تهران) و حجت الاسلام محمدرضا کلانترنیستانکی(روحانی و کارشناس مذهبی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه محسن کرمانی با اشاره به این که در فرهنگ قرآن و اسلام مسجد جایگاه ویژه ای دارد، گفت: مسجد ابر تشکیلاتی است که با هدف ایجاد امت توحیدی شکل گرفته است.

وی افزود: مسجد مهد تمدن حقیقی بشری و بستر تحقق حکومت جهانی دین است.

مسئول امور مساجد شرق تهران با اشاره به این که خلقت خشکی و محل استقرار انسان از مسجد شروع شده است، اظهار داشت: مسجد اولین بنای ساختمانی است که در کره زمین بنا شده است.

وی با اشاره به این که ماموریت مسجد سازی و خدمت به آن از شئون انبیا است، تصریح کرد: پیامبر اسلام از مسجد به مسجد و از مسجد به آسمان ها معراج کرده اند.

محسن کرمانی با بیان این که ظهور امام زمان (عج) از مسجد خواهد بود، عنوان کرد: محل حکومت امام زمان مسجد است.

وی با اشاره به این که در بسیاری از روایات مسجد خانه خداوند نام گرفته است، اظهار داشت: روایات مختلف در تاریخ اسلام مسجد را مکانی دارای رفعت و مقام والا تعریف می کنند.

مسئول امور مساجد شرق تهران با اشاره به این که برخی از جریان های اجتماعی در کره زمین به دنبال ایجاد فساد هستند، اضافه کرد: این جریان های مفسد همیشه می خواهند تا آسیب های فردی و اجتماعی متعددی را در کره زمین شکل دهند.

وی افزود: جریان های مفسد می خواهند با تولید آسیب های اجتماعی مراکز اشاعه یاد خداوند را مورد هدف و نابودی قرار دهند.
محسن کرمانی ادامه داد: اشاعه یاد خداوند در جامعه می تواند بهترین راه پیشگیری برای آسیب های اجتماعی باشد.

وی با بیان این که دشمن به دنبال نابودی مساجد است، عنوان کرد: اگر نقش مسجد در جامعه کمرنگ شود، آسیب های اجتماعی در جامعه پررنگ می شوند.

مسئول امور مساجد شرق تهران تاکید داشت: ما با تقویت نقش مساجد در جامعه و زندگی مردم می توانیم میزان آسیب های اجتماعی را کاهش دهیم.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گومحمدرضا کلانترنیستانکی با اشاره به تفاوت مساجد با یکدیگر، گفت: خداوند تفاوت مساجد را با در و دیوار و فرش نمی سنجد و مساجدی را صاحب ارزش بیشتری می داند که نمازگزاران بیشتری را دارد.

وی افزود: متاسفانه مساجد ما نمی تواند به طور شایسته و مطلوب در جامعه فعالیت داشته باشند.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: آیا مساجد ما توانسته اند جذابیت هایی که قبلا داشتند را حفظ کنند و مرجع رفع مشکلات مردم باشند؟

وی افزود: در زمان صدر اسلام افراد فقیر و بیچاره در مدینه در مساجد زندگی می کردند و در آن زمان مساجد دوربین مدار بسته و نگهبان نداشتند.

محمدرضا کلانترنیستانکی در مصاحبه با رادیو گفت و گوبا اشاره به این که ادای هر سه وعده نماز جماعت حداقل ترین کارکرد یک مسجد است، تصریح کرد: آیا در حال حاضر ما سه وعده نماز جماعت را در مساجد کشور اقامه می کنیم؟

وی با اشاره به این که مسجد فقط برای اقامه نماز نیست، اظهار داشت: متاسفانه در حال حاضر بسیاری از مساجد در هنگام نماز صبح خالی هستند.

این کارشناس مذهبی با بیان این که ما خودمان در مساجد کم کاری می کنیم، اظهار داشت: نهاد متولی در برگزاری نماز جماعت، باید امام جماعتی جذاب و با حسن قرائت را برای مساجد مختلف انتخاب کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی