گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

معاون انجمن سواد رسانه ای ایران: مردم برای مقابله با کرونا به روحیه بالا نیاز دارند

لیلا وصالی اظهار داشت: هر شخص در قبال وظیفه خود برای مبارزه با ویروس کرونا در ابتدای کار باید از خودش محافظت کند تا بتواند از خانواده و جامعه خود محافظت کند، به همین خاطر همه باید از اخبار منفی فاصله بگیرند.

1399/01/19
|
08:30
|

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی کرونا و سواد رسانه‌ای، در ارتباط تلفنی با دکتر محمدصادق افراسیابی (معاون مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدرس سواد رسانه ای دانشگاه جامع علمی و کاربردی) و دکتر لیلا وصالی (معاون انجمن سواد رسانه ای ایران، مدرس دانشگاه و مولف کتاب رسانه ای) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه محمدصادق افراسیابی در ارتباط تلفنی با شبکه رادیویی گفت و گو گفت: برخی از رسانه ها ممکن است بحران کرونا در کشور را بزرگ تر از آن چیزی که هست نمایان کنند و به شکلی نگران کننده اخبار مختلف را انعکاس دهند.

وی با اشاره به این که بزرگنمایی اخبار در مورد کرونا سبب سردرگمی مردم می شود، اظهار داشت: بعضی از رسانه ها با کوچک نمایی کرونا و مهم نشمردن این بحران یا بیماری اخبار غلطی را مخابره می کنند.

معاون مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: اگر مردم کرونا را کوچک و بی اهمیت بدانند، این بحران را جدی نمی گیرند و این عمل باعث می شود تا میزان شیوع بیماری افزایش پیدا کند.

وی با بیان این که ما باید واقعیت را در رسانه ها انعکاس دهیم، تصریح کرد: ما باید واقعیت ویروس کرونا را بپذیریم و مردم را نسبت به واقعات موجود در مورد این خطر آگاه کنیم.

محمدصادق افراسیابی ادامه داد: رسانه ها باید مدیریت صحیح و درستی که در کشور شکل گرفته است را مورد انعکاس قرار دهند، تا مردم با سیاستگذاری های مختلف به شکل جدی و درست همراهی داشته باشند.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی لیلا وصالی در مصاحبه تلفنی با شبکه رادیویی گفت و گو گفت: اعتمادسازی رسانه ها در بین مردم باید قبل از وقوع بحران های مختلف شکل بگیرد.

وی افزود: مردم قبل از وقع بحران باید رسانه های مورد اعتماد و دارای صلاحیت را بشناسند.

معاون انجمن سواد رسانه ای ایران ادامه داد: رسانه های معاند در شرایط بحران مدام تلاش می کنند تا اعتماد عمومی مردم به رسانه ها را خدشه دار کنند.

وی با بیان این که رسانه های معاند همیشه با اساس تخریب ایران و رسانه های داخلی مشغول به کار می شوند، عنوان کرد: رسانه های معاند هر آن چیزی که رسانه های داخلی را به آن متهم کردند، خودشان به آن موارد مبتلا شدند.

لیلا وصالی اضافه کرد: کشورهایی که ایران را به پنهان سازی آمار شیوه کرونا متهم می کنند، خودشان آمارهای پنهان دارند و اطلاعات دقیقی را از خود بروز نمی دهند.

وی افزود: مردم اگر از رسانه های ملی استفاده زیادی داشته باشند، بازار رسانه های خارجی بر هم می خورد.

این مدرس دانشگاه در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت و گو با اشاره به این که هیچ کدام از رسانه ها بی طرف نیستند، اظهار داشت: رسانه هایی که سعی دارند مردم را از منابع اصلی منحرف کنند، به دنبال کسب سود و منافع خودشان هستند.

وی تاکید داشت: در جنگ های رسانه ای سلامت مردم مورد توجه قرار نمی گیرد.

لیلا وصالی با اشاره به این که مردم برای مقابله با کرونا به روحیه بالا نیاز دارند، عنوان کرد: امروزه بسیاری از کشورها آمار تعداد فوتی های ناشی از بیماری کرونا را به مردم خود اعلام نمی کنند.

وی با اشاره به این که مشکلات روحی و عصبی روحیه مردم را تضعیف می کند، اظهار داشت: اگر ما مدام در معرض اخبار منفی باشیم، تحت فشار عصبی قرار می گیریم.

معاون انجمن سواد رسانه ای ایران تصریح کرد: هر شخص در قبال وظیفه خود برای مبارزه با ویروس کرونا در ابتدای کار باید از خودش محافظت کند تا بتواند از خانواده و جامعه خود محافظت کند، به همین خاطر همه باید از اخبار منفی فاصله بگیرند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی