گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

رئیس انجمن سواد رسانه ای ایران: فریلنسرها سه برابر کارمندان درآمد دارند

مرتضی موسویان اظهار داشت: فریلنسرها خودشان را به یک شرکت نمی فروشند، بلکه کار خودشان را به شرکت های مختلف می فروشند.

1399/01/25
|
10:45
|

برنامه گفتگوی اجتماعی با موضوع بررسی سبک زندگی کرونایی و ضرورت دورکاری، در ارتباط تلفنی با دکتر سید مرتضی موسویان (رئیس انجمن سواد رسانه ای ایران) و دکتر علی ساری (نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

موسویان در مصاحبه تلفنی با شبکه رادیویی گفت و گو گفت: موضوع دورکاری از برنامه سوم توسعه در کشور مطرح بوده و ما در این برنامه مصوباتی را داریم و همین طور دولت هم مصوبات متعددی در این حوزه داشت.

وی افزود: متاسفانه ما در حیطه عملیاتی شاهد پیگیری موضوع دورکاری در سال های گذشته نبودیم و عملا سازمان های دولتی علاقه زیادی به ایجاد زیرساخت های دورکاری نشان ندادند.

رئیس انجمن سواد رسانه ای ایران با اشاره به این که سازمان های نظامی و انتظامی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در ایران نسبت به سایر ارگان ها پیشتاز بوده اند، عنوان کرد: در سازمان های نظامی و انتظامی نمی توان از فرمان صادر شده تبعیت نکرد، در حالی که در ادارات این اتفاق می افتد.

وی ادامه داد: تجربه به ما نشان داده تا زمانی که برای انجام یک کار دو مسیر وجود داشته باشد، مسیر سنتی همیشه در جریان خواهد بود.

مرتضی موسویان افزود: ما زمانی می توانیم مسیرهای جدید را راه اندازی کنیم که به طور کل مسیرهای سنتی را نداشته باشیم.

وی اضافه کرد: در چند ماه اخیر فروشگاه های اینترنتی در ایران افزایش چشمگیری پیدا کرده است تا جایی که بسیاری سایت ها در حال حاضر با مشکل زیرساخت مواجه شده اند.

رئیس انجمن سواد رسانه ای ایران تصریح کرد: بسیاری از سایت هایی که الان با مشکل زیرساخت مواجه هستند، انتظار نداشتند که مورد استقبال شدید قرار بگیرند.

وی تاکید داشت: اگر زیرساخت های سنتی به شکلی دستوری از اداره ها برچیده شوند، زیرساخت ها و روش های نوین می توانند راه خود را در بین مردم پیدا کنند و جایگاه خوبی را به دست آورند.

مرتضی موسویان افزود: اگر ما راه سنتی را بر مردم سد کنیم، مردم با توجه به فرهنگ تطبیق پذیری که دارند، با تکنولوژی و روش های جدید خود را وفق خواهند داد.

وی با اشاره به شرایط کار فریلنسری و دورکاری، توضیح داد: در هزاره سوم فریلنسرها حدود سه برابر افرادی که در یک جا استخدام هستند درآمد دارند.

رئیس انجمن سواد رسانه ای ایران ادامه داد: فریلنسرها خودشان را به یک شرکت نمی فروشند، بلکه کار خودشان را به شرکت های مختلف می فروشند.

وی با اشاره به این روزهای قرنطینه، گفت: در این روزهایی که مردم کم تر رفت و آمد دارند و خودروها کمتر به خیابان ها می روند، شاهد هستیم که لایه اوزون در حال ترمیم شدن است.

مرتضی موسویان تاکید داشت: متاسفانه موضوع دورکاری هنوز در رسانه ملی جایگاه مطلوب خودش را پیدا نکرده است و این رسانه هنوز ساز و کار تولیدی و کاری خودش را با معیارهای دورکاری تنظیم نکرده است.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی علی ساری در مصاحبه تلفنی با شبکه رادیویی گفت و گو با اشاره به این که در حوزه دورکاری کارمندان خلاء قانونی نداریم، گفت: در سال گذشته با شدت گرفتن آلودگی های متعدد در تهران آیین نامه دورکاری کارمندان دولتی مورد بررسی قرار گرفت و در این زمینه تصمیماتی گرفته شد.

وی با اشاره به این که شرایط امروز جامعه بسیار متفاوت از قبل است، عنوان کرد: بخش عمده ای از اقتصاد خصوصی کشور در این روزها مورد هدف قرار گرفته است و اقتصادهای خصوصی متضرر شده اند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی