گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

مدیر عامل مدیریت پسماند شهرداری خبر داد: امسال اعتباری برای مخازن دوگانه زباله در مناطق پایلوت اختصاص دادیم

صدرالدین علیپور درباره مافیای زباله گفت: امسال در طرح کاپ اعتباراتی برای اختصاص مخازن دوگانه زباله در مناطق 21، 22 و 6 داریم که با اجرای آن، مخازن فعلی جمع شوند.

1399/02/30
|
10:22

برنامه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع «مافیای زباله و خواب شهرداری» در تماس تلفنی با صدرالدین علیپور (مدیر عامل مدیریت پسماند شهرداری) روی آنتن رادیو گفت‌وگو رفت.

صدرالدین علیپور (مدیر عامل مدیریت پسماند شهرداری) درباره علت مشکلات ما در حوزه کودکان زباله‌گرد گفت: این مشکل نتیجه روندی 15 ساله است که به صورت اشتباه اتفاق افتاده است. 15 سال قبل مخازنی را داخل شهر گذاشتیم که هرکسی هرچیزی می‌خواست داخل آن می‌انداخت؛ یعنی حتی نظام حداقلی را که خواستیم زباله‌ها 9 شب بیرون گذاشته شوند، به‌هم ریخت.

وی افزود: در حال حاضر از گروهی که به تازگی و حدود 3 سال است که مستقر شدند، می‌خواهیم این روند 15 ساله‌ای که مردم به آن عادت کردند، را به‌هم بزنیم و همه به ضرر ماست.

مدیر عامل مدیریت پسماند شهرداری ادامه داد: ما برای تغییر این روند 15 ساله نیازمند زمان و بودجه برای خرید مخازن دوگانه در داخل ساختمان‌ها هستیم و این کار را شروع کردیم. سال گذشته برای 8 هزار ساختمان اداری مخازن دوگانه با هزینه شهرداری بردیم.

علیپور یادآوری کرد: امسال هم در طرح کاپ با وجود تمام مضیقه‌های بودجه‌ای، اعتباراتی برای اختصاص مخازن دوگانه در مناطق 21، 22 و 6 داریم که به عنوان پایلوت اجرا کنیم و مخازن فعلی جمع شوند.

وی در رابطه با اینکه به طور پایلوت در کجای تهران اختصاص مخازن در حال اجرا و انجام است، عنوان کرد: ما در ایام کرونا خطوط پردازش آرکوم را تعطیل کردیم و از دو قسمت دادستانی برای نیروی انتظامی حکم گرفتیم و آنها باید برخورد کنند، چون شهرداری ضابط قضایی نیست که بتواند با کسی برخورد کند.

علیپور با بیان اینکه ما حتی برخورد کردیم و باعث شد که معاون سیستم محکوم به زندان شود، افزود: ما این مخازن را که نیاز به بودجه زیاد و زمان برای تغییر عادت دارد، جمع می‌کنیم که محل رجوع این افراد را از بین ببریم.

وی در رابطه با اینکه تا به حال چه اقداماتی در حوزه محیط زیست و ضابط قضایی انجام داده است، توضیح داد: من هفته اول این حکم را از دادستانی گرفتم و با رئیس نیروی انتظامی شهر جلسه گذاشتم و تفاهم‌نامه امضا کردم که این‌ها به طور قانونی مسئول برخورد با این حوزه‌ها باشند.

مدیر عامل مدیریت پسماند شهرداری با اشاره به اینکه در خصوص ضابط قضایی بودن ما قانونی وجود دارد، خاطرنشان کرد: ما درخواست دادیم 40 نفر را به عنوان ناظر آموزش دهند تا برای آنها کارت صادر شود، اما بیشتر می‌توانم درباره حوزه مدیریتی خودم صحبت کنم نه 15 سال عملکرد گذشته.

علیپور خاطرنشان کرد: من برای پسماند پزشکی به طور شخصی مراجعه کردم که رعایت نمی‌کردند و تفکیک‌های غیرمجاز انجام می‌دادند و زباله‌های عادی را با بیمارستانی مخلوط می‌کردند.

وی با اشاره به طراحی اپلیکیشن برای خدمات شهری گفت: ما در هفته بعد از ماه رمضان سه اپلیکیشن جامع که کل سطح شهر پوشش می‌دهد رونمایی می‌کنیم و مردم می‌توانند دیتاهای خود را معرفی کنند تا با خودروهای پسماند برای جمع آوری برویم. در این سه منطقه اعلام شده به عنوان پایلوت، بر اساس بودجه‌، ظرف پنج ماه مخازن دوگانه را داخل ساختمان‌ها می‌بریم و بعد از آموزش، مخازن فعلی را جمع می‌کنیم.

علیپور با اشاره به اینکه نقش دستگاه‌ها از جمله صداوسیما را نباید دست کم گرفت، افزود: صداوسیما هم وظایفی در این رابطه دارد و متأسفانه برای ما تبلیغ یک تیزر هیچ تفاوتی با تبلیغ پفک نمکی ندارد و تا قران آخر را باید بپردازیم.

مدیر عامل مدیریت پسماند شهرداری گفت: این یک کار ملی است و اگر اینجا درست شود، کل کشور درست می‌شود و در تمام کشور همچنان بحث تفکیک و بازیافت زباله وجود دارد. در حوزه محیط زیست و پسماند در هیچ دوره‌ای مانند این دوره دغدغه وجود نداشت.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی